1A - klasa humanistyczna
Przedmiotem badań nauk humanistycznych jest człowiek i jego twórczość. Kształt otaczającego nas świata zależy od aktywnego udziału w nim wykształconych ludzi, którzy potrafią samodzielnie interpretować rzeczywistość. Profil humanistyczny sprzyja takim postawom – uczy krytycznego myślenia oraz umożliwia wszechstronny rozwój osobowości poprzez lektury, rozmowy, peregrynacje teatralne, wyjścia do kina, aktywność artystyczną, koła zainteresowań i wiele innych.
Od kilkunastu lat najbardziej rozpoznawalna aktywność humanistyczna to peregrynacje teatralno-muzealne do Warszawy, Krakowa, Gdańska, Gdyni (Teatr Muzyczny) Łodzi, Wrocławia i innych polskich miast, w których powstają znaczące dla kultury spektakle. Usatysfakcjonujemy najbardziej wybrednych miłośników teatru, gwarantując stały kontakt ze scenami teatralnymi i kompetentną opiekę merytoryczną. Zainteresowani uczniowie chodzą także na premiery w poznańskich teatrach: Nowym, Polskim, Muzycznym, Wielkim i Animacji.
Odwiedzamy najciekawsze muzea i wystawy. Byliśmy między innymi w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum II Wojny Światowej i Centrum „Solidarności” w Gdańsku, w Muzeum Emigracji w Gdyni, w Narodowym Centrum Kultury Filmowej i Muzeum Sztuki w Łodzi, w Muzeum Marii Dąbrowskiej w Russowie, regularnie odwiedzamy Żelazową Wolę i Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.
Równolegle realizujemy inny projekt - pod nazwą „Poniedziałki z Muzą” – co poniedziałek odwiedzamy zaprzyjaźnione Kino Muza, starając się na bieżąco śledzić dzieła współczesnej kinematografii. Zazwyczaj udaje się nam obejrzeć większość filmów nagradzanych Oskarami, Złotymi Globami, Złotymi Lwami (w Gdyni), Orłami.
Klasy humanistyczne biorą też raz w miesiącu (od października do kwietnia) udział w zajęciach (prelekcja filmoznawcy z UAM i dyskusja wokół oglądanych filmów) organizowanych w ramach programu EDUKACJA MŁODE HORYZONTY.
Wiemy, że prawdziwy humanizm rodzi się z kontaktu z drugim człowiekiem, stąd organizujemy spotkania z błyskotliwymi pisarzami i ludźmi teatru – ostatnio gościliśmy m. in. Michała Rusinka, Elżbietę Cherezińską, Jacka Dehnela, Krzysztofa Cicheńskiego
Absolwenci klas humanistycznych mogą wybierać rozmaite prestiżowe kierunki na wyższych uczelniach. Preferencje naszych abiturientów to prawo, filologie obce, psychologia, filmoznawstwo, teatrologia, historia, dziennikarstwo, medioznawstwo czy muzykologia.
Klasy humanistyczne to także przestrzeń wymiany myśli i poglądów, miejsce dyskusji o kulturze i świecie współczesnym, silna inspiracja do rozwoju wewnętrznego i kształtowania charakteru. Od kilku lat klasy humanistyczne w „Marynce” objęte są patronatem Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu. Regularnie gościmy w związku z tym wybitnych literaturoznawców (zajęcia dla naszych uczniów prowadzili m. in. prof. Przemysław Czapliński, prof. Katarzyna Kuczyńska-Koschany, prof. Piotr Śliwiński i prof. Anita Jarzyna.
Dodatkowym atutem i wyjątkiem klasy humanistycznej 1A jest poszerzone nauczanie języka angielskiego.
1C - klasa matematyczno-biologiczno-chemiczna
To od kilku lat nowość w „Marynce”. Proponujemy Wam klasę, o którą bardzo często pytali kandydaci do naszej szkoły – profil biologiczno-chemiczny z dodatkowym rozszerzeniem o „królową nauk” czyli matematykę. W klasie biologiczno-chemiczno-matematycznej dołączysz do pasjonatów poznawania tajemnic świata materialnego i niematerialnego, do miłośników nauki, doświadczeń i eksperymentów, połączenia wiedzy ścisłej i przyrodniczej, obrońców flory i fauny, przyszłych pracowników naukowych, analityków danych, biotechnologów, lekarzy, weterynarzy…
Wybierając ten profil, będziesz miała/miał okazję do poznawania piękna organizmów żywych, doskonałych rozwiązań natury i wspaniałości logiki matematycznej. Rozwiniesz swoje zainteresowania na ciekawych lekcjach, praktycznych warsztatach, zajęciach laboratoryjnych i takich, które odbywają się w terenie.
Od wielu lat klasy biologiczno-chemiczne współpracują z Uniwersytetem Medycznym i Wydziałem Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Uczniowie tych klas uczestniczą w organizowanych wykładach, zajęciach klinicznych, seminaryjnych i laboratoryjnych Uniwersytetu Medycznego oraz wykładach, ćwiczeniach i zajęciach terenowych prowadzonych zarówno przez pracowników Wydziału Biologii, jak i Uniwersytetu Przyrodniczego, ale także… Ogrodu Zoologicznego czy Palmiarni.
Klasa o tym kierunku kształcenia stworzy Ci możliwość pogłębiania i rozszerzenia wiedzy z zakresu biologii, chemii i matematyki, a zdobyte umiejętności pozwolą na podjęcie studiów na tak przyszłościowych i atrakcyjnych kierunkach, jak medycyna, bioinformatyka, biotechnologia, sektor analizy danych, stomatologia, rehabilitacja, fizjoterapia, ratownictwo medyczne, farmacja, zdrowie publiczne, kosmetologia, biochemia, leśnictwo, weterynaria, dietetyka, biologia, chemia, ochrona środowiska, architektura krajobrazu, ale także kryminalistyka czy oceanografia…
Niech Twoim Mistrzem zostanie prof. Wacław Sierpiński albo prof. Jerzy Vetulani, albo prof. Zbigniew Religa, albo sir David Attenborough, albo Adam Wajrak, albo…
Przed Tobą staną otworem drzwi nie tylko Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Przyrodniczego czy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, ale również Politechniki Poznańskiej czy innych uczelni krajowych.
1D - Klasa biologiczno-chemiczna
W odróżnieniu od klasy 1C, klasa 1D to „czysty” biol-chem. z wieloma godzinami biologii i chemii w ciągu 4 lat. W tej klasie również dołączysz do pasjonatów rozpoznawania tajemnic świata materialnego i niematerialnego, do miłośników nauki, doświadczeń i eksperymentów, obrońców flory i fauny, przyszłych pracowników naukowych, biotechnologów, weterynarzy, lekarzy…
Wybierając ten profil, będziesz miała/miał okazję do poznawania piękna organizmów żywych, doskonałych rozwiązań natury. Rozwiniesz swoje zainteresowania na ciekawych lekcjach, praktycznych warsztatach, zajęciach laboratoryjnych i takich, które odbywają się w terenie.
Od wielu lat klasy biologiczno-chemiczne współpracują z Uniwersytetem Medycznym, Wydziałem Biologii UAM, Uniwersytetem Przyrodniczym i Instytutem Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich. Uczniowie tych klas uczestniczą w organizowanych wykładach, zajęciach klinicznych, seminaryjnych i laboratoryjnych Uniwersytetu Medycznego oraz wykładach, ćwiczeniach i zajęciach terenowych prowadzonych zarówno przez pracowników Wydziału Biologii, jak i Uniwersytetu Przyrodniczego, ale także… Ogrodu Zoologicznego czy Palmiarni.
Klasa o tym kierunku kształcenia stworzy Ci możliwość pogłębiania i rozszerzenia wiedzy z zakresu biologii i chemii, a zdobyte umiejętności pozwolą na podjęcie studiów na tak przyszłościowych i atrakcyjnych kierunkach, jak medycyna, stomatologia, rehabilitacja, fizjoterapia, ratownictwo medyczne, farmacja, zdrowie publiczne, kosmetologia, biotechnologia, biochemia, leśnictwo, weterynaria, dietetyka, biologia, bioinformatyka, chemia, ochrona środowiska, architektura krajobrazu ale także kryminalistyka czy oceanografia…
Przed Tobą staną otworem drzwi nie tylko Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Przyrodniczego czy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, ale również Politechniki Poznańskiej czy innych uczelni krajowych.
P.S.
W obu klasach, czyli w 1C i 1D, będą Ci potrzebne: fartuch, rękawiczki, skalpel, kalkulator, lupa…, ale jeszcze bardziej - bystre oko i sprawne dłonie…, a już na pewno otwarty umysł.
1F - Klasa matematyczno-fizyczna
Gdyby dziś Albert Einstein powtórzył swą myśl – „Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy”, skierowałby ją najpewniej do uczniów klas matematyczno-fizycznych. Proponujemy Wam taki właśnie profil.
Bez wątpienia poznacie na lekcjach funkcje liniowe, kwadratowe, wielomiany i ciągi, funkcje wykładnicze i logarytmiczne oraz funkcje trygonometryczne… Odkryjecie tajniki geometrii euklidesowej i nieeuklidesowej. W efekcie wystartujecie z powodzeniem w międzynarodowym konkursie Kangur czy Lwiątko. Spróbujecie swoich sił w Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej, Olimpiadzie Matematycznej, Olimpiadzie Statystycznej lub Olimpiadzie Fizycznej. Na corocznie organizowanym Dniu Matematyki wysłuchacie matematycznych wykładów i weźmiecie udział w wielu przyjemnych wydarzeniach. Fanom łamigłówek z pewnością przypadnie do gustu Memoriał im. Urszuli Marciniak, konkursy Koala oraz inPUT. Matematyka to nie tylko siedzenie w ławce – odwiedzicie Wydział Matematyki i Informatyki UAM (wykłady z cyklu „Indeks z Pitagorasem”, Festiwal Matematyki i Informatyki) oraz Politechnikę Poznańską. Będziecie też mogli np. zapytać zarówno o fraktale, które mają nietrywialną strukturę w każdej skali, jak i o zero trywialne... Wreszcie będziecie mogli dociekać, co łączy Cypriana Norwida, Juliana Tuwima czy Wisławę Szymborską z matematyką…
Na lekcjach fizyki korzystając z patronatu Wydziału Fizyki UAM, będziecie mogli uczestniczyć w zajęciach laboratoryjnych i ciekawych wykładach. W trakcie roku szkolnego weźmiecie udział w warsztatach w różnych centrach nauki (Warszawa, Łódź, Trójmiasto, Berlin).
Po skończonej edukacji uczelnie politechniczne i uniwersytety całego kraju stoją przed Wami otworem. Czekamy na przyszłych adeptów architektury, budownictwa, automatyki i robotyki, mechatroniki, fizyki jądrowej…etc.
1G – klasa matematyczno-geograficzna
Zapraszamy do klasy, w której pasja do odkrywania świata spotyka się z chłodną logiką liczb. To propozycja dla tych, którzy chcą zrozumieć Ziemię nie tylko jako potężny organizm przyrodniczy, ale i skomplikowaną szachownicę ekonomiczną.
Nasz program, oparty na przedmiotach wiodących, czyli matematyce, geografii i języku angielskim, stanowi idealny paszport do przyszłości – niezależnie od tego, czy planujesz studiować geografię, gospodarkę przestrzenną, ochronę środowiska, zgłębiać tajniki geoinformacji, czy projektować inteligentne miasta, architekturę krajobrazu, czy zarządzać globalnym kapitałem.
Wielkie odkrycia rzadko dokonują się wyłącznie przy szkolnej ławce. Dlatego naukę wzbogacamy wachlarzem zajęć dodatkowych: od matematycznych potyczek po warsztaty z zakresu nowoczesnego zarządzania. Nasi uczniowie to stali bywalcy olimpiad przedmiotowych, udowadniający, że ambicja to ich naturalny azymut.
Aby liczby przestały być jedynie abstrakcją, wykorzystujemy do pracy technologię. Dzięki programowi GeoGebra zmieniamy żmudne obliczenia w fascynujące wizualizacje. Geometria analityczna czy analiza matematyczna nabierają u nas barw. Krótko mówiąc: uczymy myśleć kreatywnie tam, gdzie inni widzą tylko słupki danych.
Dzięki bliskiej współpracy z poznańskimi uczelniami wyższymi nasi uczniowie już na starcie oddychają akademicką atmosferą. Bierzemy udział w wykładach i ćwiczeniach na Uniwersytecie Ekonomicznym oraz Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu.
Dodatkowym atutem klasy matematyczno-geograficznej jest poszerzone nauczanie języka angielskiego. Wiemy, że profesjonalista bez biegłego języka jest jak podróżnik bez kompasu.
Nasi absolwenci nie szukają swojego miejsca na mapie – oni je projektują. Przed Tobą szeroko otwarte drzwi UAM, Politechniki Poznańskiej, UEP oraz innych uczelni krajowych i zagranicznych.