Sezon Artystyczny - ROK SZKOLNY 2023/2024

PEREGRYNACJA MUZEALNO - TEATRALNA II (2023/23)

14/15 października 2023 (sobota/niedziela) - Kraków

5.50 zbiórka – holl PKP

6.18 - odjazd pociągu IC WYBICKI

11.16 - przyjazd do KRAKOWA

Zwiedzanie z PRZEWODNIKIEM/ w tym:Kościół Na Skałce (Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika), KAZIMIERZ ŻYDOWSKI i GETTO

18.30 – 21.10 Pewnego długiego dnia

reżyseria, adaptacja, scenariusz: LUK PERCEVAL

Pewnego długiego, letniego dnia rodzina Tyronów musi skonfrontować się z trudną prawdą, skrywaną od lat. W miarę jak dzień przechodzi w noc, między ojcem, matką i dwoma dorosłymi synami narasta rodzinne piekło wzajemnych pretensji i oskarżeń. Jak w greckiej tragedii, w ciągu kilkunastu godzin bohaterowie zmierzą się z własną przeszłością, kłamstwami na swój temat i poczuciem winy. Czy prawda o sobie ich wyzwoli?

Long Day’s Journey into Night” – autobiograficzna sztuka klasyka amerykańskiego dramatu Eugene’a O’Neilla z 1941 roku to studium upadku rodziny, którą niszczą uzależnienie i kłamstwa. Studium tak realistyczne, że autor zakazał jego publikacji za życia w trosce o pamięć o bliskich, na których wzorowane są postacie. Sztukę wystawiono dopiero w 1956 roku, trzy lata po jego śmierci. Z miejsca stała się wydarzeniem, a O’Neill otrzymał za nią pośmiertnie Nagrodę Pulitzera.

„Pewnego długiego dnia” w reżyserii wybitnego belgijskiego reżysera Luka Percevala jest autorską adaptacją dramatu O’Neilla, interpretowanego przez pryzmat współczesnej problematyki uzależnień. Społeczeństwa Zachodu uzależniają się już nie tylko od alkoholu i narkotyków, jak w czasach O’Neilla, ale także od mediów społecznościowych, gier komputerowych, pornografii, pracy czy zakupów. Zmieniają się używki, ale mechanizm uzależnienia pozostaje ten sam. Jaką pustkę próbują w sobie wypełnić uzależnieni? Co sprawia, że uciekają od rzeczywistości w świat iluzji? Dlaczego unikają bólu, który niesie życie, i jak mogą się z tym bólem skonfrontować.

Po spektaklu:

Sprawne opuszczenie gmachu Teatru i szybkie przejście na DWORZEC PKP

22.09 - odjazd pociągu IC PRZEMYŚLANIN

4.53 - przyjazd POZNAŃ GŁÓWNY

KOSZT (spektakl, PKP, Przewodnik) ok. 160 zł// wstępne (ale odpowiedzialne) potwierdzenie ochoty/możliwości wyjazdu do 11.09 >>wpis na liście wyjazdowej lub na TEAMSACH

przedpłata 65 zł do 25.09

Informacje/zapisy/wpłaty – Pani Prof. Jolanta Błach/Pani Prof. Agnieszka Kuc/Pan Prof. Tomasz Kowalski i Pan Prof. Ireneusz Okoń (koordynacja – sala 112)

Możliwość wpłaty na konto: 74 1020 4027 0000 1802 1541 5401

KONIECZNIE z dopiskiem KRAKÓW + imię i nazwisko Uczennicy/Ucznia/klasa !!

 

„PONIEDZIAŁKI Z MUZĄ" 

 

11.09.23 15.00 "CICHA DZIEWCZYNA" bilet 14 zł

Młoda, zamknięta w sobie Cáit wprowadza się do swoich krewnych na wsi, gdzie po raz pierwszy doświadcza bliskości, która zmienia jej spojrzenie na świat.

Cicha dziewczyna to opowieść o 9-letniej Cáit, która mieszka w wielodzietnej, ubogiej rodzinie. Po tym jak jej matka kolejny raz zachodzi w ciążę, dziewczynka trafia do swoich krewnych na wsi. Dotąd zamknięta, nieco przygaszona Cáit zaczyna otwierać się na świat i zgłębiać tajemnice nowego domu. Nagrodzony na Berlinale film w niezwykły sposób kreuje atmosferę, znakomicie operuje niedopowiedzeniem i hipnotyzuje pracą kamery. Jest to ciepła, przejmująca opowieść o nieoczywistych, budujących się więzach między dzieckiem i dorosłymi, a także o niewinności dzieciństwa.

Nominowana do Oscara Cicha dziewczyna to przepiękny, nastrojowy, zrealizowany w zjawiskowych irlandzkich plenerach debiut Colma Bairéada, który pokazuje, że czasami najmniejsze historie poruszają najbardziej.

 

18.09 15.00 "OPPENHEIMER" bilet 14 zł

Wybitny reżyser filmowy Christopher Nolan pracuje nad nowym filmem dla studia Universal Pictures. Scenariusz filmu autorstwa Nolana, powstaje w oparciu o nagrodzoną Pulitzerem biografię Roberta Oppenheimera, autorstwa Kai Birda iMartina J.Sherwina pt.: Oppenheimer. Triumf i tragedia ojca bomby atomowej.

Oppenheimer w czasie II wojny światowej był dyrektorem programu rozwoju broni jądrowej Manhattan. Poza działalnością związaną z bronią atomową Oppenheimer miał ogromne osiągnięcia w innych dziedzinach fizyki między innymi w badaniach czarnych dziur oraz promieniowania kosmicznego. Resztę życia po opracowaniu bomby atomowej poświęcił na działalność na rzecz ograniczania rozprzestrzeniania się broni jądrowej. Był oskarżany przez amerykański rząd i służby o powiązania z ruchem komunistycznym oraz działalność szpiegowską. W latach 50. został pozbawiony dostępu do tajnych dokumentów. Dopiero prezydent Kennedy dokonał jego politycznej rehabilitacji. Oppenheimer jest dziś uznawany za jeden z symboli pacyfizmu i sprzeciwu wobec rozprzestrzeniania broni atomowej.

Nolan jest znany z filmów nieprzeciętnych, wykraczających poza dotychczasowe schematy. Podejmował się już różnych gatunków, film o Oppenheimerze będzie kolejnym po Dunkierce filmem Nolana opowiadającym o czasach II wojny światowej. Muzykę skomponuje zdobywca nagrody Grammy Ludwig Goransson, który już pracował z Nolanem przy filmie Tenet.

 

25.09 15.00 "ZIELONA GRANICA" bilet 14 zł

Zielona granica to najnowsze dzieło trzykrotnie nominowanej do Oscara Agnieszki Holland, którego światowa premiera odbyła się na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. To opowieść o tym, że każdy z nas może nieoczekiwanie znaleźć się w sytuacji granicznej i zostać zmuszony dokonywać wyborów pomiędzy dobrem a złem.

Film reżyserki głośnych obrazów: W ciemności, Europa, Europa, Pokot i nagrodzonego Złotymi Lwami filmu Obywatel Jones uświadamia nam, że dyskusja o wyborach moralnych nie jest domeną akademickich sal, lecz dzieje się tu i teraz, we współczesnej Polsce.

Zielona Granica jest opowieścią fikcją, ale scenariusz filmu powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń, które dzieją się tuż obok nas. Przygotowania do filmu objęły setki godzin analizy dokumentów, wywiadów z uchodźcami, strażnikami granicznymi, mieszkańcami pogranicza, aktywistami i ekspertami. Przejmująco aktualna Zielona granica to kino zaangażowane w istotny i aktualny temat. Kino, które otwiera oczy, trafia prosto w serce i nikogo nie pozostawia obojętnym.

W filmie przeplatają się trzy perspektywy – uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych, jest opowieścią o ludziach. O ludziach postawionych w sytuacjach granicznych.

MFF W WENECJI - BIENNALE CINEMA

Nagroda Specjalna Jury

 

2.10 "RAPORT PILECKIEGO" 15.00 bilet 14 zł

Historia wielkiego bohatera drugiej wojny światowej - rotmistrza Witolda Pileckiego, który po zakończeniu działań zbrojnych próbował przeciwstawiać się narzuconej Polsce sowieckiej dominacji.

 

9.10  "Doppelgänger. Sobowtór" 15.00 bilet 14 zł

Film przenosi widzów w czas przełomu lat 70-tych i 80-tych, a jego akcja rozgrywa się po dwóch stronach żelaznej kurtyny równocześnie.

Hans Steiner (Jakub Gierszał) żyje w tętniącym życiem Strasburgu, korzystając z możliwości, jakie daje Zachód. Wtapia się w lokalną społeczność, jednocześnie prowadząc działalność szpiegowską. Jan Bitner (Tomasz Schuchardt) mieszka z rodziną w Gdańsku, pracuje w stoczni. Pozornie nic nie łączy obu mężczyzn, jednak przeszłość skrywa tajemnicę, która postawi ich przed koniecznością zmierzenia się z własnymi słabościami i namiętnościami. Obaj staną przed pytaniem dotyczącym swojej tożsamości.

 

16.10  "SAINT OMER" 15.00 bilet 14 zł

Jak wydać wyrok w nierozstrzygalnej sprawie? W jednym z francuskich sądów rusza proces młodej imigrantki oskarżonej o przyczynienie się do śmierci 15-miesięcznej córeczki. Brzmi jak dobry punkt wyjścia dla dramatu sądowego z wyciskającymi łzy wyznaniami oskarżonej i błyskotliwymi ripostami prawników? Nic z tego.

W swoim fabularnym debiucie uznana dokumentalistka, Alice Diop, zręcznie unika gatunkowych klisz. Podjęta przez reżyserkę gra z oczekiwaniami widza idzie także znacznie dalej. Zamiast uspokoić nasze sumienia i doprowadzić do prostego napiętnowania morderczyni, twórczyni SAINT OMER – nie usprawiedliwiając bohaterki – stara się przedstawić szersze tło jej strasznego czynu. Dzięki temu film Diop wykracza poza, inspirowane faktami, studium jednostkowego przypadku. SAINT OMER daje się odczytać jako nowa wersja mitu o Medei, historia alienacji jednostek zawieszonych między dwiema kulturami, a także świadectwo dramatycznych następstw, jakie niosą za sobą toksyczne relacje z bliskimi.

Złożoność i głębia filmu Diop nie uszły uwadze jury zeszłorocznego festiwalu w Wenecji, które przyznało mu swą Wielką Nagrodę

„Wybitny i paradoksalny film o kulturowych i biologicznych aspektach macierzyństwa. Nieoczywisty, prowokujący, piękny. Szacunek!”

Michał Oleszczyk

 

23.10  "CZAS KRWAWEGO KSIĘŻYCA" 15.00 bilet 14 zł

Najnowszy film jednego z najważniejszych współczesnych reżyserów- Martina Scorsese (Wilk z Wall Street).

Produkcja opowiada o serii tajemniczych zaginięć członków bogatego plemienia Osagów mieszkających na obszarach złóż ropy naftowej w Oklahomie. Sprawą zaczyna się interesować nowo powstała agencja federalna FBI w tym agent J. Edgar Hoover.

Film oparty jest na głośnej powieści z gatunku literatury faktu autorstwa Davida Granna. Książka była na liście najlepszych powieści non-fiction magazynu Time roku 2017.

Scenę, w której strumień ropy naftowej przebija spękaną ziemię i zalewa tańczących wokół czarnego gejzeru Osagów (przy akompaniamencie elektronicznego folku Robbiego Robertsona) mógł nakręcić tylko Martin Scorsese. I to ten późniejszy Scorsese, dla którego podobne obrazki to zazwyczaj zwiastun nowej "Księgi Hioba". FILMWEB

 

30.10  "POPRZEDNIE ŻYCIE" 15.00 bilet 14 zł

Poprzednie życie to love story, która z lekkością i wdziękiem definiuje na nowo zasady ekranowego romansu, rozkochując w sobie widzów Sundance, Berlinale i fanów studia A24. To na wskroś współczesny film, który goi złamane serca, daje szansę miłości, godzi przeszłość z przyszłością, uczy rozstawać się bez gniewu i z nadzieją na nowy początek. Dokonuje przy tym niemożliwego: sprawia, że zakochacie się w każdym z trojga bohaterów.

In-Yun to koreańskie przekonanie, że ludzie zbliżają się do siebie, bo ich dusze poznały się w poprzednich wcieleniach.

Nora (Greta Lee) i Hae Sung (Teo Yoo) dorastali razem w Korei Południowej. Rozdzieleni przez los jako dzieci, odnajdują się po latach dzięki mediom społecznościowym. W końcu miłosna i migrancka odyseja zaprowadzi oboje do Nowego Jorku. Nora jest już wtedy mężatką, a Hae Sung świeżo upieczonym singlem.

Co by było, gdyby? – to pytanie nie przestaje kołatać w ich głowach. A także w głowie męża Nory (John Magaro), zaskoczonego nagłą wizytą Koreańczyka. Poprzednie życie przywołuje ducha trylogii Richarda Linklatera i najlepszych nowojorskich opowieści filmowych. Historii rozpiętej między Nowym Jorkiem i Seulem, nowoczesną technologią i upragnionym dotykiem, wspomnieniami i teraźniejszością, towarzyszą echa buddyjskiej refleksji nad przeznaczeniem i duchowym wymiarem relacji.

To nawiązanie jest nieprzypadkowe: reżyserka Poprzedniego życia pochodzi z Korei Południowej. Swój magiczny debiut, kolejny przebój od studia A24, okrzyknięty przez amerykańską krytykę najlepszym filmem roku, Celine Song osnuła wokół własnych wspomnień. W rezultacie powstała niezwykła historia o miłości, utraconych nadziejach i nowych szansach. I tej nieuchwytnej tęsknocie za poprzednim życiem, którą nosi w sobie każdy z nas.

 

PEREGRYNACJA MUZEALNO - TEATRALNA I (2023/23)

9 września 2023 (sobota) - Gdańsk - 1898

5.50 zbiórka - zbiórka w holu głównym dworca PKP

6.14 - odjazd pociągu do Gdańska 

9.35 - przyjazd do Gdańska, przejście do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, chwila na kawę i rozdanie biletów

12.00 - 15.00  spektakl "1989"

„1989” to spektakl na każdym poziomie pionierski, będący eksperymentem o ekstremalnie dużym stopniu ryzyka – tak jak polska transformacja. Okazał się dziełem porywającym i poruszającym, mistrzowsko łączącym warstwy znaczeń, genialnie zagranym, zaśpiewanym i wytańczonym

Aneta Kyzioł, „Polityka”

po spektaklu – zwiedzanie wystawy Beksiński w Gdańsku czas na obiad, spacer po Starym Mieście, przerwa obiadowa

19.41 - odjazd pociągu do Poznania 

22.48 - powrót do Poznania 

Wstępny koszt (do rozliczenia po ustaleniu dokładnej liczby uczestników i ewentualnej dotacji Rady Rodziców):
175 złotych (75 zł - bilet na spektakl, 70 zł – PKP, 30 zł – wystawa)
KONIECZNA WPŁATA ZARAZ PO ROZPOCZĘCIU ROKU SZKOLNEGO (najpóźniej do 06.09)

Informacje/zapisy/wpłaty  P. Prof. Jolanta Błach, P. Prof. Agnieszka Kuc, P. Prof. Tomasz Kowalski
i P.  Prof. Ireneusz Okoń (koordynacja - sala 112) 
lub
na konto 74 1020 4027 0000 1802 1541 5401
KONIECZNIE z dopiskiem TYTUŁU SPEKTAKLU - imienia i nazwiska Uczennicy/Ucznia/klasy !!

TEATR  NOWY niedziela, 17 września | 19:00 Duża Scena

bilet 50 zł (do 8.09)!!

WILLIAM SHAKESPEARE SEN NOCY LETNIEJ”

Dużą Sceną zawładnie niepodzielnie SEN NOCY LETNIEJ, a wraz z nim – gromadka mieszkańców Aten oraz cała rzesza elfów i innych leśnych duchów. Nie będzie to jednak niewinna opowiastka o miłości i magii w przyjemnych okolicznościach przyrody, bo i nasze elfy bynajmniej nie przypominają postaci rodem z kreskówek Disneya…

Zresztą, sprawdźcie sami, co tym razem wyczaruje Jan Klata!

Spektakl trwa: 150 minut (bez przerwy)

Ograniczenia wiekowe: od 16 lat

Uwaga! W spektaklu używane są światła stroboskopowe! W przypadku złego samopoczucia prosimy o natychmiastowe opuszczenie widowni i kontakt z obsługą widowni Teatru.

 

TEATR POLSKI w Poznaniu

29.10.23 niedziela godz.18.00/MALARNIA

bilet 50 zł

Maciej Marcisz „Taśmy rodzinne”

Czas trwania: 1 h 40

Reżyseria i adaptacja: Piotr Pacześniak

Scenografia i kostiumy: Łukasz Mleczak

Muzyka: Kuba Karaś

Wideo: Natan Berkowicz

Taśmy rodzinne to debiutancka powieść Macieja Marcisza - gorzka rodzinna historia opowiadana z perspektywy pokolenia dorastającego w latach 90., w czasie budzącego się konsumpcjonizmu i rosnących podziałów społecznych. Powieść na teatralny język przełożył Piotr Pacześniak, student Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych.

 

Sezon Artystyczny - ROK SZKOLNY 2022/2023

PEREGRYNACJA V

1.04 (sobota) WARSZAWA TEATR NARODOWY

"ZAMEK"   Kafki

Adaptacja niedokończonej powieści jednego z najważniejszych pisarzy XX wieku – Franza Kafki

Paweł Miśkiewicz ucieka od popularnych interpretacji Kafki. Wyprawiając głównego bohatera w cyrkowo-karnawałową podróż, zadaje pytania o istotę radości życia, niezgodę na rozpacz i egzystencjalną pustkę.

W bezimiennym miasteczku pojawia się K., pragnący dostać się do tytułowego, odciętego od życia miasteczka zamku. Burząc zastane normy, wyrywa mieszkańców z letargu. W spotkaniu z domniemanym wybawicielem bohaterowie zaczynają na nowo doświadczać samych siebie.

adaptacja, reżyseria: Paweł Miśkiewicz

Wystawa „Bruno Schulz. Żelazny kapitał ducha”    (Muzeum Literatury)

Przedpłata 95 zł do 10 marca/całość ok. 215 zł

Informacje/zapisy/wpłaty – Polonistki i Poloniści

PEREGRYNACJA IV

11.03 (sobota) SZCZECIN Teatr Współczesny  

Zenon Fajfer "ODLOT"

reżyseria: Anna Augustynowicz

Pasażerki i pasażerowie Sławnych Linii Lotniczych Dawne Bohatery wznoszą się w niebo. Tytułowy „Odlot” nie jest jednak tylko relacją z podniebnej podróży, ale przede wszystkim opowieścią o narodowym stanie ducha – po katastrofie smoleńskiej i zbiorowych koszmarach z ostatnich lat.

Autor 'Odlotu’ miesza style i poetyki, komponując utwór jednocześnie ironiczny i przenikliwy, w którym wulgarną mięsistość codzienności łagodzi poetycką czułością […].”

(teatralia.com.pl)

W spektaklu zacytowano fragmenty następujących utworów: „Fortepian Szopena” Cyprian Kamil Norwid „Moja piosnka” Cyprian Kamil Norwid „Pierwszy maja” Władysław Broniewski „Ślub” Witold Gombrowicz „Wesele” Stanisław Wyspiański „Wyzwolenie” Stanisław Wyspiański

Media o spektaklu:

„To niesamowite, ile polskich traum narodowych można zmieścić w jednym przedstawieniu, wykrzyczeć je wulgarnymi i nienawistnymi odzywkami oraz okrasić poezją polskich romantyków. Odlot w reżyserii Anny Augustynowicz jest gęsto naszpikowany znaczeniami. To lot, w którym nie sposób się zatrzymać.” Małgorzata Klimczak, Dziennik Teatralny

Koszt 135 zł

Zapisy/wpłaty – POLONISTKI i POLONIŚCI

 

„PONIEDZIAŁKI Z MUZĄ" 

20.02 - "DUCHY INISHERIN"; godz. 15.00; cena biletu 14 zł

Duchy Inisherin to opowieść o losach dwójki przyjaciół, który znają się od kołyski: Padraica (Colin Farrell) i Colma (Brendan Gleeson). Akcja filmu rozgrywa się na malowniczej wyspie położonej na zachód od wybrzeży Irlandii. Pewnego dnia dalsza przyjaźń mężczyzn staje pod znakiem zapytania, gdy Colm niespodziewanie postanawia ją zakończyć. Zaskoczny Padraic za wszelką cenę chce zrozumieć, co się stało i odzyskać kontakt z dawnym przyjacielem. W jego staraniach wspierają go siostra Siobhan (Kerry Condon) i znajomy młodzieniec o imieniu Dominik (Barry Keoghan). Niestety wszelkie wysiłki Padraica spełzają na niczym, a niewzruszony Colm jest coraz bardziej zdeterminowany, by zakończyć niechcianą relację. Po rzuconym w desperacji ultimatum Colma następuje seria szokujacych wydarzeń, od których nie ma już odwrotu… 

Złote Globy 2023: NAJLEPSZY FILM - MUSICAL LUB KOMEDIA, SCENARIUSZ ORAZ AKTOR W MUSICALU LUB KOMEDII

Venice Film Festival 2022: NAJLEPSZY SCENARIUSZ ORAZ AKTOR

zmiana daty 27.02 "Aftersun"

zmiana daty 6.03 "Blisko"

13.03 "Tar"

Zdobywczyni Oscara, Cate Blanchett wcieli się w postać dyrygentki, niemieckiej orkiestry, Lydii Tar. Lidia jest uważana za jedną z najwybitniejszych w swoim zawodzie. W filmie zobaczymy również Marka Stronga (1917; Szpieg). Za reżyserię filmu odpowiada trzykrotnie nominowany do Oscara Todd Field (Małe dzieci; Za drzwiami sypialni). Oprawa muzyczna filmu została powierzona Hildur Guðnadóttir, nagrodzonej Oscarem za pracę przy Jokerze.

 "Tár" pozostaje dziełem spełnionym i zrealizowanym z ogromnym wyczuciem tematu. Reżyser oprowadza nas po hermetycznym świecie muzyki klasycznej i kultury elitarnej pewną ręką, a fikcyjną postać dyrygentki czyni bardziej rzeczywistą od niejednego bohatera biopicu opartego na faktach. Jeśli burzyć pomniki artystów i zrywać z mitem ich nietykalności i wyższości, to tylko wzorem Fielda. FILMWEB

20.03 "IMPERIUM ŚWIATŁA"

Imperium światła  w reżyserii nagrodzonego Oscarem Sama Mendesa to mocna i przejmująca opowieść o więziach międzyludzkich oraz magii kina osadzona w realiach nadmorskiego miasteczka w Anglii z początku lat 80-tych XX wieku. Mocną stroną filmu jest gwiazdorska obsada, na czele z laureatką Oscara Olivią Colman (Faworyta, Córka), laureatem nagrody BAFTA Michealem Wardem (Barwy gangu, Top Boy) oraz zdobywcą Oscara Colinem Firthem (Jak zostać królem, Samotny mężczyzna). Jest to również kolejna produkcja, przy której Mendes współpracuje z nagrodzonym Oscarem autorem zdjęć Rogerem Deakinsem (1917, Skyfall).

Mamy 1980 r., angielskie wybrzeże i podupadające kino, które czasy świetności ma już za sobą. Choć budynek kina Empire robi ogromne wrażenie, to w środku nie dzieje się za wiele. Codziennie jak w zegarku pojawia się tu Hilary (Olivia Coleman), sumienna kierowniczka obsługi klienta, która jest na każde zawołanie swojego szefa - pana Ellisa (Colin Firth). Czy to chodzi o obowiązki względem kina, czy też... bardziej intymne sytuacje. Hilary zmaga się z własnymi demonami, od których udaje jej się oderwać, gdy pojawia się w kinie nowy pracownik, Stephen (Michael Ward). Pełen miłości do kina i do życia w ogóle chłopak daje Hilary iskierkę radości, której ona tak desperacko potrzebuje. Ale ta iskierka może też narobić sporo złego w bardzo rozchwianym emocjonalnie życiu Hilary. (...)

Trzeba jednak zaznaczyć, że "Imperium światła" jest przepięknie kadrowanym filmem, wręcz namalowanym światłem. Roger Deakins jest geniuszem i widać to w każdej scenie tego filmu. Tworzy niesamowite obrazy, od których nie da się oderwać wzroku. Mendes i Deakins to fascynujący duet, który pracował już razem na pustyni ("Jarhead"), tworząc epickie pościgi i wybuchy w "Skyfall" czy jedno niekończące się ujęcie w spektakularnym "1917". Teraz ich praca przy "Imperium światła" zasługuje nie tylko na nominację do Oscara, ale i nagrodę za najlepsze zdjęcia.

27.03 "WIELORYB"

Wielka kreacja aktorska Brendana Frasera w poruszającym filmie Darrena Aronofskiego, twórcy REQUIEM DLA SNU i CZARNEGO ŁABĘDZIA.

Film, który zachwycił publiczność i krytyków na Festiwalu w Wenecji.

BRENDAN FRASER nominowany do ZŁOTEGO GLOBU dla najlepszego aktora w filmie dramatycznym.

Charlie już od lat żyje na marginesie świata. Uwięziony w małym mieszkaniu przez chorobliwą otyłość. Odrzucony, nie bez powodu, przez swoich bliskich, samotnie zmierza w życiową przepaść. Wystarczy jednak jeden impuls, jedno spotkanie, by zapalić w nim płomień nadziei na to, że jeszcze nie wszystko stracone. Charlie podejmuje próbę nawiązania dawno utraconego kontaktu z nastoletnią córką. Wie, że czeka go niesłychanie trudne spotkanie. Zdaje sobie sprawę, że ryzykuje utratę ostatniego złudzenia. Gotów jest jednak podjąć to ryzyko z wiarą, że także dla niego jest jeszcze szansa na odkupienie.

"Wieloryb" zdołał pomieścić w sobie zarówno podróż do jądra egzystencjalnej ciemności, traktat o wyzwoleniu jak i mistrzowską lekcją aktorstwa.

Aronofsky powraca zatem w wielkim stylu i raz jeszcze sprowokuje pytania o to, czy bliskie realizmowi, pozbawione efekciarskich naddatków obrazy nie są jego prawdziwym, artystycznym powołaniem.    FILMWEB

3.04 "SYN"

Film opowie o rodzinie, która walczy o ponowne połączenie się po rozpadzie.

Peter (Hugh Jackman) mieszka z nową partnerką, Beth (Vanessa Kirby) i ich małym synkiem. Jego życie jest ustabilizowane i wygodne. Jednak to zmienia się, gdy jego była żona Kate (Laura Dern) pojawia się z pierwszym synem, Nicholasem (McGrath), który jest już nastolatkiem. Okazuje się, że Nicholas od miesięcy nie pojawia się w szkole, jest niespokojny, zdystansowany i zły. Peter stara się zadbać o Nicholasa tak, jak chciałby, aby jego własny ojciec (Anthony Hopkins) dbał o niego. Jednocześnie musi lawirować w pracy, gdzie pojawia się oferta wymarzonego stanowiska w Waszyngtonie.

Peter sięgając do przeszłości, aby naprawić swoje błędy, traci z oczu to co najważniejsze.

Teatr Wielki - AULA  ARTIS ; 18 marca (sobota); godz. 19.00; bilet 43 zł (do 4.03)

Benjamin Britten; Albert Herring

Osobliwe miasteczko Loxford to miejsce, gdzie rozgrywa się trzecia w dorobku Benjamina Brtittena opera. Lekki komediowy utwór opowiada historię Alberta, który podobnie, jak inni bohaterowie oper angielskiego kompozytora musi zmierzyć się z opresyjnym światem. Kiedyś powiedzielibyśmy, że jest jedynym sprawiedliwym, dzisiaj, że nerdem

"Jaki jest zatem poznański Albert Herring? To spektakl bardzo dobry, z zadatkami na więcej. Ma duże szansę stać się mocnym punktem repertuaru. Sam chętnie zobaczyłbym go jeszcze raz, bo odnoszę wrażenie, że zostało w nim jeszcze kilka zagadek, które czekają na odkrycie. Jest jeszcze jeden powód, by Herringa grać. Britten to absolutny mistrz opery XX wieku, kompozytor o genialnym zmyśle dramatycznym i wspaniałej muzycznej wyobraźni. W Polsce grywa się go rzadko, a przecież nie powinniśmy bać się stawiania go w jednym rzędzie z największymi twórcami gatunku. Tym bardziej że Britten może nam wiele powiedzieć o nas samych. Teatrze Wielki, apeluję o więcej." Paweł Binek

 

TEATR NOWY - 26 marca (niedziela); godz. 18.00; bilet 50 zł do 13.03

GEORG BÜCHNER; WOYZECK

W małym miasteczku dochodzi do tajemniczego morderstwa ze szczególnym okrucieństwem. Pozorny spokój panujący w miejscowości znika, kiedy znaleziony zostaje trup Marii, matki dwuletniego dziecka. Główne podejrzenia padają na Woyzecka, partnera zabitej kobiety. Sprawa okazuje się jednak nieoczywista. W wirze wzajemnych podejrzeń i rosnącego niepokoju fakty ujawniają nie tylko możliwego sprawcę, ale także – a może przede wszystkim – mechanizmy, które generują opresję doprowadzającą jednostkę do wielorako pojmowanej ostateczności. Pragnienie sprawiedliwości okazuje się utopią, a dobre intencje prowadzą w końcu do rozpadu świata.

Dramat Büchnera nigdy nie został skończony, a scen nie ułożono w docelowej kolejności. Wymaga to od wydawców i interpretatorów podejmowania każdorazowo decyzji w zakresie kolejności zdarzeń.

Twórcy spektaklu podążają za oryginałem i wbrew dotychczasowym strategiom inscenizowania WOYZECKA nie rozstrzygają trwale tej kwestii, ale zmieniają spektakl w grę, w którą wpisują losowość i możliwość wyboru alternatywnych wariantów przebiegu poszczególnych sytuacji.

Jaki będzie jej wynik?

 

TEATR POLSKI POZNAŃ; HAGA

4 marca 2023 (sobota); godz. 19.00; bilet 50 zł

Haga to proces, który już się odbywa.

Dziesięciu skazanych najwyższych rosyjskich przywódców spędza czas w holenderskim więzieniu, zastanawiając się, na kogo zrzucić winę.

Szojgu ze smutkiem wspomina, jak chodził z Putinem na ryby w tajdze, Simonjan – jak groziła Polsce bombą atomową, Patruszew wietrzy spisek, że USA zatruwa ich bronią biologiczną. W stołówce Surowikinowi brakuje parówki. Kowalczuk liczy na polityczne koneksje w Europie. Surkow pogodził się z sytuacją. Kadyrow martwi się o żony i limuzyny. A Putin widzi duchy.

Podczas przesłuchań zaczynają się wzajemnie zdradzać. Matwijenko pije z nudów. Prigożyn w więzieniu czuje się, jak w domu – nie jest tu po raz pierwszy.

Proces rozpoczyna się, a przestępcy jeden po drugim tracą panowanie nad sobą.

Na kogo zrzucą winę za bombardowanie Ukrainy, masakry, deportacje dzieci, tortury i śmierć Ukraińców?

Równolegle pojawiają się świadkowie tej strasznej wojny – rosyjscy żołnierze, którzy dopuszczali się okrucieństw, Ukraińcy, którzy stracili swoich bliskich…

Jaki będzie wyrok – to zależy od widowni i ukraińskiej dziewczynki, która opowiada tę historię.

W nowym spektaklu „Haga”, komedia, w której wczorajsi władcy świata stają się śmieszni i żałośni, w niezwykły sposób przeplata się z tragedią.

 

TEATR NOWY POZNAŃ SCENA NOWA 

STANISŁAW IGNACY WITKIEWICZ MATKA

czwartek 26 stycznia 2023; godz. 19.30;

bilet  35 zł; płatność do 12.01.23

„Skomponowałem w wagonie, jadąc do Jaworskich pod Warszawę, potworny dramat Czystej Formy pt. MATKA. O ile mi się uda, będzie wprost cudowne” — pisał Witkacy w liście do żony z 28 listopada 1924 roku. Trzy tygodnie później sztuka była gotowa, choć na swoją prapremierę musiała poczekać jeszcze czterdzieści lat, do czasu, aż na deskach Teatru Starego wystawił ją Jerzy Jarocki.

Parodia naturalistycznego teatru Strindberga, Ibsena i Przybyszewskiego?

Autobiograficzny portret wszechstronnego artysty, uzależnionego od utrzymującej go matki?

Filozoficzny traktat ukryty pod pozorami obyczajowego dramatu czy może narkotyczna wizja zakompleksionego megalomana?

Czysta Forma — czy czysta blaga?

MATKA to opowieść o ludziach skazanych na bliskość.

O bliskości, która potwornieje i wyradza się w swoje przeciwieństwo.

O więziach, które są więzami.

Uniwersalna opowieść o rodzinie.

Bo to rodzina jest tym, co na początku wprawia nas w ruch, i tym, co nas ostatecznie pożera.

„PONIEDZIAŁKI Z MUZĄ" 

16.01 - "Fabelmanowie"; godz. 15.00; cena biletu 14 zł

Najbardziej osobisty film jednego z największych mistrzów kina, zdobywcy trzech Oscarów STEVENA SPIELBERGA.

Film, który zachwycił publiczność i krytyków na Festiwalu w Toronto.

Autorami scenariusza są Steven Spielberg i nagrodzony Nagrodą Pulitzera scenarzysta  i dramaturg Tony Kushner.

Steven Spielberg wraca do czasów swojego dzieciństwa, by opowiedzieć o dorastaniu Sammy’ego Fabelmana, wrażliwego nastolatka, wielkiego miłośnika kina i poczatkującego filmowca. Sammy przypadkiem poznaje dramatyczną rodzinną tajemnicę i odkrywa przy okazji, że kino w niezwykły sposób pomaga nam odkrywać prawdę o naszych bliskich i o nas samych.

"Fabelmanowie" to jego "Belfast", "Roma" i "Licorice Pizza". Jego "Pewnego razu…  w Hollywood" i "Mank". Jego "Złote czasy radia" i "Poważny człowiek". Za pośrednictwem Sammy’ego Spielberg zarazem opowiada swoją prawie-że-autobiografię, pisze esej o kinie i sprawozdaje amerykańsko-żydowskie doświadczenie. Zwierza się z trzech najważniejszych relacji: z matką, ojcem i X muzą. Fakt i fikcja, kino i życie spotykają się tu na równych prawach.

FILMWEB

23.01 - "Godland"; godz. 15.00; cena biletu 14 zł

Prezentowany w canneńskiej sekcji Un Certain Regard najnowszy film Hlynura Pálmasona (Zimowi braciaBiały, biały dzień) to wirtuozerski popis reżyserskiej metody. Spektakularne, dramatyczne, a przy tym zmienne i kapryśne pejzaże Islandii na bieżąco referują nam stan ducha bohaterów: wizualizują surowość zasad, portretują zlodowacenia duszy, zapowiadają spiętrzenie konfliktów. Przez zimne strumienie, nagie skały i szmaragdowe mchy zmierza ku nowej parafii luterański ksiądz Lucas (Elliott Crosset Hove). Młodemu Duńczykowi towarzyszy lokalny przewodnik i bajarz Ragnar (Ingvar Sigurðsson). Od początku ich relacja pełna jest napięć, bowiem kapłan ma misję i pasję kolonizatora, którym starzec uparcie się przeciwstawia. Umiejscowiony u schyłku XIX wieku scenariusz odwołuje się do zależności łączących Islandię i Danię, ale skomplikowane relacje władzy i poddaństwa, jakie kreśli reżyser, wykraczają poza ramy historycznych rozliczeń i religijnych hierarchii. Godland jest filmem o samotności, wyobcowaniu i goryczy. Ale także o artyście, który zamraża i utrwala życie na szklanych negatywach – zupełnie jak lodowiec.

13.02 - "Chleb i sól"; godz. 15.00; cena biletu 14 zł

Ostatnie lato młodości, wolności i beztroski w rytmie hip-hopu i w cieniu zbliżającej się dorosłości. Uhonorowany na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji Nagrodą Specjalną Jury Orizzonti, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami pełnometrażowy debiut Damiana Kocura – laureata ponad stu wyróżnień za swoje wcześniejsze filmy krótkometrażowe. Chleb i sól zdobył także trzy nagrody specjalne na 47. FPFF w Gdyni – Nagrodę Dziennikarzy, Nagrodę Jury Młodzieżowego oraz Don Kichota, czyli Nagrodę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych a także statuetkę dla Najlepszego Reżysera na 59. Golden Orange Film Festival w Antalyi i Nagrodę Publiczności na 16. All About Freedom Festival w Gdańsku. W jednej z głównych ról wystąpił Tymoteusz Bies – utalentowany uczestnik Konkursu Chopinowskiego i wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a partnerują mu m.in. znani z hip-hopowej sceny Bartosz Intruz Olewiński i Wojciech TPS Walkiewicz.

Upalne lato, leniwie płynący czas, hip-hopowy freestyle, chłopaki z tatuażami i zalotne dziewczyny, z którymi lepiej nie zadzierać. Tak właśnie wygląda miejsce z czasów młodości, do którego wraca Tymek – student warszawskiej Akademii Muzycznej przygotowujący się do rozpoczęcia światowej kariery jako pianista. Jest tu też jego matka oraz brat Jacek i koledzy       z dawnych dni przesiadujący na osiedlu. Tymek pojawia się tu jednak tylko na chwilę – po wakacjach rusza na zachód Europy, gdzie otrzymał stypendium. Ta krótka wizyta w zupełności wystarczy, aby poznał centralny punkt spotkań lokalnej młodzieży jakim jest nowo powstały bar z kebabem. Chłopaki z osiedla dobrze żyją z obcokrajowcami, ale są drobne wyjątki. Z czasem konflikt zaostrza się. Spirala strachu i zagrożenia zaczyna się nakręcać,                   a  Tymek znajdzie się w samym jej centrum.

20.02 - "Aftersun"; godz. 15.00; cena biletu 14 zł

Czarny koń zbliżającego się sezonu nagród, 4 nominacje Gotham Awards, w tym dla Najlepszego Filmu, 5 nominacji Film Independent Spirit Awards, 16 nominacji BIFA, jedno z największych olśnień tegorocznych festiwali, od Cannes aż do Toronto.

Zobaczcie Paula Mescala (NORMALNI LUDZIE, CÓRKA)  w zachwycającej roli godnej Oscara i w fenomenalnym duecie z debiutującą na wielkim ekranie Frankie Corio.

Młody ojciec Calum i jego córka Sophie wyjeżdżają razem do tureckiego kurortu. Podczas wspólnych wakacji stają się sobie bliżsi niż kiedykolwiek.

"Aftersun" to jeden z tych filmów, o których wypada powiedzieć czy napisać jak najmniej - żadne słowo nie jest w stanie odpowiednio oddać tego, co czeka na nas w trakcie seansu. Reżyserka Charlotte Wells w swoim pełnometrażowym debiucie w niezwykle oryginalny sposób próbuje uchwycić nieuchwytne: wspomnienie o ostatniej wspólnej podróży ojca i córki. Ta opowieść jest aż do bólu osobista, porusza swoją autentycznością i urzeka poprzez unikalny portret rodzicielstwa, który może nam wyryć się w pamięci na długo. Jestem niemal przekonany, że zastosowane przez autorkę, niezwykle odważne zabiegi narracyjne sprawią, iż produkcja ta stanie się ziemią obiecaną dla wielu filmoznawców, którzy uzbrojeni w książki Gillesa Deleuze'a zachłysną się ekranowym rozbijaniem struktury obraz-czas. Problem polega na tym, że Aftersun jest też filmem, w którym nie dzieje się prawie nic. Największy ładunek emocjonalny posiadają więc nie konkretne sceny, a ich osadzenie w szerszym kontekście; innymi słowy: najważniejsze dla odbioru tej historii jest to, czego w niej bezpośrednio nie pokazano, lecz jedynie zasugerowano.”

 NA EKRANIE

27.02 - "Blisko"; godz. 15.00; cena biletu 14 zł

Najpiękniejszy film tegorocznego festiwalu w Cannes. Nagrodzone Grand Prix Blisko Lukasa Dhonta to sensualna, czuła opowieść o przyjaźni dwóch 13-latków. Léo i Rémi uwielbiają spędzać ze sobą czas, ich relacja jest intensywna, spontaniczna, żywa. Jednak głupie plotki, presja rówieśników i zagubienie w świecie, który nigdy nie jest oczywisty, powodują, że Léo zaczyna się oddalać i ranić Rémiego. Nikt we współczesnym kinie nie potrafi pracować z młodymi aktorami tak, jak autor pamiętnej Girl – z każdego gestu, spojrzenia, wypowiedzianego słowa kilkunastoletnich aktorów bije prawda. Dhont opowiada o bezradności, która jest nieodłącznym elementem dojrzewania – któż mając 13 lat, potrafi ocenić siłę swoich uczuć i decyzji?

31-letni belgijski reżyser nikogo nie ocenia i kieruje się niezwykłą empatią, która wyróżnia tylko największych humanistów światowego kina. Blisko staje się nie tylko pięknie sfilmowaną historią coming-of-age, lecz przede wszystkim uniwersalnym filmem o akceptacji swoich błędów i nauce przeżywania najtrudniejszych, najbardziej bolesnych emocji.

 

„PONIEDZIAŁKI Z MUZĄ" 

16.01 - "Bohater"; godz. 15.15; cena biletu 12 zł

reżyseria Asghar Farhadi (Francja, Iran)

Dwukrotny zdobywca Oscara (za Rozstanie i Klienta) powraca do rodzinnego Iranu i czerpiąc z lokalnego kontekstu, tka kolejną uniwersalną, przejmującą przypowieść. Tym razem o człowieku, który stał się zakładnikiem sądów, w tym wydającego najostrzejsze wyroki trybunału, jakim są media społecznościowe.

Podążając za tytułowym Bohaterem, Asghar Farhadi z wyczuciem i wprawą filmowego linoskoczka porusza się po cienkiej granicy, jaka dzieli ofiarę od przestępcy, sukces od porażki, a dobre chęci od nieczystych intencji.

Rahim wychodzi na krótką przepustkę z więzienia, gdzie odsiaduje wyrok za długi. Ma ledwie dwa dni na przekonanie wierzyciela, by ten darował mu część należności. Najwyraźniej los mu sprzyja, bo w ręce mężczyzny nieoczekiwanie trafia torba pełna złotych monet. Kiedy Bohater zrozumie, że brzęczący pakunek zawierał także pokusy, niechcianą sławę  i wyroki serwowane przez anonimowy tłum, będzie już za późno, by zatrzymać spiralę dramatycznych wydarzeń.

Nagrodzony Grand Prix na festiwalu w Cannes Bohater to nie tylko powrót irańskiego reżysera do ojczyzny, ale i do mistrzowskiej formy. Farhadi wyśmienicie dozuje emocje, tworząc film wyczulony na psychologiczne niuanse, a zarazem o rozmachu przypowieści. Jak nikt umie połączyć dylematy charakterystyczne dla kina moralnego niepokoju z sięgającym zenitu napięciem rodem z thrillera czy kryminału. Intymna, jednostkowa historia jest dla niego doskonałą okazją, by na ekranie odmalować całą sieć rozmaitych rodzinnych czy społecznych zależności. Niejednoznaczny, nieoceniający, a przy tym wciągający bez reszty film Farhadiego prowadzi wyrafinowaną grę z widzem, testując naszą skłonność do ferowania przedwczesnych wyroków.

28.11 - "Moonage Daydream"; godz. 15.00; cena biletu 12 zł

Geniusz Davida Bowiego, jednego z najbardziej wpływowych artystów naszych czasów.

Opowiedziana za pomocą wysublimowanych, kalejdoskopowych, nigdy wcześniej niewidzianych materiałów filmowych, pełnometrażowa, doświadczalna odyseja filmowa Bretta Morgena (Kurt Cobain: Życie bez cenzury; Jane) zgłębia twórczą, muzyczną i duchową podróż Davida Bowiego. Film jest prowadzony przez narrację samego Davida Bowiego.

W filmie Moonage Daydream Brett Morgen przedstawia sztukę Davida Bowiego. Uważany za jednego z największych artystów naszych czasów, David Bowie porusza kulturę od ponad 50 lat. Moonage Daydream jest pierwszym filmem wspieranym przez David Bowie Estate, które udzieliło Morgenowi bezprecedensowego dostępu do kolekcji.

Opowiedziane poprzez osobiste archiwalne materiały, niewidziane występy i zanurzone w  muzyce i słowach Davida Bowiego, Moonage Daydream zaprosi widzów do wyjątkowego świata.

W 2018 roku Morgen uzyskał dostęp do archiwum Bowiego, które obejmuje materiały z całego życia, w tym obszerny katalog niewidzianych wcześniej materiałów filmowych i osobistą kolekcję jego sztuki i poezji. Morgen spędził cztery lata na montażu filmu, a kolejne 18 miesięcy na projektowaniu pejzażu dźwiękowego, animacji i palety kolorów.

5.12 - "Do ostatniej kości"; godz. 15.00; cena biletu 12 zł

Do ostatniej kości to opowieść o pierwszej miłości między Maren (Taylor Russell), młodą kobietą, uczącą się, jak przetrwać na marginesie społeczeństwa, a Lee (Timothée Chalamet), porywczym wyrzutkiem i włóczęgą. W czasie wspólnej odysei na dystansie tysiąca mil poznają boczne drogi, ukryte zaułki i rozmaite pułapki Ameryki epoki Ronalda Reagana. Pomimo wysiłków, nie mogą jednak uciec od tragicznej przeszłości. Ostatecznie będą musieli zdecydować, czy ich uczucie jest w stanie pokonać ich odmienność.

NAGRODY: Venice Film Festival 2022; NAJLEPSZA REŻYSERIA, AKTOR I AKTORKA

"Jeśli filmy są lekcją empatii, "Bones and All" zasługuje na miano masterclassu. Potrzeba było nie lada talentu i wrażliwości, aby zekranizować wydaną w 2015 roku powieść Camille DeAngelis i nie osunąć się przy w tym w eksces rodem z kina klasy B. Luca Guadagnino ma tę moc, dlatego opowieść o parze kanibali podróżujących przez amerykański Midwest okazuje się przede wszystkim czułym studium charakterów. Tak jak w "Tamtych dniach, tamtych nocach" reżyser portretuje bohaterów spętanych pragnieniami, spod władzy których nie są w stanie się wyzwolić" (FILMWEB)

12.12 - "Chrzciny"; godz. 15.00; cena biletu 12 zł

Grudzień, 1981 rok. Marianna, gorliwa katoliczka, postanawia wykorzystać rodzinną uroczystość – chrzciny najmłodszego wnuka, do pojednania swoich skłóconych od lat dzieci. Nieoczekiwanie przeszkodzi jej w tym generał Jaruzelski, który ogłasza tego dnia stan wojenny. Chcąc doprowadzić rodzinne pojednanie do końca, Marianna postanawia ukryć przed dziećmi prawdę o sytuacji w kraju. To małe z pozoru kłamstwo, uruchomi lawinę nieoczekiwanych zdarzeń, którą trudno będzie zatrzymać.

"Chrzciny". Polska w dużych dawkach. Miała być komedia, wyszedł dramat

Ogłoszenie stanu wojennego przez generała Jaruzelskiego zastało wielu Polaków w trudnych momentach życiowych. W rodzinie Marianny, granej przez Katarzynę Figurę, właśnie miały odbyć się chrzciny. Seniorka rodu za wszelką cenę chce doprowadzić do religijnej uroczystości. Komedia pomyłek? Raczej bolesny obraz ówczesnej rzeczywistości.

3.01 - "Alcarras"; godz. 15.00; cena biletu 12 zł

Reżyseria Carla Simón

Berlinale 2022   Złoty Niedźwiedź

Posługując się określeniem Olgi Tokarczuk, można powiedzieć, że hiszpańska reżyserka Carla Simón jest czułą narratorką. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że jedną z najczulszych we współczesnym kinie. Już w debiutanckim "Lecie 1993" ujawniła wielkie pokłady wrażliwości, portretując sześcioletnią dziewczynkę mierzącą się z traumą po śmierci matki.

"Alcarràs", drugi pełnometrażowy film autorki, przepełnia ta sama empatia i ciepło względem bohaterów, sprawiając, że widz prędko i na stałe się z nimi zaprzyjaźnia. Nie przypominają oni wymyślonych na potrzeby scenariusza postaci, tylko zwyczajnych ludzi z sąsiedztwa. Artystka zwraca się wszak w stronę świata, który zna od podszewki. Osobiste doświadczenia Simón i współscenarzysty Arnau Vilaró  zainspirowały ich do stworzenia "Alcarràs", dzięki czemu z ekranu bije rzadki autentyzm.

 Dzieło wpisuje się w najlepsze tradycje kina o prowincji, które na gruncie europejskim reprezentowali zwłaszcza twórcy z Italii.  Simón nie kopiuje jednak cudzego stylu, lecz stąpa własnymi, narracyjnymi ścieżkami.

Akcja filmu toczy się w tytułowej, katalońskiej wsi, gdzie wielopokoleniowa familia Solé od lat uprawia owoce i warzywa. Pośrodku sporego kawałka ziemi stoi domostwo zamieszkiwane przez dziadków, ich dorosłe dzieci oraz nastoletnie i małe wnuki. Kolejne gorące lato przynosi obfite zbiory brzoskwiń, ale losy sadu należącego do bohaterów są zagrożone…

10.01 - "W trójkącie"; godz. 15.00; cena biletu 12 zł

W trójkącie to nagrodzona Złotą Palmą szalona komedia, której akcja rozgrywa się na luksusowym jachcie, pośród najbogatszych ludzi świata. Ocean szampana, morze pieniędzy i kapitan, który zawsze płynie pod prąd (brawurowy występ Woody’ego Harrelsona!) – tak zaczyna się rejs na miarę naszych czasów.

Statkiem podróżuje para modeli-celebrytów, Carl (Harris Dickinson) i Yaya (Charlbi Dean), ale ich wycieczka szybko przestaje nadawać się na Instagram. Nagły sztorm – a raczej kałszkwał – sprawia, że owoce morza wracają tam, skąd przyszły, i demoluje jacht, a wraz z nim rozsadza całą społeczną hierarchię.

Wywołujący salwy śmiechu film Rubena Östlunda (Turysta, The Square), jednego z najlepszych europejskich reżyserów, to bezlitosna satyra na bogatych, a także kapitalna metafora naszych czasów. Wszyscy płyniemy statkiem, który już dawno obrał kurs na katastrofę. Uratuje nas tylko śmiech!

PEREGRYNACJA III

25 listopada (piątek) WARSZAWA >> Białoszewski i Warlikowski/Levin

Białoszewski nieosobny - wystawa w Muzeum Woli pokazuje życie i twórczość BIAŁOSZEWSKIEGO w nowy sposób. Opowiada o sieci artystycznych inspiracji i relacjach Białoszewskiego z innymi twórcami działającymi w Warszawie lat 40., 50. i 60.

Wyjeżdżamy Krzysztof Warlikowski

  • Reżyseria: Krzysztof Warlikowski
  • Na podstawiePakujemy manatki  Hanocha Levina
  • Tłumaczenie: Jacek Poniedziałek
  • Opracowanie tekstu: Krzysztof Warlikowski, Piotr Gruszczyński
  • Scenografia, kostiumy: Małgorzata Szczęśniak
  • Muzyka: Paweł Mykietyn

Nagrody 11. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia 2018 w Krakowie:

  • Jadwiga Jankowska-Cieślak - druga nagroda aktorska za najlepszą rolę kobiecą,
  • Paweł Mykietyn - za najlepszą reżyserię dźwięku i muzykę,
  • Małgorzata Szczęśniak - za najlepszą scenografię i kostiumy. 

"Tekst Levina (poprzetykany fragmentami innych jego utworów oraz tekstów innych autorów) nie opracowuje przemijania jako lirycznej figury z dziedziny melancholii, ale ukazuje je jako coś do bólu zwyczajnego i fizjologicznego. Pokazuje kurczącą się wspólnotę, w której każda kolejna ceremonia budzi coraz mniej emocji: w pewnym momencie Cypora  wykrzykuje "Kurczę, znowu pogrzeb!". Przymus spotykania się i żegnania w tej wykruszającej się społeczności staje się nieznośny.

Jednocześnie wszyscy chcą dokądś jechać. Słowa takie jak tytułowe "wyjeżdżamy" czy "wyjazd" padają w spektaklu niezliczoną ilość razy. Ruch rozgrywa się tutaj w wielu trajektoriach: śmierci, powrotu z emigracji czy gorącego pragnienia wyjazdu do ponoć-lepszego-świata, którego figurą jest w spektaklu Szwajcaria [...]Ironia i gra wysokich i niskich tonów pozwalają na nowo odkryć teatr Krzysztofa Warlikowskiego. Rys groteski jest w "Wyjeżdżamy" kojący i odświeżający – i choć to bardzo smutna komedia (tę przewrotność ujął przecież Levin w podtytule), to przynosi także dziwny rodzaj ciepła" 

"Pod względem realizacyjnym spektakl jest olśniewający. [...]Grają fenomenalnie, bez wyjątków. Zespół Nowego trudno dziś porównać z żadnym innym [...] Gwiazda w gwiazdę zostają przy swych osobowościach, ale działają jedynie na rzecz całości"

***

Hanoch Levin (1943-1999) jest uznawany za jednego z najciekawszych izraelskich dramaturgów XX w., jednego z najbardziej oryginalnych i nowatorskich twórców swego pokolenia. Budził skrajne emocje. Przez jednych uważany za sumienie narodu, przez innych krytykowany był za radykalizm polityczny. Mistrz groteski – jak go określano – opublikował 56 dramatów, z których około 30 wystawiono na scenie za jego życia. W świetnie skonstruowanej czarnej komedii „Pakujemy manatki” (o podtytule „Komedia na osiem pogrzebów”) ukazuje monotonne, szare i nieciekawe życie małej miejskiej społeczności, w której wszyscy dobrze się znają, a każdy jest niezadowolony i nieszczęśliwy – marzy, marnuje życie, w końcu umiera. Niektórzy chętnie by uciekli za granicę, do lepszego świata, w którym mogliby się zrealizować, lecz brak im energii, wiary i odwagi.

ORIENTACYJNY KOSZT 170 zł/przedpłata 70 zł do 9 listopada

zapisy/wpłaty Prof. Agnieszka Kuc, Prof. Jolanta Błach, Prof. Tomasz Kowalski i Prof. Ireneusz Okoń (sala 112) 

 

12 listopada - sobota; godz. 19.00; AULA ARTIS; ul. Kutrzeby 10

bilet 43zł [1-3 rząd]; płatność do 27.10

Szymanowski i Pergolesi – Cardim i Clug. Dwie poruszające choreograficzne interpretacje „Stabat Mater”. Od cierpienia i żałoby po afirmację życia. Od wstrzymującego oddech poczucia straty po akceptację tego, co przynosi los.

"Badam tematy bezradności, straty i odnalezienia siły do dalszego działania" – mówi Daniela Cardim, choreografka pierwszej części spektaklu. Z kompozycją Szymanowskiego towarzyszy każdej kobiecie, która traci bliską osobę. Dla Edward Cluga – odpowiedzialnego za drugą część przedstawienia – „Stabat Mater” w ujęciu Pergolesiego to hymn na cześć kobiet, gdzie czułość i delikatność łączy się z poświęceniem i oddaniem.

„Stabat Mater” Danieli Cardim i Edwarda Cluga to spektakl na dzisiejsze czasy.

 

13. listopada - niedziela TEATR NOWY; POZNAŃ;

STANISŁAW WYSPIAŃSKI WESELE

bilet 40 zł (do 30.10)

Premiera: 11 listopada 2022 | Duża Scena  

REALIZATORZY

Reżyseria i opracowanie muzyczne: MIKOŁAJ GRABOWSKI Scenografia, kostiumy: MIREK KACZMAREK  

Obsada:

Gospodarz – ŁUKASZ SCHMIDT Gospodyni – AGNIESZKA RÓŻAŃSKA Pan Młody – TOMASZ MYCAN Panna Młoda – OLGA LISIECKA Marysia – MARIA BRUNI Ojciec – ILDEFONS STACHOWIAK Dziad – JANUSZ ANDRZEJEWSKI Jasiek – DAWID PTAK Kasper – BARTOSZ WŁODARCZYK Poeta – MICHAŁ KOCUREK Dziennikarz – JAN ROMANOWSKI Nos – ZBIGNIEW GROCHAL Ksiądz – FILIP FRĄTCZAK Maryna – MARTA HERMAN Zosia – OLIWIA NAZIMEK Radczyni – MARIA RYBARCZYK Haneczka – WERONIKA ASIŃSKA Czepiec – ŁUKASZ CHRZUSZCZ Czepcowa – DOROTA ABBE Klimina – MAŁGORZATA ŁODEJ-STACHOWIAK Kasia – KAROLINA GŁĄB Żyd – WALDEMAR SZCZEPANIAK Rachel – GABRIELA FRYCZ Isia/Chochoł – KAROLINA MARTIN (gościnnie)

zapisy/wpłaty Prof. Agnieszka Kuc, Prof. Jolanta Błach, Prof. Tomasz Kowalski i Prof. Ireneusz Okoń (sala 112) 

lub

na konto 74 1020 4027 0000 1802 1541 5401

z dopiskiem WESELE - imię i nazwisko Uczennicy/Ucznia/klasa

 

„PONIEDZIAŁKI Z MUZĄ" 

14.11 - "Słoń"; godz. 15.00; cena biletu 12 zł

reżyseria Kamil Krawczycki

Bartek prowadzi małe gospodarstwo na Podhalu. Kiedy opuścił ich ojciec, jego matka się załamała, wówczas to on musiał zostać głową rodziny. Pewnego dnia umiera ich sąsiad i jego syn Dawid przyjeżdża na pogrzeb. Bartek fascynuje się Dawidem i jego beztroską. Pierwsza miłość zmusza go do podjęcia decyzji, czy jest już gotowy, żeby sięgnąć po swoją wolność.

Startujący w gdyńskim konkursie produkcji mikrobudżetowych "Słoń" oferuje widzom powiew świeżości. Tak, wciąż mamy tu do czynienia z homofobią i niezrozumieniem, ale występują one gdzieś w tle, w ramach zarysowania kontekstu. Reżyser Kamil Krawczycki nie zdecydował się na wkładanie kija w mrowisko […] Zamiast tego dostajemy prostą, ale piękną historię o miłości. Taką… zwyczajną. Bez patosu, krzyku i rozdzierania szat. Tylko Bartek i Dawid — dwóch chłopaków, którzy spotkali się w nieodpowiednim miejscu, ale być może o odpowiednim czasie.[…]

O takim kinie zwykło się mawiać "mały wielki film". 

ONET.PL

NAGRODY

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Gdynia 2022

NAJLEPSZY FILM W KONKURSIE FILMÓW MIKROBUDŻETOWYCH

 

7.11 - "Apokawixa"; godz. 15.00; cena biletu 12 zł

REŻYSERIA – XAWERY ŻUŁAWSKI

Czasem kac to nie najgorsze, co może ci się przydarzyć… 

Apokawixa to historia grupy maturzystów, którzy – zmęczeni kolejnymi lockdownami – postanawiają zorganizować nad morzem melanż życia. Nie wiedzą jeszcze, że TO przyjdzie z wody…

"Apokawiksę" otwiera kolaż przekazów medialnych, sugerujący, że jako żarłoczna ludzkość i samolubne jednostki przekroczyliśmy masę krytyczną – pandemia jest tylko wisienką na torciku ekologicznej, politycznej i społecznej implozji. W tym informacyjnym szumie, który dociera do nas z kilkunastu monitorów, płynie bohater naszych czasów, człowiek z YouTube’a, chłopak z wysokiego zamku, ale o niewielkich aspiracjach. Kamil (Mikołaj Kubacki) ma po dziurki w nosie lockdownu, a że jego frustracja wykracza daleko poza klasę społeczną, płeć, czy stan posiadania, ziemią obiecaną dla całego pokolenia staje się w filmie szalona impreza na wybrzeżu.

FILMWEB

 

24.10 - "Silent Twins"; godz. 15.00; cena biletu 12 zł

Pokazywany premierowo na festiwalu w Cannes  najnowszy film Agnieszki Smoczyńskiej, twórczyni Córek dancingu i Fugi. Jedna z najoryginalniejszych polskich reżyserek, która o tym, co w nas dzikie i nieokiełznane opowiada z lekkością tanecznych kroków, także w swoim anglojęzycznym debiucie daje popis nieskrępowanej wyobraźni. Wizjonerski, wypełniony muzyką Silent Twins, choć zrealizowany w oparciu o reportaż Marjorie Wallace, nosi wyraźne piętno autorskiego stylu. I – podobnie jak poprzednie filmy Smoczyńskiej – pokazuje perspektywę kobiet.

Tym razem są to bliźniaczki z Walii: June i Jennifer Gibbons, które przestają komunikować się ze światem. Od ponurej prowincji, która czarnym dziewczynkom ma do zaoferowania głównie upokorzenia, „milczące bliźniaczki” uciekają w eksplodujące neonowymi kolorami, oprószone słonecznym blaskiem fantazje o pisarskiej sławie, romantycznej miłości i basenach pełnych Pepsi-Coli. Ale podkręcona hormonami nastoletnia wyobraźnia June i Jennifer ma także mroczną stronę – podobnie jak ich podszyta rywalizacją więź.

Kreując na ekranie wewnętrzny świat bliźniaczek, Agnieszka Smoczyńska pełnymi garściami czerpie z estetyki starych reklam, kolorowych magazynów czy mydlanych oper. Sięga po thriller i zmysłowy musical, dramat i poklatkową animację. Ale emocjonalna bomba, jaką jest Silent Twins, swoją energię zawdzięcza także Letitii Wright (Czarna Pantera, serial Czarne lustro) i Tamarze Lawrance (serial Mały topór). Aktorki tworzą przejmujące role dziewczyn, które nie mogą żyć ani bez siebie, ani razem, i których nastoletni bunt wymknął się spod kontroli. Film Smoczyńskiej można odczytywać jako studium toksycznej więzi, artystycznego geniuszu czy kobiecego buntu. Może to opowieść o ucieczce od rasistowskiego społeczeństwa, a może ballada o niemożliwej miłości?

 

 

PEREGRYNACJA MUZEALNO - TEATRALNA II (2022/23)

1 października 2022 (sobota) - Gdynia - Chłopi

 

8.20 zbiórka – sala gimnastyczna LO św.MM

8.30 odjazd autokaru 

ok. 13.00 przyjazd: GDAŃSK MUZEUM NARODOWE

ok.14.30 – 16.15 czas wolny/przerwa obiadowa ?STARÓWKA GDAŃSKA

Przejazd do GDYNIspacer nad morzem

18.40 zbiórka TEATR MUZYCZNY Plac Grunwaldzki 1

19.00 – 22.40  CHŁOPI

Wojciech Kościelniak wielokrotnie przekonywał, że Chłopi to doskonały materiał dla teatru muzycznego. Nie tylko z racji naturalnie wpisanych w powieściowy pierwowzór elementów składowych musicalu, jak widowiskowe obrzędy i zrytualizowane czynności gospodarskie, tańce ludowe czy muzyczność języka stylizowanego na gwarę. Atutem miały być również pełnokrwiste postaci gwarantujące stężoną dawkę namiętności. Przy okazji gdyńskiej prapremiery, okazało się, że można wykorzystać to wszystko do zbudowania spektaklu, który pochyla się całkiem serio nad „niemytą” polską duszą…

Przede wszystkim jednak Wojciech Kościelniak wraz ze swoją stałą ekipą realizatorów, tworząc widowisko totalne na najwyższym poziomie inscenizacyjnym, udowodnił po raz kolejny, że teatr musicalowy może nie tylko dopieszczać zmysły widzów, ale stać go również na to, żeby proponować niebanalną, często zaskakującą i prowokującą do refleksji interpretację literackiego pierwowzoru. Chapeau bas!    (J.Puzyna-Chojka)

Sceny zbiorowe są prawdziwym majstersztykiem reżysersko – choreograficznym

 (A. Kyzioł, Polityka)

Wysokiej jakości pop, który mogę pokazać i córce, i mamie. Nie udręczę ich i sama się nie wynudzę. Sztuka jest dla mnie wtedy wartościowa, gdy tworzy platformę, na której mogą spotkać się bardzo różni ludzie. LALKA i CHŁOPI Wojciecha Kościelniaka w gdyńskim Teatrze Muzycznym to dobry przykład

(D. Masłowska)

Chłopi w reżyserii Kościelniaka to opowieść o nas "tu i teraz". W każdym z nas jest bowiem cząstka tej małej społeczności, która stoi na straży swoich wartości, przyzwyczajeń i tradycji, a jednocześnie pogrąża się w schizofrenicznym zakłamaniu. Kościelniak nam o tym dosadnie i z powodzeniem przypomniał. Ponownie postawił na scenie Teatru Muzycznego wielkie lustro, w którym każdy może się bez problemu przejrzeć.

 (P. Sobierski, Bliza)

Po spektaklu:

Ok. 22.50 odjazd autokaru

ok. 3.15 przyjazd ul. Dworcowa/Dworzec Letni PKP

Koszt całkowity 215 zł (teatr, autokar)  do 25.09

Bilety wstępu do MUZEUM – dotacja RADY RODZICÓW ?

 

dopłaty Prof. Agnieszka Kuc, Prof. Tomasz Kowalski i Prof. Ireneusz Okoń (sala 112) 

lub  na konto     74 1020 4027 0000 1802 1541 5401

z dopiskiem GDYNIA/"Chłopi" - imię i nazwisko Uczennicy/Ucznia/klasa

 

TEATR POLSKI - Poznań; 9.10.22 (niedziela); godz. 18.00; bilet 30 zł

Sceny myśliwskie z Dolnej Bawarii

  

odpowiedzialna deklaracja uczestnictwa do 20.09 - płatność najpóźniej do 3.10

 

SPEKTAKL DLA OSÓB OD 16. ROKU ŻYCIA.

 „Sceny myśliwskie…” na przykładzie wiejskiej społeczności pokazują, w jaki sposób społeczeństwa, w imię obrony moralności i ukonstytuowanego stylu życia, mogą wytwarzać mechanizmy wykluczenia. A także, jak mogą się one umacniać i integrować poprzez obecność kogoś, kto zagraża utrzymaniu status quo.

W dramacie Sperr pokazuje mieszkańców małej wsi, w której obecność tego, kto nie przystaje do reszty, pociągnęła za sobą sekwencję przemocy – nagonka na innego popchnęła tu niepełnosprawnego intelektualnie do samobójstwa, a homoseksualistę do morderstwa. Polowanie na ofiarę trwało tak długo, aż w końcu wzięła ona odwet, sama stając się myśliwym.

Bohaterem Sperra jest społeczność oraz rządzące nią i wytwarzane przez nią prawa – intencją autora nie jest denuncjacja, ale próba rozpoznania mechanizmów. W 1967 roku Martin Sperr tłumaczył: „Chciałem pokazać, że człowiek może stać się przedmiotem nagonki w każdej sytuacji, jeśli tylko ktoś zechce tę nagonkę na niego prowadzić”. W spektaklu Grażyny Kani na przykładzie jednostkowej historii widzimy społeczny proces dyskryminowania, wyłączania ze wspólnoty i drogę do zbrodni moralnie usprawiedliwionej przez społeczność.

Witold Mrozek, Gazeta Wyborcza nr 225 online, 29 września 2016

 

TEATR MUZYCZNY – POZNAŃ; 4 listopada (piątek); godz.19.00

Irena. Dramat muzyczny

bilet 75 zł   płatność (najpóźniej) do  10 października

Irena to historia o kobiecie, która zdecydowała się walczyć. To opowieść o odwadze, która może zwyciężyć najstraszliwsze zło i o tym, ile warte jest ludzkie życie.

Reżyseria – Brian Kite

Ludzi należy dzielić na dobrych i złych. Rasa, pochodzenie, religia, wykształcenie, majątek - nie mają żadnego znaczenia. Tylko to, jakim kto jest człowiekiem.

Irena Sendlerowa 

Chcielibyśmy napisać, że to historia, która już nigdy nie wróci. Że to czas, który minął. Wydarzenia ostatnich miesięcy pokazują jednak, że niczego nie można być pewnym, a już na pewno nie tego, że to, co było, nigdy nie stanie się tym, co jest. Że oni nie staną się nami... Trudno więc nie zadawać sobie tego pytania - co my zrobilibyśmy na ich miejscu, na jej miejscu?...

Gdy rozpętało się piekło II wojny światowej, Irena Sendlerowa miała zaledwie 29 lat. Już wtedy aktywnie działała na rzecz najsłabszych, pielęgnując wartości, które przekazał jej ojciec. Wiedziała, że nie może pozostać bezczynną, że musi działać. Stawiając na szali swoje marzenia, każdego dnia narażała się na śmierć, niosąc pomoc żydowskim dzieciom. Organizowała im fałszywe metryki, dbała o stałą pomoc materialną i lekarską, umieszczała u zaufanych polskich rodzin, w klasztorach i zakładach opiekuńczych. Wraz z grupą bohaterek i bohaterów, umożliwiła ucieczkę z getta kilkuset dzieciom, za co uhonorowana została tytułem Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata.

Ale nie tylko jej losy zostaną Wam przedstawione w tym spektaklu. Poznacie Panią Grinberg, mamę Icka, która podejmuje najtrudniejszą decyzję, jaką może podjąć matka. Zobaczycie Adama, narzeczonego Ireny, który nie widzi poza nią świata i Magdę, łączniczkę – pewną siebie, czasem arogancką, ale wyjątkowo dojrzałą nastolatkę. W historii pojawi się też uwodzicielska Jaga, pomysłodawczyni akcji pomocy żydowskim dzieciom, Jan - szef Ireny i Jagi oraz Jurek, szmalcownik. 

 

PEREGRYNACJA I 2022/23     

16.09 (piątek) - WARSZAWA - "Anioły w Ameryce"  Tony'ego Kushnera

8.20 - zbiórka

8.30 odjazd (ul. św. Marii Magdaleny przy sali gimnastycznej)

ok.13.30 przyjazd do Warszawy - Muzeum Narodowe/Al. Jerozolimskie 3

13.30 – 15.00 indywidualne zwiedzanie wystawy: Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia

Czas wolny/przerwa obiadowa

17.30 zbiórka przed PAŁACEM KULTURY I NAUKI/przejazd tramwajem do NOWEGO TEATRU ul. Madalińskiego 10/16

Sprawy tożsamości seksualnej, wielkiej polityki i ideologii, problemów rasowych i społecznych oraz kwestia religii przeplatają się w tej wielowątkowej, epickiej opowieści, w której wymyśleni przez autora bohaterowie mieszają się z autentycznymi postaciami historycznymi.

"[...]inscenizacja "Aniołów w Ameryce" Tony'ego Kushnera (2007) należy bez wątpienia do najlepszych na świecie. [...] Niesamowitość katastrofy AIDS jako metafora zła, które niszczy ludzi nie umiejących mu przeciwdziałać, nowojorska scena gejowska jako model getta dla mniejszości, arogancja amerykańskiej polityki władzy jako histerycznej maszyny propagandy, która raz poruszona już się nie zatrzyma. I jak zawsze u tego reżysera, pytanie o pojednanie i utopię. Przedstawienie staje się świeckim misterium śmierci i zmartwychwstania, lamentu i chwały.        

Po spektaklu odjazd autokaru sprzed Teatru

ok. 5.00 przyjazd - Dworzec Letni PKP ul. Dworcowa

 

„PONIEDZIAŁKI Z MUZĄ"

17.10 - "ORLĘTA. GRODNO ‘39"; godz. 15.00; cena biletu 12 zł

„Orlęta. Grodno ‘39” to dramatyczny obraz wojny z sowietami widziany oczami dwunastoletniego chłopca, Leona. W dniu rozpoczęcia roku szkolnego, 1 września 1939 r. budynek jego szkoły zostaje zbombardowany przez niemieckie samoloty. Dla Leosia, Tadka, Eweliny oraz tysięcy polskich dzieci, rozpoczynająca się wojna stanie się szkołą przyspieszonego dojrzewania, konfrontacją z dramatyczną historią pisaną przez dorosłych. 17 września 1939 roku, na mocy porozumień sowiecko-niemieckich, Armia Czerwona wkracza do Polski. 20 września planuje zająć Grodno. Obrońcy miasta rozpoczynają beznadziejną, heroiczną walkę. Nieliczne oddziały wojskowe są wspomagane przez ludność cywilną, przede wszystkim młodzież szkolną. To właśnie dzieci i młodzież bohatersko bronią miasta, stając się ofiarami niezwykłego okrucieństwa okupantów.

Obraz Orlęta. Grodno '39 rozpoczyna się dość ciekawie. Poznajemy żydowskiego chłopca Leona, który codziennie musi walczyć o swoją tożsamość w podzielonej i ksenofobicznej przedwojennej Polsce. Krzysztof Łukaszewicz (odpowiedzialny za scenariusz i reżyserię) interesująco podbudowuje główny wątek fabularny. Spotykamy kilka postaci drugoplanowych tworzących niewielką społeczność Grodna i okolic. Autor poświęca wystarczającą ilość czasu, żeby zarysować konflikty pomiędzy ONR a komunistami (do których należy starszy brat Leosia), pokazać codzienny znój ciężko pracujących mieszkańców miasta czy walkę członków wspólnoty żydowskiej o spokojną egzystencję.

Ciekawie też jest w szkole Leona, gdzie ma zostać właśnie wystawione przedstawienie na podstawie Sienkiewiczowskich Krzyżaków. Główny bohater walczy o rolę Zbyszka z Bogdańca, ale co rusz ktoś rzuca mu kłody pod nogi. Chłopiec zakochuje się również w koleżance z klasy, rywalizuje z jednym z rówieśników i stara się odnieść sukces w sporcie. Ot, zwykłe życie polskiego dwunastolatka. Życie, w przededniu wojny. Codzienność młodych ludzi przerywa bombardowanie, w którym szkoła zostaje doszczętnie zniszczona. Od tej pory wszystkie animozje eskalują i eksplodują. W 1939 Polskę atakują naziści. Ludność położonego na kresach Grodna liczy na ratunek Armii Czerwonej, jednak wkrótce okazuje się, że czeka ich równie przerażający koszmar. W ten sposób rozpoczyna się druga część obrazu, w której dominuje śmierć i pożoga.

 

10.10 - "Johnny"; godz. 15.00; cena biletu 12 zł

Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia, która wzrusza i inspiruje. Opowiedziana z perspektywy podopiecznego Jana Kaczkowskiego, Patryka Galewskiego – chłopaka, który nie miał łatwego startu w życiu.

Patryk włamuje się do domku w małym mieście. Wyrok sądu nakazuje mu prace społeczne w puckim hospicjum, gdzie poznaje niezwykłego ks. Jana Kaczkowskiego. Duchowny angażuje młodych chłopaków z zawodówki, na pozór twardych buntowników, w pomoc śmiertelnie chorym. W swojej pracy skupia się na bliskości, czułości i walce o relacje z drugim człowiekiem. Uczy empatii. A czyni to z hurtową ilością humoru, czym zyskuje ogromną popularność. Niedługo później Jan sam staje się pacjentem swojego hospicjum. Patryk zostaje postawiony w sytuacji, która zmieni całe jego życie.

 

3.10 - "IO"; godz. 15.00; cena biletu 12 zł

reżyseria: Jerzy Skolimowski

CANNES

Nagroda Jury - Najlepszy film Jerzy Skolimowski

IO to zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata.

Opowieść o nas samych, odbijających się w oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina.

Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. Dzieło, które łączy realistyczne i wizjonerskie, przyziemne i metafizyczne, krytyczne i empatyczne; swoim rozmachem przypomina najwspanialsze obrazy Hieronima Boscha i Pietera Bruegla. W podróży towarzyszą bohaterowi m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Isabelle Huppert.

 

26.09 - "Nie martw się, kochanie"; godz. 15.00; cena biletu 12 zł

Alice i Jack mają szczęście mieszkać w wyidealizowanej społeczności Victory. Jest to eksperymentalne miasteczko pracownicze dla zatrudnionych przy ściśle tajnym Projekcie Victory oraz ich rodzin. Optymizm społeczny lat 50. XX wieku, uosabiany przez szefa, Franka – korporacyjnego wizjonera i trenera motywacyjnego – przenika każdy aspekt codziennego życia w tej zintegrowanej pustynnej utopii.

Mężczyźni spędzają każdy dzień w siedzibie Projektu Victory, pracując nad rozwojem nowoczesnych materiałów. Ich żony zaś – w tym elegancka partnerka Franka, Shelley – cieszą się pięknem, luksusami i rozpasaniem swojego osiedla. Życie w nim jest doskonałe, a potrzeby każdego mieszkańca są zaspokajane przez pracodawców. W zamian proszą oni tylko o dyskrecję i niekwestionowane oddanie sprawie Victory. Na powierzchni idyllicznego życia pojawiają się jednak pęknięcia, a spod atrakcyjnej fasady wyzierają przebłyski czegoś strasznego. Alice czuje się w obowiązku sprawdzić, czym i dlaczego zajmują się pracownicy Victory. Jak dużo będzie gotowa poświęcić dla ujawnienia tego, co naprawdę dzieje się w tym raju?

Nie martw się, kochanie to odważny, zawiły i zachwycający wizualnie thriller psychologiczny w reżyserii Olivii Wilde z oszałamiającymi rolami Florence Pugh i Harry’ego Stylesa, którym towarzyszy imponująca, wyśmienita obsada.

 

19.09 - "Cicha ziemia"; godz. 15.00; cena  biletu 12 zł

Reżyseria  Agnieszka Woszczyńska

Scenariusz Agnieszka Woszczyńska Piotr Litwin

 MFF W SALONIKACH

Anna (Żulewska) i Adam (Dymecki) wynajmują wakacyjny dom na słonecznej włoskiej wyspie. Na miejscu okazuje się, że wymarzona willa nie spełnia ich oczekiwań, a wyspa boryka się z brakiem wody. Obecność wynajętego do naprawy basenu robotnika rozpocznie nieoczekiwany łańcuch niepokojących zdarzeń. W pozornie zgodnym małżeństwie do głosu dojdą mroczne instynkty i głęboko skrywane emocje.

"Cicha ziemia" to wiwisekcja amoralnego w swojej obojętności świata Zachodu. Stawiając podobną diagnozę, mistrzowie Ruben Ostlund czy Michael Haneke uciekali w gorzką ironię. Debiutantka Agnieszka Woszczyńska szuka sposobu, aby wyrwać się z impasu.

Śmierć zmienia "Cichą ziemię" w opowieść o moralności. Czy którekolwiek z dwojga bohaterów naprawdę udzieliło pomocy, gdy woda zalewała płuca chłopaka? — Mąż ma wewnętrzną czkawkę. Taką, która pojawia się, gdy się nie stanie na wysokości zadania — mówi tu kobieta.

Apatia bowiem nie przeżera tu wyłącznie relacji pomiędzy ludźmi w związku. Tuż obok bohaterów, być może na ich oczach, zginął człowiek. Czy noszą w sobie poczucie winy? A może jest gorzej: wciąż nic nie czują?

 

12.09 - "Ninjababy; godz. 15.00; cena  biletu 12 zł

Zdobywca Europejskiej Nagrody Filmowej dla najlepszej komedii, oryginalna i szalenie zabawna opowieść o przyspieszonym dojrzewaniu. 

Wyróżniona Europejską Nagrodą Filmową dla najlepszej komedii produkcja norweskiej reżyserki znacznie różni się od klasycznych narracji o macierzyństwie w młodym wieku. Rakel w dość osobliwy sposób postrzega błogosławiony stan, dużo częściej wyrzucając z siebie kolejne przekleństwa, niż odnajdując matczyne powołanie. Z buntowniczą treścią filmu Yngvild Sve Flikke ciekawie koresponduje oryginalna forma, która wplata w tę nieszablonową opowieść pomysłową komiksową animację.

Reżyserka w wywiadzie dla Cineuropa opowiada, że w filmie chciała zadać pytania dotyczące macierzyństwa: czy instynkt macierzyński jest czymś co przychodzi naturalnie, czy być może jest sprawą zupełnie indywidualną? A jaka jest rola mężczyzny i co on odczuwa? Sytuacja nieplanowanej ciąży bywa tematem kłopotliwym i raczej nie jest szeroko omawiana, za wyjątkiem być może paru nieprzychylnych komentarzy. Tymczasem Flikke zaprasza widza niczym dobrego znajomego, by podglądał bohaterów i wysłuchiwał tego, co mają do powiedzenia bez skrępowania i tematów tabu.

Właśnie w wyrażaniu uczuć przez Rakel przejawia się wyjątkowość tej produkcji, bowiem bohaterka prowadzi dialog z nienarodzonym dzieckiem, słysząc jego głos i widząc go w postaci jednego z jej komiksowych rysunków. A samo ninjababy, ukryte w jej brzuchu bywa kapryśne i zadaje egzystencjalne pytania. Połączenie animacji przypominającej stylem kreskę słynne “Persepolis” z filmem aktorskim w produkcji dla widzów nie będących dziećmi jest niecodzienne, lecz bardzo trafne. Film balansuje na granicy dwóch światów, podobnie jak balansują jego bohaterowie, którzy nie są już dziećmi, ale też nie mają wewnętrznej potrzeby być w pełni odpowiedzialnymi osobami dorosłymi

 

5.09.22  - "Stracone złudzenia"; godz. 15.00; cena biletu 12 zł 

czas trwania 149 min

Niepokojąco aktualny film na podstawie XIX-wiecznej powieści BALZAKA [PR lektury do wyboru "Ojciec Goriot"]

Balzak uważał "Stracone złudzenia" za jedną ze swoich najważniejszych książek. Również w oczach krytyki utwór ten stanowił nie tylko centralny punkt całej "Komedii ludzkiej",ale część najlepiej oddająca klimat i cechy charakterystyczne cyklu. W "Straconych złudzeniach" pojawia się większość bohaterów, którzy powracają w różnych powieściach i tym samym odgrywają rolę wiodącą dla całości.

„Stracone złudzenia” to francuski film roku: brawurowa, pełna werwy adaptacja arcydzieła Honoré de Balzaca, która premierowo została pokazana w Konkursie Głównym festiwalu w Wenecji, a na ostatnim rozdaniu Cezarów zdobyła aż 7 statuetek (w tym dla najlepszego filmu). Za sprawą błyskotliwej reżyserii film trafia w samo sedno współczesnych debat o awansie społecznym, przywilejach, elitach, mediach i pracy w kulturze.

Za sukces tego dowcipnego, smakowitego filmu odpowiada nie tylko na wskroś współczesna energia, ale także świetna obsada: w roli poety-pupilka elit wystąpił Xavier Dolan („Wyśnione miłości”, „Matthias i Maxime”), markizę trzymającą władzę zagrała Jeanne Balibar („Nędznicy”), a pozbawionego skrupułów redaktora naczelnego jednego z tabloidów – Vincent Lacoste („Lolo”, „Na zawsze razem”).

 

25 września (niedziela); godz. 18.00; Teatr Nowy  SCENA DUŻA

ALTE HAJM / STARY DOM

אַלטע היים / סטאַרי דאָם

MICHAEL RUBENFELD, MARCIN WIERZCHOWSKI

bilet 40 zł - płatność do 14.09

 

Każdy dom ma swoją historię. Jest okiem, które widzi wszystko, co dzieje się w jego murach; pamięcią tego, co się w nich wydarzyło; miejscem, które dzielą ze sobą żyjący i duchy. A każda historia o duchach jest historią miłosną: opowieścią o pragnieniach i utracie, ukrytą pod warstwami farby i tapet.

Każda historia rodzinna składa się z warstw: jest wśród nich ta, którą sobie na co dzień opowiadamy, oraz ta, której odkrycia się boimy. Pierwsza pomaga nam zdefiniować to, kim jesteśmy i skąd pochodzimy. A co stanie się, kiedy natkniemy się na trop tej drugiej, prawdziwszej, ukrytej? Albo kiedy odkryjemy, że historia, którą sobie przez wszystkie te lata opowiadaliśmy i dzięki której jesteśmy, kim jesteśmy, wymaga rewizji?

Spektakl objęty Honorowym Patronatem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Reżyseria: MARCIN WIERZCHOWSKI
Scenariusz: MICHAEL RUBENFELD, MARCIN WIERZCHOWSKI

Piotr Dobrowolski „Teatr” (fragment recenzji)

„Spotkanie polskiego reżysera i kanadyjskiego aktora żydowskiego pochodzenia – wnuka ocalałych z Holokaustu, którzy z Polski wyjechali po wojnie – pozwoliło stworzyć przedstawienie, które w nieoczywisty sposób konfrontuje odmienne wizje historii i współczesności. Dwoistość perspektyw zasugerowana została już w tytule spektaklu Teatru Nowego w Poznaniu. Pisany w jidysz i po polsku Alte Hajm / Stary Dom rozumieć można dosłownie, odnosząc go do przedwojennego budynku, w którym rozgrywa się osadzona we współczesności pierwszoplanowa akcja. Można jednak traktować go także jako metaforę domu, którym dla niemal trzech i pół miliona Żydów (dziesięć procent ówczesnej populacji) była przed wojną Rzeczpospolita. „Alte hajm” to określenie do dzisiaj używane przez ocalałych i ich potomków w odniesieniu do kraju pochodzenia przodków.

[…]

Sprawna inscenizacja wzmacnia wymowę scenariusza dramatycznego. Dialogi tworzą opowieść emocjonalnie angażującą widzów, których koncentracja nie słabnie w trakcie trzyipółgodzinnego widowiska. Stary Dom potwierdza, że Wierzchowski jest reżyserem zdolnym tworzyć istotny, atrakcyjny, dopracowany dramaturgicznie i uniwersalny znaczeniowo teatr.

[…]

Alte Hajm / Stary Dom to znakomity spektakl dramatyczny. Chociaż pojawia się w nim wiele dobrze znanych tematów, od lat powracających w polskiej sztuce o tematyce żydowskiej – nawiązania do Dybuka, podobieństwa do Pokłosia czy najnowszego Wesela Wojciecha Smarzowskiego – Wierzchowski i Rubenfeld idą własną drogą, tworząc wspaniale dopełniającą się, spójną, ale niewolną od zaskoczeń teatralną opowieść o prawdzie i kłamstwie: historii, pamięci i zapomnieniuStary Dom jest nowoczesną tragedią, rozgrywającą się po dokonanej katastrofie: to mądry, sprawnie zrealizowany spektakl, który bez patosu i nie szafując łatwymi oskarżeniami mówi o ludzkim wymiarze godności i podłości, wskazując nam wszystkim horyzont przyszłości – nie tylko w odniesieniu do relacji polsko-żydowskich. „

 

Sezon Artystyczny - ROK SZKOLNY 2021/2022

 

Poznańskie pożegnanie sezonu - Teatr Polski "ULISSES" reż. Maja Kleczewska -17 czerwca

James Joyce "Ulisses"

Reżyseria: Maja Kleczewska

Leopold Bloom budzi się rano 16 czerwca 2022 roku w Poznaniu. Wychodzi z domu. Przez cały dzień uparcie krąży po ulicach Poznania. Przesiaduje w pubach, spotyka znajomych i nieznajomych. Przez większość dnia prowadzi pozornie nieistotne rozmowy. Pije piwo. Robi zakupy. Jakoś mija mu ten dzień na sprawach błahych, codziennych. Pozornie nic szczególnego się nie dzieje.

Rzeczywistość jednak staje się coraz bardziej nierealna. Zdarzenia ulegają deformacji w wyobraźni Blooma. Śni on sen, z którego trudno jest się obudzić. W epicentrum snu umysł Blooma eksploduje, szaleństwo wojny Joyce przekłada na stan umysłu głównego bohatera. Nic nie jest tym, czym się wydaje. Rzeczywistość morfuje, zmieniając znaczenia tego, co jeszcze chwilę temu wydawało się zrozumiałe. O drugiej w nocy Bloom postanawia wrócić jednak do domu, gdzie czeka na niego Molly-Penelopa.

Kim jest współczesny Odys? Jaką tożsamość ma wędrowiec – tułacz. Jakie znaczenie mają stacje w jego podróży? Kim są Cyklop i Nauzykaa? Gdzie znajduje się Itaka dla polskiego zasymilowanego Żyda? Czy poczuje się on w końcu „u siebie”?

Bloom i Molly rocznicę urodzin nieżyjącego synka przeżywają osobno, po to, by zrozumieć, jak bardzo za sobą tęsknią. "Ulisses" jest pieśnią o miłości – o tym, co może ocalić nasze człowieczeństwo.

Zapraszamy Was na wątróbkę i zimne piwo do pubu Syreny, w którym staniecie się uczestnikami oratorium na cześć życia i pochwały codzienności, które dzisiaj zagrożone są wojną, lękiem, niepewnością.

W setną rocznicę wydania Ulissesa Jamesa Joyce’a zapraszamy Was na polską prapremierę nowego tłumaczenie Ulissesa pióra Macieja Świerkockiego, które w niezwykle błyskotliwy sposób przybliża nam prozę Joyce’a, jednocześnie odkrywając bezgraniczne poczucie humoru autora.

PEREGRYNACJA V ("ostatnia" 2021/22)   4 czerwca  2022      HOMER_PRUS_WYSPIAŃSKI_KRALL_WARLIKOWSKI

 

7.00 – zbiórka i odjazd autokaru – ul. św. Marii Magdaleny przy hali gimnastycznej

ok.11.30 przyjazd do Warszawy

ok.11.30 – 14.30 część poznawczo – spacerowa z Panią Przewodnik

1 - PARK ŁAZIENKOWSKI śladami Podchorążych z „NOCY LISTOPADOWEJ” Wyspiańskiego [lektura obowiązkowa PR]

TEATR NA WYSPIE - Łazienki

2- centrum Warszawy śladami Prusa i bohaterów „Lalki” [lektura obowiązkowa PP]

15.00 – 17.00 - przerwa obiadowa/czas wolny w Centrum

17.00 zbiórka i przejazd autokarem na ul. Madalińskiego Nowy Teatr

18.00 – 22.00  "ODYSEJA. HISTORIA DLA  HOLLYWOODU"

Spektakl inspirowany „Odyseją” Homera, na podstawie „Powieści dla Hollywoodu” i „Króla kier znów na wylocie” Hanny Krall

reż. Krzysztof Warlikowski

po spektaklu …katharsis i  odjazd autokaru  

ok.2.30 przyjazd do Poznania – Dworzec Letni PKP ul. Dworcowa

ZALECANA LEKTURA: TEAMSY – tekst Hanny Krall „Król kier znów na wylocie” + wybór recenzji ze spektaklu //”Odyseję” wszyscy znają ? – polecam przekład Chodkowskiego z 2020!

 

7 maja 2022 20.00 PTT

WESELE. POPRAWINY

W streszczeniach rzecz brzmi prosto. Inteligent z miasta żeni się z chłopką. Potem rzeczywistość się skomplikowała. Rozpadły się wspólnoty, w których ludzie żyli całe życie, wieś migrowała do miasta, chłopskie dzieci poszły na studia. Przyszły zmiany. Nastała demokracja, wraz z nią przybył kapitalizm, a ponowoczesność stawiała na „tu i teraz”, podważała wagę tradycji i ciągłości.

Na scenie spotykają się różne pokolenia Polaków. Pokolenie naszych dziadków i rodziców, których doświadczenia rzeźbiły ruchy płyt tektonicznych historii i przemian społecznych. Są medium, żywymi ogniwami łączącymi nas z minionym czasem. W ich prywatnych „historiach weselnych” odbijają się losy Polski i Polaków, a rodzinne mitologie stają się częścią wielkiej narracji historycznej. Pokolenie dwudziestolatków, których nie łączą doświadczenia wojen, strajków, spania na styropianie. To o nich mówią Millenialsi, pokolenie Y. Ważne dla nich daty określa nie historia, ale konsumpcja i popkultura – pierwsze portale społecznościowe, fast foody na ulicach, nowe narkotyki, coraz cieńsze laptopy, podróże bez paszportu, muzyka z całego świata w kieszeni spodni.

Są i ci najmłodsi. Co ukształtuje ich doświadczenia – tego nie wiemy.

Co ten międzypokoleniowy dialog z Wyspiańskim, seans zbiorowej pamięci, powie nam o nas samych i dzisiejszej Polsce?

Czego się boimy, wstydzimy, czego pragniemy?

Lubimy myśleć o Polsce jako o projekcie utraconej wspólnoty, wprost z roztańczonej karczmy z „Pana Tadeusza”, gdzie ludzie różnych stanów, wyznań, majętności zgodnie wsłuchują się w grę żydowskiego cymbalisty.

Tymczasem Wyspiański demaskuje tę iluzję, a kolejne wystawienia „Wesela”, które towarzyszyły polskim przemianom i dramatycznym wydarzeniom na przestrzeni lat, są dowodami fiaska i utopii pragnienia, aby myśleć o Polsce w ten sposób.

Czy naszym losem jest wyruszać wciąż na nowo, w kolistym melancholijnym  ruchu wiecznego powrotu, po złoty róg, jak Jazon po złote runo? Budzić się wciąż po kolejnych Weselach, z kacem nieodrobionej historii, wypartych win, ukrytych strachów, z nadzieją, że tym razem się uda?

Zapraszamy na poprawiny.

Magdalena Zaniewska

 

27 marca 2022 TEATR NOWY/SCENA NOWA – POZNAŃ  

WRÓG LUDU HENRIK IBSEN

chciałbym mówić o większym odkryciu, że wszystkie źródła naszego duchowego życia są zatrute, że całe nasze społeczeństwo zostało stworzone na gruncie kłamstwa, kochałem moje rodzinne miasto jak tylko człowiek może kochać, siedziałem przez wiele lat na północy i wymyśliłem plan zbudowania zakładu uzdrowiskowego, jedno pragnienie miałem, by działać dla ogółu, pierwsze co zobaczyłem to głupota władzy

(Henrik Ibsen, WRÓG LUDU, fragment monologu Doktora Tomasa Stockmanna)

 
„WRÓG LUDU”

Małym uzdrowiskowym miastem w południowej Norwegii wstrząsa skandal – oto główny lekarz uzdrowiska, Thomas Stockmann, nie tylko odkrywa, że na skutek działań miejscowej władzy uzdrowisko truje, zamiast leczyć, lecz także postanawia to ogłosić społeczeństwu. Wszystko w imię dobra ludu. Miejscowa elita – dziennikarz, drukarz, przewodniczący związku właścicieli domów dla kuracjuszy, kapitan – wstrząśnięta tym odkryciem, entuzjastycznie odnosi się do planów Stockmanna, gotowa służyć mu wszelką pomocą w celu ujawnienia prawdy. Spotkanie z burmistrzem Peterem Stockmannem, bratem lekarza, diametralnie odmienia sytuację. Członkowie elity dowiadują się, że przez „rewolucję moralną” doktora ucierpi przede wszystkim ich prywatny interes. W efekcie Thomas Stockmann zostaje na placu boju sam. Z dnia na dzień staje się wrogiem owej elity, a że jej członkowie są przekonani, iż są przedstawicielami ludu – automatycznie staje się też wrogiem ludu. Tak mniej więcej przedstawia się fabuła ibsenowskiego Wroga ludu. To, co uderza po przeczytaniu tego dramatu, to fakt, że choć lud w warstwie słownej odmieniany jest przez wszystkie przypadki, w warstwie fabularnej pozostaje nieobecny. Wszyscy bohaterowie działają tu „dla dobra ludu”, „w jego imieniu” i najlepiej wiedzą, czego mu potrzeba. Tymczasem lud jest nieobecny.

 

Życie Henrika Ibsena (1828–1906) zostało naznaczone ciężką pracą i konsekwencją w dążeniu do stawianych sobie celów. Z powodu nagłego bankructwa ojca chłopiec musiał już jako piętnastolatek zarabiać na własne utrzymanie. Przez kilka lat był pomocnikiem aptekarza, by później zdawać na studia medyczne. Już wtedy powstały jego pierwsze próby literackie, lecz nie zyskały oczekiwanego oddźwięku. Żyjąc skromnie, Ibsen jednoczył się z działaczami robotniczymi – chodził na ich spotkania i wspierał piórem ich postulaty. Swoje życie związał jednak z teatrem, pracując od 1857 roku jako kierownik artystyczny Teatru Norweskiego w Christianii (obecnie Oslo). Bankructwo placówki po raz kolejny zmusiło pisarza do zmierzenia się z trudnościami finansowymi. Ibsen wyemigrował najpierw do Włoch, gdzie borykał się dodatkowo z poważną chorobą, by wreszcie zamieszkać w Niemczech. Dopiero tam zaczął zyskiwać sławę jako dramaturg, z czasem stając się jedną z najważniejszych postaci kulturalnego świata Europy. Jednocześnie swoimi zaangażowanymi sztukami prowokował szereg dyskusji dotyczących moralności mieszczańskiej, podwójnych standardów etycznych czy emancypacji kobiet. Ibsen odszedł w 1906 r. jako uznany twórca, jego dzieła grane były we wszystkich norweskich teatrach.

ANNA AUGUSTYNOWICZ

Absolwentka teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Debiutowała w 1989 roku inscenizacją sztuki Marka Koterskiego „Życie wewnętrzne” w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu. Od 1992do 2022roku  dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Reżyserowała m.in. w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Powszechnym w Warszawie, TR Warszawa, Wrocławskim Teatrze Współczesnym, Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi. Zrealizowała cztery spektakle dla Teatru Telewizji. Swój repertuar opiera przede wszystkim na współczesnej dramaturgii polskiej i zachodniej, chętnie sięga po teksty nowatorskie, burzące stereotypy zarówno w sferze myśli, jak i języka, przygotowując ich prapremiery. Spektakle Anny Augustynowicz, choć nierzadko budzą kontrowersje, spotykają się z dużym uznaniem krytyków i publiczności, co potwierdzają liczne nagrody przyznawane na ogólnopolskich przeglądach i festiwalach teatralnych. Reżyserka jest laureatką Paszportu Polityki (1998) za „przedstawienia odważne, mądre, dotykające bolesnych miejsc naszej epoki oraz za kształt artystyczny szczecińskiego Teatru Współczesnego”.  

Nagrody:

  • Nagroda Miesięcznika „Teatr” za sezon 2016/2017: Nagroda im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera w sezonie 2016/2017 za reżyserię „Ślubu”
  • Nagroda za reżyserię spektaklu “Ślub” na 42. Opolskich Konfrontacji Teatralnych “Klasyka polska” (kwiecień 2017) -za czystość formy, lojalność wobec znaczeń tekstu i odkrywczość jego interpretacji, a także za wydobycie współczesnego sensu utworu bez nachalnej aktualizacji
  • XII Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski (październik 2016, Radom)
    nagroda za reżyserię spektaklu “Ślub”
  • XIV Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu  (październik 2014 Zabrze) – I nagroda za reżyserię przedstawienia „Męczennicy” Mariusa von Mayenburga
  • XVI Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2010)
    – wyróżnienie indywidualne za reżyserię przedstawienia “Pieszo” w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku
  • IX Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej “Rzeczywistość przedstawiona” (Zabrze 2009) – nagroda za reżyserię spektaklu “Rowerzyści” Teatru im. Jaracza w Łodzi i Teatru Współczesnego w Szczecinie
  • I Międzynarodowy Festiwal Teatrów BOSKA KOMEDIA (Kraków 2008)
    Specjalna Nagroda Jury dla przedstawienia “Wesele” z Teatru Współczesnego w Szczecinie “za pełen mocy przekaz sceniczny, pozwalający współczesnej publiczności odkryć na nowo klasyczny tekst”
  • Konkurs Fundacji Theatrum Gedanense na najlepszą polską adaptację szekspirowską sezonu (Gdańsk 2007) – Złoty Yorick dla przedstawienia “Miarka za miarkę” z Teatru Powszechnego w Warszawie
  • I Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” (Katowice, 1998)
    – Laur Konrada, nagroda główna Festiwalu (3 sakiewki od jurorów) za reżyserię przedstawienia Wernera Schwaba “Moja wątroba jest bez sensu” w Teatrze Współczesnym w Szczecinie
  • Bursztynowy Pierścień (Szczecin, 1998) – dla “Balladyny” Juliusza Słowackiego – najlepszego przedstawienia sezonu
  • Paszport „Polityki”  za rok 1997 (Warszawa, 1998 – nagroda za „przedstawienia odważne, mądre, dotykające bolesnych miejsc naszej epoki oraz za kształt artystyczny szczecińskiego Teatru Współczesnego”
  • XXII Opolskie Konfrontacje Teatralne  (Opole, 1997) – nagroda jury oraz nagroda dziennikarzy za reżyserię przedstawienia „Iwona, księżniczka Burgunda” Witolda Gombrowicza w Teatrze Współczesnym w Szczecinie

 

19 grudnia 2021 TEATR NOWY - Poznań

SIOSTRY! - NA PODSTAWIE "TRZECH SIÓSTR" ANTONA CZECHOWA

Tekst, przestrzeń, reżyseria: PIOTR KRUSZCZYŃSKI

Twórczość Czechowa od ponad stu lat kusi inscenizatorów przede wszystkim przenikliwą i ponadczasową analizą tragikomizmu wpisanego w ludzki los. Ale twórcy temu zawdzięczamy coś jeszcze: pisząc na przełomie XIX i XX wieku, przeczuwał przecież i zapowiadał wielkie przemiany społeczne, kres dotychczasowej, wypalonej już formacji – i zalążek nowej, bardziej demokratycznej rzeczywistości…

Nasze SIOSTRY! to ćwiczenie z nowoczesnego człowieczeństwa: co stanie się, jeśli w inicjujących TRZY SIOSTRY słowach dostrzeżemy zapowiedź śmierci patriarchatu, a w postawach bohaterów doszukamy się wachlarza poglądów na temat kolejnych fal feminizmu, nowych hierarchii, ewolucji podziału ról społecznych przez dekady przypisywanych – koniecznie tylko dwóm! – płciom, bez możliwości jakiejkolwiek dyskusji?

Wsłuchajmy się w głos czechowowskich kobiet – Iriny, Olgi, Maszy, Nataszy i Anfisy – z perspektywy i potrzeb człowieka na wskroś współczesnego.

„PONIEDZIAŁKI Z MUZĄ"

22.11 "Kurier francuski z Liberty, Kansas Evening Sun"

Nominowany do Oscara wizjoner kina, Wes Anderson, w filmie Kurier francuski przenosi na ekran zbiór opowiadań publikowanych w amerykańskim magazynie ukazującym się w fikcyjnym dwudziestowiecznym mieście we Francji. Po śmierci Arthura Howitzera Juniora, pochodzącego z Kansas, cenionego redaktora popularnego amerykańskiego magazynu Kurier Francuski, z siedzibą w Ennui-sur-Blasé we Francji, zespół redakcyjny zbiera się w celu napisania nekrologu. Wspomnienia o Howitzerze składają się na cztery opowieści: Reporter na rowerze opisujący podejrzane dzielnice miasta; Konkretne arcydzieło o niepoczytalnym malarzu, jego strażniczce i muzie oraz pazernych marszandach; Poprawki do manifestu dokumentujące miłość i śmierć na barykadach podczas buntu studenckiego; oraz Prywatna jadalnia komisarza – pełna napięcia historia o narkotykach, porwaniach i wyrafinowanej kuchni.

13.12 "Śmierć Zygielbojma"

Londyn, maj 1943. Wśród uczestników wizji lokalnej w miejscu samobójczej śmierci Szmula Zygielbojma – żydowskiego polityka z Polski – znajduje się młody dziennikarz i fotoreporter Adam, który przeczuwając, że wyjaśnienie przyczyn tragedii może stanowić interesujący materiał do artykułu, postanawia obserwować oficjalne śledztwo w tej sprawie. Poznając losy Zygielbojma – szczególnie dramatyczne po wybuchu II wojny światowej, która przyniosła masową eksterminację Żydów – docieka związku jego śmierci z niezwykle ważną misją, z jaką przybył on do Wielkiej Brytanii. Misja polegała na uświadomieniu przywódcom oraz mediom zachodniego świata ogromu zbrodni dokonywanej przez Niemcy hitlerowskie na narodzie żydowskim w Europie i konieczności niezwłocznego przeciwdziałania złu. Film jest rzeczową relacją z autentycznych wydarzeń. Obok Zygielbojma zobaczymy na ekranie inne postaci historyczne, wśród nich polskiego emisariusza przybyłego na Zachód z podobnym zadaniem – Jana Karskiego.

29.11 “Wszystkie nasze strachy”

Nagrodzony Złotymi Lwami w Gdyni film oparty na prawdziwych wydarzeniach z życia barwnej i łączącej skrajności postaci Daniela Rycharskiego – zaanagażowanego katolika walczącego o odnowę duchową swojej społeczności oraz głęboko wierzącą osobę LGBT, która płynnie łączy wiarę i tęczę. W roli głównej Dawid Ogrodnik .

Na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni film Wszystkie nasze strachy zdobył aż pięć nagród: Nagrodę Dziennikarzy, Nagrodę Dyskusyjnych Klubów Filmowych, Nagrodę Jury Młodych, Najlepsze zdjęcia oraz najwyższy laur – Złote Lwy dla najlepszego filmu Festiwalu.

Daniel (Dawid Ogrodnik) jest artystą, katolikiem i aktywistą. Domy w rodzinnej miejscowości ozdobione są jego imponującymi malowidłami, rzeźby trafiają na cenione wystawy w Warszawie, a instalacje w rodzaju podświetlonej i pozdrawiającej głosami mieszkańców kapliczki służą lokalnej wspólnocie. Jego znakiem rozpoznawczym jest bluza ozdobiona tęczowymi elementami. Jako głęboko wierzący katolik, Daniel angażuje się w sprawy duchowe. Mężczyzna uważa, że kościół nie powinien być miejscem wykluczenia a w jego wspólnocie jest miejsce dla każdego bez względu na światopogląd i osobiste wybory. W wyniku dramatycznych wydarzeń Daniel decyduje się na wzięcie udziału w odważnej walce w obronie swoich idei i postanawia rozprawić się z homofobią mieszkańców rodzinnej miejscowości.

10.01 “Powrót do tamtych dni”

„Powrót do tamtych dni” - film może powoli przyzwyczajać nas do oswajania się z coraz większą liczbą produkcji z akcją osadzoną w latach 90. Jednak reżyser Konrad Aksinowicz nie zabiera nas do tego świata, by pokazać jedynie niezwykłe zestawy klocków LEGO. Prawdziwym tematem staje się alkoholizm ojca stopniowo wyniszczający nie tylko jego organizm, ale też całą rodzinę.

"Powrót do tamtych dni" to najmocniejszy polski film roku. Uśpi twoją czujność, aby zwalić z nóg Powrót do tamtych dni" to mocne, trzymające za gardło kino z alkoholem w tle. Nie dajcie się zwieść ani marketingowi, ani sympatycznej otoczce z początku filmu, bo nie oddaje sprawiedliwości temu dziełu. Maciej Stuhr, wcielając się w rolę Aleka, tworzy zdecydowanie jedną z lepszych kreacji w swojej karierze.

 21.02 “Matki równoległe”

Najnowszy film Pedra Almodóvara, z nagrodzoną za swoją rolę na festiwalu w Wenecji Penélope Cruz, to wyznanie wiary w siłę w kobiet, ich solidarność i odwagę.

Bohaterki filmu, Janis (Cruz) i Ana (Milena Smit), spotykają się na oddziale położniczym. Ta pierwsza jest dojrzałą kobietą, ta druga ledwie przestała być nastolatką. Obie są singielkami, obie czeka samodzielne macierzyństwo. Janis wie, że sobie poradzi, Ana jest pełna obaw. Wydaje się, że ich ścieżki ledwie się przetną, tymczasem więź, która je połączy, okaże się mocna jak pępowina. Jak to u Almodóvara bywa: zbieg okoliczności może stać się przeznaczeniem, a rodzina z wyboru tą, która zaoferuje bezwarunkową akceptację i miłość.

Matki równoległe to nie tylko tragikomiczna, intymna opowieść o bólu i blasku macierzyństwa. To również mocny głos przeciw rodzinnym sekretom i ukrywaniu prawdy o przeszłości. I właśnie kobiety, które tworzą pomost pomiędzy przeszłością i przyszłością, okazują się w filmie Almodóvara bezkompromisowymi rzeczniczkami otwartości przynoszącej ulgę i oczyszczenie.

28.02 “Belfast”

Podczas gdy cały świat świętuje lądowanie misji Apollo 11 na Księżycu, Belfast zamienia się w sierpniu 1969 roku w strefę wojny między dwiema frakcjami o kwestię przynależności Irlandii Północnej do Wielkiej Brytanii. Obserwujemy wydarzenia z perspektywy trzypokoleniowej protestanckiej rodziny wynajmującej dom na jednym z miejskich osiedli, a zwłaszcza przez pryzmat wyobraźni dziewięcioletniego Buddy’ego, który nie bardzo wie, z jakiego powodu jego sąsiedzi z dnia na dzień zamienili się w krzyczący tłum podpalający okoliczne domy. Chłopak rozumie, że jest świadkiem bardzo ważnych wydarzeń, które wpłyną na jego przyszłe życie, ale nie potrafi przejąć się nimi tak mocno, jak brakiem zainteresowania ze strony szkolnej koleżanki. Nie wspominając już nawet o fakcie, że jego rodzice zdają się na poważnie rozważać wyprowadzkę do Anglii albo hen daleko za ocean. Buddy próbuje odnaleźć odwagę do przetrwania tych niepokojów w wewnętrznej sile matki, pozytywnym nastawieniu ojca i życiowych lekcjach zasłyszanych od dziadków.

7.03 “Córka”

Spektakularny debiut reżyserski Maggie Gyllenhaal, oparty na bestsellerowej powieści Eleny Ferrante (nominacja do Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany). Leda (laureatka Oscara Olivia Colman i nominacja za rolę w Córce) udaje się na wakacje do Grecji. Planuje czytać, wypoczywać na prywatnej plaży i korzystać z urlopu. Spokój intymnego kurortu zaburza jednak przybycie ekscentrycznej rodziny zamieszkującej największą z willi na wyspie. Uwagę Ledy przykuwa przede wszystkim Nina (Dakota Johnson), która mierzy się z trudami bycia młodą mamą, mając pod opieką kilkuletnią córkę. Obserwowanie tajemniczej nieznajomej wywołuje wspomnienia z okresu macierzyństwa, z którymi Leda od wielu lat nie miała odwagi się skonfrontować. Wracają wspomnienia i widma decyzji z przeszłości, których nie można cofnąć.

14.03 “Drive My Car”

W zaledwie kilka miesięcy od światowej premiery Drive My Car stał się już filmowym fenomenem, który podbija świat. Trzy nagrody na Festiwalu w Cannes, w tym za najlepszy scenariusz, Złoty Glob dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, niemal pewny Oscar dla najlepszego filmu międzynarodowego oraz nominacja w głównej kategorii – to tylko kilka z wielu laurów, jakie ten poruszający, misterny dramat zdobył do tej pory. Film Ryūsuke Hamaguchiego to mistrzowska ekranizacja opowiadania Harukiego Murakamiego z tomu Mężczyźni bez kobiet. Japoński reżyser zabiera nas w filmową przejażdżkę legendarnym czerwonym Saabem 900 Turbo, podczas której nie ogranicza się do doskonałego przekładu na język kina tajemniczej, uwodzicielskiej aury książek Murakamiego. Hamaguchi rozwija zaczerpniętą z nich historię, tworząc na jej bazie własną opowieść o sekretach, zdradzie, wychodzeniu z życiowych ról, i o mężczyźnie, który kogoś stracił.

Opowiadający z niebywałą lekkością o samotności i traumie, pełen czułości dla swoich kruchych bohaterów, pozwalający im doświadczyć bliskości, którą i my czujemy się obdarowani, Ryūsuke Hamaguchi wyrasta nie tylko na godnego następcę japońskich mistrzów pokroju Ozu, ale i na jednego z najważniejszych artystów światowego kina.

21.03 “Inni Ludzie”

Projekt Inni ludzie jest pełnometrażowym debiutem reżyserskim Aleksandry Terpińskiej, filmowa adaptacja powieści Doroty Masłowskiej.

Inni ludzie w nowatorski i bezkompromisowy sposób prowadzą nas przez świat głównych bohaterów- współczesną Warszawę, Polskę. Towarzyszy im hipnotyzujący beat skomponowany przez Auera, który staje się mantrą i osią narracji. Auer jest jednym z ważniejszych polskich producentów muzycznych. Artysta znany jest z solowych występów oraz współpracy z Koka Beats, labelem Pezeta, min. przy okazji Muzyki Współczesnej czy kawałka Nisko jest niebo Pezet feat Kayah.

Hipnotyzująca opowieść o desperackim poszukiwaniu miłości. Historia ludzi uwikłanych w miłosny trójkąt w czasach rozpadu więzi, dożywotnich kredytów, diet pudełkowych, taniego wina i nieustającego szumu mediów społecznościowych. Ludzi miotających się w labiryncie bulwarów i zaułków pulsującego w rytmie rapu miasta Warszawy. Bohaterom w codzienności towarzyszy uważnie ich obserwujący narrator (Fabijański).

Na pierwszy rzut oka Kamil (Beler) i Iwona (Bohosiewicz) nie mają ze sobą nic wspólnego. Iwona jest znudzoną i nieszczęśliwą żoną Maćka (Kalita), żyjącą w luksusie na kredyt. Kamil ma 32 lata, seksowną dziewczynę Anecię (Koleśnik), ale wciąż mieszka z matką (Kawka) na blokowisku, snując wizje kariery rapera i łapiąc przypadkowe fuchy. Relacja z Iwoną pozornie jest bez znaczenia, ale dzięki niej oboje zobaczą w innym świetle swoje życiowe wybory i ludzi.

28.03 “Piosenki o miłości”

Ona jest dziewczyną z bloku w małym mieście, on pochodzi z zamożnej, znanej warszawskiej rodziny. Ona kelneruje i śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu-aktorowi. Poznają się, gdy ona obsługuje przyjęcie, na którym on się bawi. Połączy ich miłość do muzyki, rozdzielą ambicje i marzenia. Kruche uczucie, które rodzi się między nimi, cały czas wystawiane jest na próbę: ona wciąż przed nim ucieka, on potrafi łgać jak z nut. Czy dwa tak różne brzmienia mogą się zestroić? Ile razy w życiu możliwy jest bis?

Film Tomasza Habowskiego to także opowieść o kobiecej walce o niezależność i dochodzeniu do własnego głosu. Debiutująca w kinie wokalistka The Dumplings, Justyna Święs, wykreowała postać, która łączy niesamowity talent z równie potężnym brakiem wiary w siebie. Ale „Piosenki o miłości” śpiewane są w duecie: Święs i świetny w roli pogubionego chłopaka Tomasz Włosok (Boże Ciało, Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa) tworzą elektryzującą parę, między którą emocje przeskakują jak iskry. Wokół nich orbitują gwiazdy sceny i ekranu, między innymi Andrzej Grabowski, Patrycja Volny, Krzysztof Zalewski, Iga Ofelia Krefft. Fantastyczną muzykę do filmu skomponował Kamil Holden Kryszak, współpracujący z Marceliną czy duetem Karaś/Rogucki

4.04 „Przeżyć”

Wielki zwycięzca 18.MDAG oraz zdobywca trzech Europejskich Nagród Filmowych.

Za pomocą animacji, Przeżyć tworzy olśniewającą mozaikę obrazów i wspomnień, przedstawiając głęboko poruszającą opowieść o człowieku zmagającym się z traumą przeszłości po to, by odnaleźć prawdziwą istotę siebie i tego, co znaczy dom.

Amin Nawabi (pseudonim), 36-letni ambitny naukowiec, boryka się z bolesną tajemnicą ukrywaną od 20 lat, która zagraża stabilności życia, jakie buduje dla siebie i dla narzeczonego, z którym zaraz weźmie ślub. Głównie za pomocą animacji odtworzono historię, którą Amin  opowiada reżyserowi Jonasowi Poherowi Rasmussenowi, przyjacielowi i koledze ze szkoły średniej, po raz pierwszy — historię niełatwej drogi, jaką przebył jako dziecko-uchodźca z Afganistanu. Drogą szczerych rozmów pomiędzy Jonasem i Aminem, Przeżyć opowiada niezapomnianą historię samopoznania. Ukazuje, że kształtować przyszłość można tylko wówczas, gdy się uporało z przeszłością, przekazuje uniwersalną prawdę o tym, że rozumiemy naprawdę, co to znaczy być u siebie dopiero wówczas, gdy przestaniemy uciekać przed samym sobą.

11.04 „Najgorszy człowiek na świecie”

Nominowana do Oscara w dwóch kategoriach (Najlepszy Film Międzynarodowy, Najlepszy Scenariusz Oryginalny) figlarna, zabawna i nieprzewidywalna historia miłosna. Opowieść o Julie, która u progu trzydziestych urodzin stara się poukładać swoje skomplikowane życie uczuciowe to jeden z najlepszych filmów roku w zestawieniach takich redakcji jak Vanity Fair, Time, IndieWire, Variety, The Guardian oraz Sight and Sound. Prawdziwym olśnieniem sezonu jest gwiazda filmu Joachima Triera, Renate Reinsve, która za swoją rolę otrzymała Złotą Palmę dla najlepszej aktorki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes oraz nominację do Satellite Awards i Europejskiej Nagrody Filmowej.

Julie wkrótce kończy trzydzieści lat i jest pełna życiowej energii, ale ma też pełno życiowych rozterek. Jest szczęśliwa z Akselem, utalentowanym i odnoszącym sukcesy zawodowe rysownikiem, ale ich spojrzenie na wspólną przyszłość nieco się różni. Kiedy na przypadkowej imprezie Julie poznaje Eivinda i spędza z nim całą noc, zaczyna zastanawiać się, czy ten młodszy od niej, pewny siebie i odrobinę szalony chłopak nie jest właśnie tym, czego potrzebuje w życiu.

25.04 „Film Balkonowy”

Ulubiony film widzów 18. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity w końcu w kinach! Uznany dokumentalista Paweł Łoziński zebrał mozaikę ludzkich historii, rozmawiając z przechodniami z własnego balkonu kamienicy na warszawskiej Saskiej Kępie.

Film balkonowy zaskakuje i wciąga, jest na przemian wesoły i refleksyjny. Łoziński jest swoich rozmówców ciekawy, a oni odwdzięczają mu się najintymniejszymi historiami. Jego bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, potrafią też zaskoczyć. Łoziński spędził na swoim balkonie 165 dni zdjęciowych w ciągu ponad 2,5 roku. Spotkał ponad 2000 rozmówców. Z tych spotkań pod jego świeckim konfesjonałem powstał film o nas samych – w Filmie balkonowym każdy z nas może przejrzeć się jak w lustrze.

Podczas 18.MDAG Film balkonowy zdobył Nagrody Publiczności warszawskiej i katowickiej oraz wyróżnienia w Konkursie Głównym i Konkursie Polskim. Produkcja została również doceniona na zagranicznych festiwalach filmowych, zdobywając m.in. nagrody Grand Prix w Locarno i Biarritz oraz nagrodę MDR Award na festiwalu DOK Leipzig.

Otrzymała także trzy nominacje do Polskich Nagród Filmowych ORŁY (Najlepszy Film Dokumentalny, Najlepsza Reżyseria i Najlepszy Montaż).

23.05 „Gdzie jest Anne Frank”

Punktem wyjścia dla animacji Ariego Folmana jest oczywiście "Pamiętnik Anne Frank", jedno z najważniejszych świadectw Holokaustu. Anne, ukrywająca się w Amsterdamie trzynastoletnia żydowska dziewczynka, kierowała swoje notatki do niewidzialnej przyjaciółki, Kitty. W filmie Folmana Kitty opuszcza karty książki, by w Amsterdamie z niedalekiej przyszłości odnaleźć Anne. I odkrywa, że choć co drugi szpital, most czy szkoła nosi tu imię autorki wojennych pamiętników, to miasto wciąż pełne jest uprzedzeń i ludzi, którzy muszą się ukrywać. W swojej niezwykłej podróży przez miejskie zaułki i historię rodziny Franków Kitty spotyka Petera, chłopca pomagającego uchodźcom. Łączy ich wspólna misja – wskrzeszenia ducha Anne Frank i przebudzenia sumień.

30.05 „Trzy piętra”

Nanni Moretti przeplata trzy historie - jedną o zagubieniu i tęsknocie matki wychowującej samotnie córkę; drugą o obsesji podejrzeń i wybaczeniu, której bohaterem jest ojciec podejrzewający sędziwego sąsiada o molestowanie swojego dziecka; i trzecią o błędach rodzicielskich i przyznaniu się do własnych słabości (prowadzący pod wpływem alkoholu syn surowego sędziego powoduje śmiertelny wypadek).

"Trzy piętra" to również wzruszająca, uniwersalna opowieść o murach, które skrywają tajemnice, są niemym świadkiem chwil pięknych i tragicznych

 

PEREGRYNACJA MUZEALNO - TEATRALNA IV (2021/22)

9 kwietnia 2022 (sobota)

6.50 zbiórka – sala gimnastyczna LO św.MM

7.00 odjazd autokaru

12.00 przyjazd: GDAŃSK

12.00 – 13.30 zwiedzanie CENTRUM SOLIDARNOŚCI

ok.13.30 – 16.00 czas wolny/przerwa obiadowa/spacer

Przejazd do GDYNI – spacer nad morzem

18.40 zbiórka TEATR MUZYCZNY Plac Grunwaldzki 1

19.00 – 22.10  LALKA

OPOWIEŚĆ O PLATONICZNEJ MIŁOŚCI I CZŁOWIECZEŃSTWIE

Spektakl udowodnił, że musical nie musi być ckliwą opowiastką o miłości, a może być interesującą historią z przesłaniem (Nowa Siła Krytyczna)

Dopracowanie i precyzja spektaklu to już dzisiaj znak firmowy Kościelniaka. (...) To przekraczanie granic konwencji teatru muzycznego, co daje nową jakość nie tylko na polskim gruncie tego gatunku.(Bliza)

Po spektaklu:

ok 22.30 odjazd autokaru

2.30 przyjazd ul. Dworcowa/Dworzec Letni PKP

Koszt całkowity 190 zł (teatr, autokar)  -  dopłata 80 zł  do 4 kwietnia

Bilety wstępu do CENTRUM SOLIDARNOŚCI – dotacja RADY RODZICÓW

PEREGRYNACJA MUZEALNO - TEATRALNA III (2021/22)

19 marca 2022 (sobota)

7.30 zbiórka – sala gimnastyczna LO św.MM

7.35 odjazd autokaru

12.00 przyjazd: Warszawa - Stare Miasto

12.30 – 13.30 zwiedzanie  wystawy - Muzeum Warszawy  

Muzeum Warszawy prezentuje pierwszą wystawę opowiadająca o zapomnianej historii kobiet i roli pracy domowej.

Ponad 400 obiektów, rozmieszczonych w sześciu salach, opowiada życie służących i historię pracy domowej – to zarówno przedmioty historyczne, jak i współczesne dzieła sztuki. Układ wystawy odzwierciedla drogę, jaką przebywała służąca od momentu przybycia do Warszawy, przez poszukiwanie pracy i codziennie wykonywane obowiązki.

13.30 – 15.30 czas wolny/przerwa obiadowa ?

15.30 zbiórka – TEATR NARODOWY – SCENA przy Wierzbowej im. Jerzego Grzegorzewskiego, ul. Wierzbowa 3 - wejście od ulicy Fredry

16.00 – 18.20 Ułani   Jarosława Marka Rymkiewicza

Muzeum Wszech-Ułaństwa Polskiego. Eksponaty narodowego wzmożenia.  

Komedia serio w trzech aktach o uwikłaniu w mitach polskości. Śmieszne, a przez to okropnie smutne.

reżyseria: Piotr Cieplak

Mariusz Benoit (Widmo), Anna Ułas (Frania), Piotr Grabowski (Major), Arkadiusz Janiczek (Jan), Dominika Kluźniak (Zosia), Jerzy Radziwiłowicz (Graf), Anna Seniuk (Ciotunia), Paulina Korthals (Ania)

„Prawdziwym nowym odkryciem scenicznego Rymkiewicza są jednak Ułani w Narodowym. Szalona komedia, chwilami przechodząca w farsę, czasem rozkosznie obsceniczna, a przy tym na wskroś poetycka. Krzywe zwierciadło dla naszej odwiecznej pozy, kpina z Polski jako «mesjasza narodów», żartobliwa, ale podszyta poważniejszymi podtekstami polemika z największymi – Mickiewiczem, Fredrą, Wyspiańskim. [...] Rymkiewicz, a za nim Cieplak, rozkręcają szaloną zabawę narodowymi motywami, ale na koniec wieszczą katastrofę, przywodzącą chocholi taniec z Wesela” (Jacek Wakar)


Po spektaklu

ok 18.45– odjazd autokaru

23.30 przyjazd ul. Dworcowa/Dworzec Letni PKP

 

 

„PONIEDZIAŁKI Z MUZĄ (maseczki!)” - październik/listopad 2021

 - 04.10 (poniedziałek); godz.15.00; bilet 10 zł; MUZA - Jestem Greta

Reżyseria: Nathan Grossman

W sierpniu 2018 roku 15-letnia Greta Thunberg rozpoczyna pod szwedzkim parlamentem klimatyczny strajk szkolny. Stawia tym samym pytanie dorosłym: jeśli nikogo nie obchodzi jej przyszłość na Ziemi, to dlaczego ona miałaby przejmować się swoją przyszłością w szkole?

W ciągu kilku miesięcy jej akcja nabiera rozpędu i przekształca się w globalny ruch społeczny. Spokojna szwedzka uczennica ze spektrum autyzmu zmienia się w światowej sławy aktywistkę. Film pokazuje historię Grety Thunberg od pierwszego dnia jej strajku szkolnego aż do dramatycznej morskiej przeprawy do Nowego Jorku na szczyt ONZ w sprawie klimatu. Po drodze Greta pojawia się także w Katowicach, żeby zabrać głos podczas szczytu klimatycznego.

Reżyser, zafascynowany jej szczerością i charyzmą, od początku towarzyszył jej z kamerą, próbując uchwycić moment narodzin pokoleniowej przywódczyni. Obserwujemy, jak najpierw nieśmiała i niezauważana nastolatka, z czasem skupia na sobie coraz więcej uwagi i jak zmusza polityków do zmiany myślenia o zmianach klimatycznych i inspiruje innych aktywistów do podejmowania podobnych działań na całym świecie w ramach ruchu #FridaysForFuture. W miarę, jak jej działania nabierają rozgłosu, pojawiają się również groźby i ataki ze strony tych, którzy zaprzeczają kryzysowi klimatycznemu. Gretę krytykują m.in. Władimir PutinDonald Trump, czy Jair Bolsonaro, który nazywa ją "bachorem".

Film kończy się na szczycie klimatycznym w 2019 roku, podczas którego zgromadził się tłum ludzi popierających Gretę i jej walkę o ochronę klimatu. Gdy dziennikarz zapytał ją o powód tych zgromadzeń, odpowiedziała: "Ci ludzie są tu dla siebie i dla wszystkich".

 

 - 11.10 (poniedziałek); godz.15.00; bilet 10 zł; MUZA - Wesele

Reżyseria: Wojciech Smarzowski

Wesele Anno Domini 2021. Gromada podchmielonych gości szaleje na parkiecie w rytm disco polo, druhny zacięcie rywalizują ze sobą w konkursach, ktoś nagrywa wideo życzenia dla młodej pary. Wesele jakich wiele, jednak pod pozorem dobrej zabawy kryje się gorzka prawda o nas.

Panna młoda w zaawansowanej ciąży (Michalina Łabacz), zdecydowana na emigrację, z rosnącym niepokojem obserwuje wybryki męża. Jej ojciec, lokalny biznesmen Rysiek (Robert Więckiewicz), tej nocy też ma więcej zmartwień niż tylko zamieszanie wokół ślubu córki. Interes życia wisi na włosku, a w tle są nie tylko wielkie pieniądze, ale także szczęście jego najbliższych. Sytuacja zaognia się również za sprawą zaproszonych na uroczystość gości, a wszystko to obserwuje senior rodu Antoni Wilk (Ryszard Ronczewski), do którego wracają wspomnienia dramatycznych wydarzeń sprzed lat, kiedy poznał miłość swojego życia.   

Z każdą minutą rosną emocje i odżywają najgłębsze uczucia, historie burzliwych miłości dawnych i nowych kochanków przenikają się nawzajem. Stopniowo zatraca się granica między tym co kiedyś, a tym co teraz. Na jaw wychodzą tajemnice przeszłości, nakręcające spiralę zła, z której nie ma ucieczki. Mało komu udaje się zobaczyć coś więcej poza "swoimi własnymi" prawdami. A jeśli już się uda, to najczęściej w ukryciu –  w obawie i strachu przed konsekwencjami i zdemaskowaniem. Świt zastanie bohaterów w różnej kondycji, stanie emocjonalnym i z różnym bagażem doświadczeń. Pewne jest tylko jedno – z tym weselnym kacem każdy będzie musiał poradzić sobie sam.

 

 - 18.10 (poniedziałek); godz.15.00; bilet 10 zł; MUZA - Berlin Alexanderplatz

Niech Was nie przeraża długość "Berlin Alexanderplatz". Jeśli po spojrzeniu na metraż zaczniecie rozważać wybranie innego tytułu, to wiedzcie, że w ten sposób tracicie szansę na obejrzenie jednego z najważniejszych filmów, jakie w tym roku trafią do naszych kinBurhan Qurbani stworzył oszałamiający fresk inspirowany słynną powieścią Alfreda Döblina. To film niepokorny, który zachwyca się literackim pierwowzorem, ale nie ugina się pod jego ciężarem i pozostaje dziełem autonomicznym, rzucającym nowe światło na powieść i jej przesłanie. "Berlin Alexanderplatz" zaskakuje również swoją formą. Monumentalność opowieści dotykającej uniwersalnych aspektów ludzkiej egzystencji ma tu szalenie zmysłową budowę, odurzającą zwiewnością, hipnotyzującą tempem. Burhan Qurbani oddał w nasze ręce dzieło skończone, prawdziwe arcydzieło.

"Berlin Alexanderplatz" ma w sobie monumentalność biblijnej przypowieści o grzechu, cierpieniu i zbawieniu. Przywodzi również na myśl antyczne tragedie, w których ludzie okazują się zabawkami w rękach kapryśnych bogów. Mimo to nie jest to dzieło chłodne, bezdusznie perfekcyjne. Qurbani po mistrzowsku operuje obrazami. We współpracy z operatorem Yoshim Heimrathem skutecznie hipnotyzuje ulotnymi wizualnymi impresjami. Reżyser należy też do niewielkiego grona twórców, którzy opanowali sztukę opowiadania historii dźwiękami. Nie są one tu jedynie wypełniaczami ciszy, lecz stanowią integralny element w budowaniu klimatu.

M. Pietrzyk FILMWEB

 

 - 25.10 (poniedziałek); godz.15.00; bilet 10 zł; MUZA - Diuna

Diuna, produkcja Warner Bros. Pictures i Legendary Pictures w reżyserii nominowanego do Oscara Denisa Villeneuve’a (Nowy początekBlade Runner 2049), to kinowa adaptacja przełomowego bestsellera Franka Herberta pod tym samym tytułem. Diuna opowiada historię niezwykłej, pełnej przygód i emocji podróży Paula Atreidesa. Temu genialnemu i utalentowanemu młodemu człowiekowi pisane jest wspaniałe przeznaczenie, którego on sam nie jest w stanie pojąć. Najpierw jednak Paul musi się udać na najbardziej niebezpieczną planetę we wszechświecie, żeby ratować rodzinę i rodaków. Na planecie wybucha zażarty konflikt o dostęp do niewystępującej nigdzie indziej, najcenniejszej ze znanych substancji. Wyzwala ona w ludziach ich największy potencjał. Ale wojnę przetrwają tylko ci, którzy pokonają swój strach.

 

 - 08.11 (poniedziałek); godz.15.00; bilet 10 zł; MUZA - Poufne lekcje perskiego

W świecie, gdzie każdy dzień może być ostatnim, nie należy poruszać się według schematów. Poufne lekcje perskiego to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, niewiarygodna historia młodego belgijskiego Żyda, który sprytem kupił sobie życie.

Gilles poznaje w obozie niemieckiego oficera marzącego o otwarciu po wojnie restauracji w Teheranie. Ponieważ podał się za Persa, musi zacząć uczyć Niemca perskiego – języka, którego nie zna. Wymyśla go więc na poczekaniu – słowo po słowie, zdanie po zdaniu. Lekcje perskiego zaczynają wzbudzać podejrzenia i zazdrość więźniów i innych oficerów. Jeden fałszywy ruch może wiele kosztować…

Nagrodzony przez festiwalową publiczność film Vadima Perelmana, wielokrotnie docenianego przez krytykę reżysera (m.in. nominowany do Oscara w kategoriach najlepszy aktor i najlepsza aktorka „Dom z piasku i mgły”) to mistrzowsko zrealizowana, niebanalna opowieść, o tym, jak zbieg okoliczności i fanaberia ratują życie, a ciekawie przedstawiona relacja Niemiec- Żyd nie powtarza schematu filmów wojennych, a wręcz przeciwnie buduje nowy rodzaj napięcia.

 

 - 15.11 (poniedziałek); godz.15.00; bilet 10 zł; MUZA - Moje wspaniałe życie

FPFF  Gdynia 2021 - najlepszy reżyser Łukasz Grzegorzek

Może i wspaniałe, ale czy na pewno moje? Z takim pytaniem mierzy się Joanna (Agata Buzek), bohaterka komedii obyczajowej Łukasza Grzegorzka (KamperCórka trenera). Troskliwa córka, wyluzowana matka, lubiana nauczycielka, żona, z którą można konie kraść – w każdej z tych ról wypada doskonale. I w żadnej z nich od dawna nie czuje się sobą. Dlatego Jo prowadzi podwójne życie, ma tajemnicę, którą nie dzieli się z nikim. Bo gdyby ktoś się dowiedział, byłby to koniec wszystkiego, co w jej świecie wydaje się takie wspaniałe.

Ciepły, a zarazem dowcipny i brawurowy film Grzegorzka jest historią kobiety, która nie chce być już grzeczną dziewczynką. Czy jednak wystarczy jej odwagi, by się zbuntować, zatrząść posadami małżeństwa, stracić reputację i sięgnąć po to, na czym naprawdę jej zależy? W nakreślonej z empatią i fenomenalnie zagranej przez Agatę Buzek postaci przejrzy się mnóstwo kobiet, które złożyły kawałek siebie na ołtarzu cudzych oczekiwań. Bohaterka Mojego wspaniałego życia nie czuje się jednak ofiarą: ryzykuje, popełnia błędy i tańczy do upadłego.

O sile filmu decyduje nie tylko charyzma Jo, ale także fantastyczny aktorski trójkąt, którego dynamika zmienia się na naszych oczach. Agata Buzek, Jacek Braciak i Adam Woronowicz sprawiają, że nie ma w Moim wspaniałym życiu postaci, za którą nie trzymalibyśmy kciuków. Do współpracy przy projekcie zaproszone zostały też trzy wyjątkowe muzyczne osobowości: na ekranie zobaczymy legendarnego czeskiego barda, Jaromira Nohavicę, muzykę do filmu skomponował Piotr Emade Waglewski, a promującą film piosenkę Pięć minut łez wykonuje Ralph Kaminski.

Rozgrywający się w prowincjonalnej, malowniczej Nysie film przypomina, że prawdziwe życie nie jest gdzie indziej, tylko wszędzie tam, gdzie próbujemy być szczęśliwi na własnych warunkach.

                

 

PEREGRYNACJA MUZEALNO - TEATRALNA II (2021/22)

6 listopada 2021 (sobota)

7.45 zbiórka

8.00 odjazd autokaru [ul. św. Marii Magdaleny przy hali gimnastycznej LOśw.MM]

12.00 przyjazd do Warszawy >>  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN                        

ok.12.00 – 14.00 zwiedzanie z przewodnikiem wystawy stałej

ODKRYJ HISTORIĘ POLSKICH ŻYDÓW

Zabierzemy grupy szkolne w podróż przez tysiącletnią historię Polski opowiedzianą przez jej żydowskich mieszkańców.

Młodzież dowie się, jakie znaczenie dla Żydów miały przetaczające się przez Polskę burze dziejowe, ale także, jak na przestrzeni wieków zmieniała się ich codzienna egzystencja.

Młodzi zwiedzający, wspólnie z przewodnikiem, będą również odkrywać świat żydowskiej religii i tradycji. Dowiedzą się, kim jest rabin, dlaczego szabat to tak ważny dzień dla Żydów albo jakie obrzędy towarzyszą przełomowym momentom w życiu człowieka, takim jak wejście w dorosłość czy zawarcie małżeństwa. Spacer stworzy okazję do dyskusji o tym, jak zasady religijne i obyczaje dostosowują się do wyzwań nowoczesnego świata.

ok.14.00 – 16.00       (prawdopodobnie)     Szlakiem „Lalki” Bolesława Prusa po Warszawie

16.00 – 17.30 czas wolny

17.30 zbiórka – CENTRUM//przejazd autokarem ATM Studio ul. Wał Miedzeszyński 384

19.00 – 21.10   3SIOSTRY     na podstawie dramatu Antona Czechowa

reż. Luk Perceval

Produkcja TR Warszawa, koprodukcja z Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

O spektaklu:

Podróż do Moskwy przestała być problemem, od kiedy do stolicy Rosji można polecieć za 99 euro. Dzisiaj córki generała Prozorowa, bohaterki dramatu Czechowa, nie tęsknią już za Moskwą – tęsknią za minionym czasem młodości. Tanie linie nie kursują w tym kierunku… można się tam dostać jedynie na pokładzie własnej, zawodnej pamięci.

Luk Perceval – belgijski reżyser, jeden z najważniejszych współczesnych twórców teatru realizuje swój spektakl pierwszy raz w Polsce w ramach linii międzynarodowej TR Warszawa. Oparte na motywach dramatu Antona Czechowa “3SIOSTRY” to portret starzejącej się Europy, która nie chce się poddać upływowi czasu. Rutynę codziennego życia tytułowych bohaterek przerywa próba przywołania wydarzeń z przeszłości.

Temat przemijania, charakterystyczny dla dramaturgii Czechowa, nigdy nie był tak aktualny, jak dzisiaj, kiedy wali się stary porządek świata, a nowy jeszcze się nie wykształcił. Pandemia dodała do problematyki starzenia się i przemijania jeszcze jeden aspekt: izolację osób starszych. Siostry Prozorow są rozbitkami czasu, zamkniętymi na wyspie pamięci. Żyją przeszłością, niezdolne do konfrontacji z teraźniejszością. Czego boją się główne bohaterki i za czym tęsknią? Czego my sami się boimy i za czym tęsknimy?

W spektaklu wykorzystano:

fragment powieści poetyckiej Juliusza Słowackiego „Lambro. Powstańca grecki“;

fragment piosenki „Kołysanka dla okruszka“, muzyka Seweryn Krajewski, słowa Agnieszka Osiecka;

wiersz z korespondencji Antona Czechowa, cyt. za: Sylwia Frołow „Antonówki“, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2020;

fragmenty książki Douwe Draaisma, „Fabryka nostalgii. O fenomenie pamięci wieku dojrzałego”, tłum. Ewa Jusewicz-Kalter, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2010.

Po spektaklu  ok.21.30 odjazd autokaru

ok.1.30 przyjazd do Poznania/DWORZEC LETNI PKP  

orientacyjny  koszt***: [przy „pełnej obsadzie” - 45 osób] 115 zl (do 3.11)

w tym 45 zł do 5.10  konieczny przelew należności za bilety teatralne!!!

 *** bez kosztów zwiedzania – (przewodnicy, bilety wstępu do muzeum) liczymy – jak zawsze - na przyjazne wsparcie  Rady Rodziców

INFORMACJE/zapisy/wpłaty:

  • Pani Prof. Jolanta Błach
  • Pani Prof. Agnieszka Kuc
  • Pan Prof. Tomasz Kowalski
  • Pan Prof. Ireneusz Okoń (koordynacja)/istnieje możliwość wpłaty na konto:

74 1020 4027 0000 1802 1541 5401

 

 

 

PEREGRYNACJA MUZEALNO - TEATRALNA I (2021/22) 

15 października 2021 (piątek) 

6.45 zbiórka (realizacja warsztatów na cmentarzu żydowskim musi zakończyć się o 15.00 -  SZABAT 

7.00 odjazd autokaru [ul. św. Marii Magdaleny przy hali gimnastycznej LOśw.MM] 

11.00 przyjazd do Warszawy>>  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN/wystawa czasowa  

CMENTARZ ŻYDOWSKI przy ul. Okopowej 

11:00-13:00 I grupa cmentarz*  (grupy po ok. 25 osób) 

14:00-15:00 I grupa Sasnal** 

11:00-12:00 II grupa Sasnal** 

13:00-15:00 II grupa cmentarz* 

 

*WARSZTATY - CMENTARZ PEŁEN ŻYCIA 

Hebrajska nazwa cmentarza – Bejt ha-Chaim (Dom Życia) – to wyraz wiary Żydów w nieśmiertelność dusz, ale nie tylko.  

Cmentarz żydowski jest niczym niezwykła, przebogata księga z opowieściami o ludzkich losach, trzeba jednak poznać jej język! Kim byli ci ludzie ? Co ich łączyło ze sobą, a w czym się różnili? Zapraszamy na zajęcia w przestrzeni cmentarza żydowskiego przy ul. Okopowej, jednego z najważniejszych cmentarzy żydowskich na świecie oraz wyjątkowego pomnika historii i kultury Polski.  

Zaprosimy uczniów i uczennice do interaktywnych zadań, wspólnych poszukiwań i dyskusji. 

**Wilhelm Sasnal:  TAKI PEJZAŻ 

TAKI PEJZAŻ – ALE JAKI? 

Obrazy Wilhelma Sasnala prowokują rozmowę o tym, co pejzaż mówi nam o przeszłości, czego jest świadkiem i co jest w nim zapisane. Do takiego spotkania ze sztuką współczesną zaprosimy młodzież.  

Obrazy pozwolą nam zobaczyć rzeczywistość polskiego pejzażu na nowo.  

Uczniowie i uczennice będą wspólnie budować własne mini - wystawy, nadawać nowe tytuły i znaczenia pracom artysty, tworzyć chmury skojarzeń. Dzięki wspólnym działaniom lepiej zrozumieją charakter sztuki współczesnej i z nowej perspektywy spojrzą na temat Zagłady, który Wilhelm Sasnal porusza w swoich obrazach. 

 15.00 – 17.30 czas wolny/przerwa obiadowa

17.30 zbiórka – CENTRUM//przejazd autokarem ATM Studio ul. Wał Miedzeszyński 384 

19.00 – 21.30 (bez przerwy) 

Cząstki kobiety  reż. Kornél Mundruczó

Obsada: 

Dobromir Dymecki  

Monika Frajczyk  

Magdalena Kuta  

Sebastian Pawlak  

Marta Ścisłowicz 

Justyna Wasilewska  

Agnieszka Żulewska 

Uwaga! 

W spektaklu występują sceny nagości, używane są dymiarki oraz światła stroboskopowe. 

O spektaklu: 

Feministyczny, napędzany przez siłę i determinację kobiecych postaci dramat rodzinny, rozgrywający się we współczesnej Warszawie. Rodzinne spotkanie jak soczewce skupia problemy i wewnętrzne konflikty polskiego społeczeństwa. 

Główną bohaterką jest trzydziestoletnia Maja, która mierzy się z osobistą tragedią. Aby wyjść z życiowego zakrętu, musi zakwestionować całe dotychczasowe życie i na nowo zbudować relacje z bliskimi. „Cząstki kobiety” to poruszający obraz współczesnych kobiet, walczących o prawo do decydowania o własnym życiu. Reżyser Kornél Mundruczó i autorka scenariusza Kata Weber empatycznie portretują każdą z wyrazistych postaci, nie oceniając i nie krytykując nikogo ze zgromadzonych przy rodzinnym stole osób. Przedstawienie, wykorzystujące filmowe środki wyrazu ujmuje intymną narracją, realizmem szczegółu i czułością aktorskich kreacji. „Cząstki kobiety” są drugim po „Nietoperzu” (prem. 2012, prod. TR Warszawa) spektaklem Kornéla Mundruczó zrealizowanym w Polsce; oba przedstawienia zyskały uznanie polskiej i międzynarodowej publiczności.

Od reżysera: 

„Droga, którą przemierza Maja, jest drogą everywoman. Maja doświadcza tego, co wszystkie kobiety, kiedy ich pragnienia zostają zmiażdżone, a ból zwycięża nad nimi aż do chwili, kiedy mogą się rozwinąć i otworzyć na nowo, gotowe do życia z większą świadomością, głębią i, oczywiście, radością. Splot kobiecych relacji pokazany w naszej sztuce jest autentyczny. Zawiera w sobie miłość, wściekłość, rozczarowanie i uleczenie, kojarzone dziś z intymnością.”

Nagrody 

Nagroda im. Konrada Swinarskiego

Dla najlepszego reżysera w sezonie 2018/2019 dla Kornéla Mundruczó za reżyserię „Cząstek kobiety” Katy Wéber 

Nagroda im. Aleksandra Zelwerowicza

Za najlepszą kreację aktorską w sezonie 2018/2019 dla Justyny Wasilewskiej za rolę Mai w spektaklu „Cząstki kobiety”

I główna nagroda aktorska

Nagroda dla Justyny Wasilewskiej za rolę Mai w spektaklu „Cząstki kobiety” na 59. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych 

Nagroda Specjalna im. Ignacego Lewandowskiego 

Nagroda za wybitną rolę epizodyczną dla Moniki Frajczyk za rolę Ewy w spektaklu „Cząstki kobiety” na 59. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych 

III główna nagroda aktorska

Nagroda dla Dobromira Dymeckiego za rolę Larsa w spektaklu „Cząstki kobiety” na 59. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych

Nagroda im. Jacka Woszczerowicza 

Nagroda dla Magdaleny Kuty za rolę Matki w spektaklu „Cząstki kobiety” na 59. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych

Po spektaklu  ok.22 odjazd autokaru 

  1. 2.00przyjazd do Poznania/DWORZEC LETNI PKP   

Orientacyjny koszt***: [przy „pełnej obsadzie” - 45 osób] 115 zl (do 8.10) 

w tym 45 zł do 14.09  konieczny przelew należności za bilety teatralne!!!  

informujemy, że została utworzona dla Państwa rezerwacja o numerze 45764. 

Tytuł spektaklu: Cząstki kobiety 

Termin: 2021-10-15 19:00 

Liczba zarezerwowanych biletów: 45 

Cena: 2008,00      Zarezerwowane bilety należy wykupić do 2021-09-14   

W przypadku płatności przelewem decydująca jest data zaksięgowania na koncie teatru 

*** bez kosztów zwiedzania – (przewodnicy, bilety wstępu do muzeum) liczymy – jak zawsze - na przyjazne wsparcie  Rady Rodziców 

INFORMACJE/zapisy/wpłaty: 

  • Pani Prof. Jolanta Błach 
  • Pani Prof. Agnieszka Kuc 
  • Pan Prof. Tomasz Kowalski  
  • Pan Prof. Ireneusz Okoń (koordynacja)/istnieje możliwość wpłaty na konto:

74 1020 4027 0000 1802 1541 5401 

 

TEATR WIELKI POZNAŃ/tymczasowo KINO OLIMPIA [ narożnik ulicy Grunwaldzkiej i Matejki] 

NIEDZIELA 12 września godz.18.00   - czas: 80 minut; bilet ulgowy 33 zł/płatność do 7.09 

A. Mozart Don Giovanni

opera w dwóch aktach na podstawie dramatu Moliera J Don Juan 

wersja kameralna [fortepian + kilkoro instrumentalistów  z orkiestry + gitara elektryczna] 

Ostatni dzień z życia nieśmiertelnego podróżnika w czasie... Choć czas jest ograniczony, on zawsze tu będzie. Jego postać pozostanie w naszej pamięci, nawet jeśli teraz może wydawać się nam to bez znaczenia. A jeśli jest podróżnikiem w czasie, czy rzeczywiście może odejść? Może jeszcze go spotkamy? 

Don Giovanni w reżyserii Rana Arthura Brauna to zderzenie kultur współczesnego, ponadczasowego człowieka z mieszanką przeszłości i teraźniejszości. Reżyser łączy operę i rap, [w obsadzie raper Kornel „Koro” Regel] i pokazuje sprzeczność, która tkwi w umyśle i działaniu bohatera. Celem Rana Arthura Brauna jest stworzenie kinowego wrażenia żywego teatru, w którym mamy jedynie przebłyski pamięci bohatera aż do ostatniej chwili. 

 

TEATR POLSKI POZNAŃ  

23 października niedziela 19:00    czas trwania 1 godz. 30 min; bilet ulgowy 30 zł  - płatność do 6.10 

spektakl przeznaczony dla osób powyżej 18 roku życia !!! 

Molier  [w tłumaczeniach Jerzego Radziwiłowicza i Tadeusza Boya-Żeleńskiego] 

Don Juan 

reż. Wiktor Bagiński  

Przeniesiona przez twórców w lata 90. XX w. opowieść o libertyńskim filozofie i rozpustniku rozgrywa się w dziwnej transowej rzeczywistości, przypominającej senny koszmar. Molierowski „Don Juan” zyskuje w poznańskim spektaklu klimat jak z najlepszych filmów Davida Lyncha. Zaczyna się dość klasycznie – znakomitym monologiem Alony Szostak w roli gniewnej Elwiry, odtrąconej kochanki tytułowego bohatera. Potem robi się coraz dziwniej. Tabakę zastępuje bohaterom kokaina, scenografia przypomina trochę buduar z epoki, a trochę dom wariatów skrzyżowany z obskurną wypożyczalnią wideo. Służący Sganarel (Alan Al-Murtatha) snuje się po scenie w szlafroku, nienasycony erotycznie Don Juan (Konrad Cichoń) w źle skrojonym garniturze przypomina prowincjonalnego biznesmena, a Małgosia (Kornelia Trawkowska) jest małomiasteczkową lolitą. Są jeszcze: spotworniały Don Alfonso – guz przyrośnięty do ciała brata, przeboje Bajmu po francusku i duch ojca zaklęty w gadającej kanapie. Ale losy bohaterów dramatu, podobnie jak inne teksty naszej kultury, gromadzone przez wieki, piętrzące się na półkach niczym kasety w wypożyczalni wideo, są tylko pretekstem. Wszystkie one, zdają się mówić twórcy, w ślad za norweskim filozofem Peterem Zapffe’em, patronem antynatalizmu, służą jedynie odwróceniu naszej uwagi od ponurej prawdy o bezsensie „bycia ku śmierci”. I to się chyba twórcom tego niepokojącego widowiska udaje. (...) 

newsweek.pl/kultura/kulturalny-przewodnik-newsweeka-najlepsze-filmy-muzyka-ksiazki-spektakle 31 stycznia 2021 

 

26 października - wtorek 19.00/AULA ARTIS ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10 

czas 2 godz.10 minut; bilet ulgowy 43 zł  - płatność do 6.10 

  Don Juan  Robert Bondara

Muzyka - Ch. W. Gluck / J. S. Bach / A. Marcello / A. Schnittke 

balet w dwóch aktach inspirowany dramatem Molièra

Realizatorzy: 

kierownictwo muzyczne - Katarzyna Tomala-Jedynak 

choreografia i reżyseria - Robert Bondara 

dekoracje i kostiumy -Julia Skrzynecka 

„Robert Bondara w balecie zrealizowanym na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu zainteresowany jest bardziej przyczynami postępowania Don Juana niż karą za nie. Sięga po mit europejskiej kultury w sposób świeży, pogłębiony i z dużą umiejętnością opowiadania.” 

Katarzyna Gardzina, „Ruch Muzyczny” 

 

„PONIEDZIAŁKI Z MUZĄ (maseczki!)” – wrzesień 2021/22:

 

- 13.09 (poniedziałek); godz.15.00; bilet 10 zł (do piątku 2.10); MUZA - Ostatni Komers

FESTIWAL POLSKICH FILMÓW FABULARNYCH – Gdynia Złote Lwy 2020

Konkurs Filmów Mikrobudżetowych - Najlepszy film Dawid Nickel

Nagroda Specjalna - Nagroda Jury Młodzieżowego Dawid Nickel

Ostatni tydzień szkoły w gimnazjum w małym polskim miasteczku. W oczekiwaniu na imprezę (komers) grupa uczniów spędza czas na miejskim basenie. W ciągu kilku dni zasmakują zauroczeń, odrzucenia i pierwszych zawiedzionych nadziei. Zapis ich doświadczeń jest zwieńczeniem okresu gimnazjalnego i portretem współczesnej młodzieży poszukującej tożsamości, przynależności i więzi.

 

- 20.09 (poniedziałek); godz.15.00; bilet 10 zł (do piątku 2.10); MUZA - Aida

Jasmila Žbanić pokazuje w tym poruszającym dramacie, przeboju festiwalu w Wenecji, jedną z najczarniejszych kart współczesnej historii Europy – masakrę w Srebrenicy. Główną bohaterką jest tłumaczka (Jasna Duričić) – ktoś między zagubionymi stronami, starająca się scalić świat zmierzający ku zagładzie. Klasyczną, męską optykę wojny zastępuje nieoczywiste spojrzenie kobiet – głównej protagonistki oraz urodzonej w Sarajewie bośniackiej reżyserki. To film, który zostaje mocno w głowie, porusza do żywego, rozszarpuje serca widzów. Ale robi to nie na zasadzie terapii wstrząsowej, lecz subtelnie, dzięki przemyślanej konstrukcji, rewelacyjnej reżyserii (to najlepszy film Žbanić od czasu berlińskiego sukcesu Grbavicy), genialnego montażu Jarosława Kamińskiego.

Nominowaną do Oscara Aidę powinno się pokazywać obowiązkowo w szkołach, także naszych, jako ostrzeżenie i humanistyczną lekcję współczesnej historii

 

- 27.09 (poniedziałek); godz.15.00; bilet 10 zł (do piątku 2.10); MUZA - Żeby nie było śladów

Polska, 1983 roku. W kraju wciąż obowiązuje, mimo zawieszenia, wprowadzony przez komunistyczne władze stan wojenny, mający na celu zduszenie solidarnościowej opozycji. 12 maja Grzegorz Przemyk, syn opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej, zostaje zatrzymany i ciężko pobity przez patrol milicyjny. Przemyk umiera po dwóch dniach agonii. Jedynym świadkiem śmiertelnego pobicia jest jeden z kolegów Grzegorza, Jurek Popiel, który decyduje się walczyć o sprawiedliwość i złożyć obciążające milicjantów zeznania. Początkowo aparat państwowy, w tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, bagatelizuje sprawę. Jednak gdy ponad 20 tysięcy ludzi przemaszeruje przez ulice Warszawy za trumną Przemyka, władza decyduje się użyć wszelkich narzędzi przeciwko świadkowi i matce zmarłego, aby ich skompromitować i zapobiec złożeniu przez Jurka zeznań w sądzie. Rozpoczyna się, nadzorowana osobiście przez Ministra Spraw Wewnętrznych, generała Czesława Kiszczaka, operacja „Junior”, której głównym celem jest powstrzymanie Jurka przed ujawnieniem prawdy oraz zrzucenie winy na sanitariuszy, którzy wieźli Przemyka po pobiciu na pogotowie. Armia esbeków zaczyna śledzić Jurka i jego rodziców, inwigilując ich życie prywatne 24 godziny na dobę, zaś media i prokuratura są kierowane i naciskane przez władzę, aby do opinii publicznej trafiały tylko „właściwe” komunikaty. Z kolei Barbara Sadowska nie traci nadziei na sprawiedliwość, a przedstawiciele władzy państwowej i specjalna grupa śledczych prowadzą kolejne narady, jak ukręcić łeb sprawie Przemyka…

 

 

ROK SZKOLNY 2020/2021

„PONIEDZIAŁKI Z MUZĄ (w maseczce!)” – październik 2020/21

- 5 października (poniedziałek); godz.14.00; bilet 10 zł (do piątku 2.10); MUZA - Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych: Pokaz I – W STRONĘ DZIECIŃSTWA

  •  Plantarium, Tomek Ducki, Polska / Poland 2020, 7’
  •  Uzi / Ties, Dina Velikovskaya, Niemcy, Rosja / Germany, Russia, 2019, 7’40”
  •  Physique de la tristesse / Physics of Sorrow, Theodore Ushev, Kanada / Canada, 2019, 27’
  •  Kerat, Darya Melnikova, Rosja / Russia, 2019, 5’
  •  Traces, Hugo Frasetto, Francja, Belgia / France, Belgium, 2019, 13’10”
  •  Friends, Florian Grolig, Niemcy / Germany, 2019, 7’45”

- 12 października (poniedziałek); godz.14.15; bilet 10 zł (do piątku 09.10); MUZA - JAK NAJDALEJ STĄD

reż. Piotr Domalewski

Ola to zbuntowana nastolatka, która marzy o własnym samochodzie i większej życiowej samodzielności. Niespodziewane i tragiczne wiadomości z Irlandii, gdzie od lat pracuje jej ojciec, sprawiają, że wyrusza sama w daleką podróż. Los przeznacza jej nie lada wyzwanie – w imieniu rodziny ma sprowadzić ciało zmarłego do Polski.

„Jak najdalej stąd”, podobnie jak debiut reżysera – „Cicha noc”, to słodko-gorzka analiza poplątanych relacji rodzinnych. W filmie, poza fantastyczną i debiutującą na wielkim ekranie Zofią Stafiej, zobaczymy m.in. Arkadiusza Jakubika, Tomasza Ziętka i Kingę Preis. Autorem zdjęć jest zdobywca czterech Orłów Piotr Sobociński jr, a muzykę skomponowała Hania Rani.

- 19 października (poniedziałek); godz.14.15; bilet 10 zł (do piątku 16.10); MUZA - SZARLATAN

reż. Agnieszka Holland | 118 min.

Najważniejsza polska reżyserka i zarazem jedna z najwybitniejszych autorek światowego kina powraca z opartym na faktach, zrealizowanym z rozmachem ”SZARLATANEM”. Debiutujący na tegorocznym Berlinale, gdzie uznano go za jeden z najlepszych tytułów festiwalu, film Agnieszki Holland to znakomita, nieszablonowa i niesłychanie zmysłowa opowieść o mężczyźnie, który zapragnął okiełznać naturę. Twórczyni nominowanych do Oscara ”W ciemności” i ”Europy, Europy”, a także ”Obywatela Jonesa” i ”Pokotu”, gromadzi tu najważniejsze wątki swojej twórczości: bierze na warsztat postać geniusza, obserwuje relacje człowieka z przyrodą, przygląda się wierze, która czyni cuda i po raz kolejny jest naszą przewodniczką po paradoksach XX wieku. A kreśląc zaskakującą love story, przypomina, jak łatwo miłość może zmienić się we własne przeciwieństwo.

 

 

„PONIEDZIAŁKI Z MUZĄ (w maseczce!)” – wrzesień 2020/21

*godzina 14.15 (wyjątek 7.09 – 16.00)

**bilet 10 zł (wpłata do piątku poprzedzającego seans: konieczność koordynacji liczby osób zainteresowanych z wszystkich klas >> ograniczenie miejsc na widowni: maks. 88 osób

***obowiązek wypełniania przed każdym filmem następującego oświadczenia [listy zbiorcze: Pani Prof. J.Błach, Pani Prof.A.Kuc, Pan Prof.T.Kowalski, Pan Prof.I.Okoń]

- 7 września (poniedziałek); godz.16.00 (wyjątkowo); bilet 10 zł (do piątku 4.09); MUZA - MARGARET ATWOOD. SŁOWO TO SIŁA

reż. Nancy Lang, Peter Raymont | Kanada, 2019 | 92 min.

Odniosła ogromny sukces, była typowana do Nagrody Nobla, jej literacki dorobek jest imponujący, a jej książki wydano z sukcesem w 35 krajach. Margaret Atwood – kanadyjska pisarka, poetka i krytyczka literacka to także społeczno-ekologiczna aktywistka. Jej twórczość nigdy wcześniej nie była tak aktualna jak dziś – w dobie wzrostu autorytarnej polityki, szybko rozwijających się technologii i postępujących nieodwracalnych zmian klimatu.

Film portretuje ikonę literacką naszych czasów, której wiersze i książki są medytacją o przetrwaniu, a często same w sobie stają się też narzędziami przetrwania. Poznajemy nie tylko kulisy sukcesu Margaret Atwood, lecz również osobiste i społeczne czynniki, które wpłynęły na jej twórczość. Obserwujemy, jak podróżuje z wieloletnim partnerem Greaemem Gibsonem (zmarł niedługo po zakończeniu zdjęć) i uczestniczy w entuzjastycznych spotkaniach oraz wystąpieniach na całym świecie. Towarzyszymy jej na planie telewizyjnej adaptacji ''Opowieści podręcznej'', gdzie spotyka się z projektantką kostiumów Ane Crabtree i odtwórczynią głównej roli Elisabeth Moss. Zagłębiamy się również we wczesne lata Atwood: jej dzieciństwo spędzone w lasach północnego Ontario, studia na Harvardzie, rodzący się aktywizm, a także kulisy poznania Gibsona i powstania ''Opowieści podręcznej''. Historię jej życia – prócz samej Atwood – przedstawiają również jej najbliżsi przyjaciel i rodzina. Wszyscy podkreślają jej wyjątkowość i profetyzm. Ona sama ocenia zamieszanie wokół swojej osoby z cierpkim poczuciem humoru i wnikliwością, która pozwoliła jej ostrzegać nas o tym, co się obecnie dzieje, już przed kilkudziesięcioma laty.

- 14 września (poniedziałek); godz.14.15; bilet 10 zł (do piątku 11.09); MUZA - BABYTEETH

reż. Shannon Murphy | Australia, USA, 2019 | 116 min.

Milla, poważnie chora nastolatka (magnetyczna Eliza Scanlen), zakochuje się w Mosesie (Toby Wallace) - chłopaku z problemami. To zmienia ją i jej rodzinę. Rodzice (fenomenalnie grani przez Essie Davis i Bena Mendelsohna) dla ukochanej córki zrobią wszystko, pozwolą nawet Mosesowi z nimi zamieszkać. Okazuje się, że wraz z pierwszymi pocałunkami w Millę wstępuje nieznane dotąd pragnienie życia. Milla pokazuje rodzicom, Mosesowi i wszystkim wokół jak żyć, kiedy nie masz nic do stracenia.

- 21 września (poniedziałek); godz.14.15; bilet 10 zł (do piątku 18.09); MUZA - NAJGORSZE WIERSZE ŚWIATA

reż. Gábor Reisz | Węgry | 97 min.

Życie 33-letniego Tamása w jednej chwili staje na głowie. Rzuca go dziewczyna, w efekcie czego zdesperowany mężczyzna postanawia zamienić Paryż na rodzinny Budapeszt.

Powrót w dobrze znane mu rejony ma pomóc bohaterowi dojść do siebie i zapomnieć o nieszczęśliwej miłości. Swoistą terapią okazuje się dla Tamása podróż sentymentalna do czasów dzieciństwa i dorastania. Wspomnienia to nie tylko poszukiwanie różnych odcieni miłości, ale i próba zrozumienia sytuacji, w której się aktualnie znalazł. Mężczyzna szybko się przekonuje, jak wielki wpływ w kształtowaniu osobowości, tożsamości ma nasza przeszłość. Dzięki temu zaczyna uświadamiać sobie, jak skomplikowane i czasami zupełnie niezrozumiałe bywają ludzkie relacje.

- 28 września (poniedziałek); godz.14.15; bilet 10 zł (do piątku 25.09); MUZA - 25 LAT NIEWINNOŚCI. SPRAWA TOMKA KOMENDY

reż. Jan Holoubek | 112 min.

Debiut reżyserski Jana Holoubka – to poruszający dramat sensacyjny, oparty na prawdziwych wydarzeniach, którymi żyła cała Polska. To fabularna opowieść o życiu Tomasza Komendy – młodego mężczyzny niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo nastolatki. Twórcy filmu podejmują próbę znalezienia odpowiedzi na do dziś nurtujące wszystkich pytania. Jak to mogło się wydarzyć? Dlaczego niewinny człowiek musiał aż 18 lat czekać w celi na sprawiedliwość?.

Tomasz Komenda miał 23 lata, kiedy jego normalne życie zostało brutalnie przerwane. Z dnia na dzień został zatrzymany, wtrącony do więzienia i oskarżony o morderstwo. Kolejne ekspertyzy potwierdziły jego udział w zbrodni, a wszelkie dowody działały na jego niekorzyść. Przez blisko dwie dekady uwięzienia był bity, zastraszany, upokarzany i zdany tylko na siebie. W końcu, po 18 latach odsiadki, na jego drodze pojawili się prokuratorzy i policjant, którzy postanowili odkryć prawdę stojącą za zagadkową sprawą zatrzymanego.

ROK SZKOLNY 2019/2020

TEATR POLSKI POZNAŃ

22 marca 2020 (niedziela); godz.18.00; bilet 30 zł

NANA; Émile Zola

Reżyseria: Monika Pęcikiewicz

* PODSTAWA PROGRAMOWA – JĘZYK POLSKI – LICEUM IV etap edukacyjny - ZAKRES ROZSZERZONY
realistyczna lub naturalistyczna powieść europejska (np. Honoriusz Balzak Ojciec Goriot, Emil Zola Nana lub Gustaw Flaubert Pani Bovary);

 

TEATR NOWY – SCENA NOWA POZNAŃ

29 marca 2020 (niedziela); godz.19.30; bilet 30 zł - płatność do 24.02

MATKA; Stanisław Ignacy Witkiewicz

Reżyseroa: RADEK STĘPIEŃ

Stanisław Ignacy Witkiewicz, "Matka. Niesmaczna sztuka w dwóch aktach z epilogiem"

Matka, wypełniona sarkastycznym i zgryźliwym humorem, którą Witkiewicz napisał w 1924 roku, jest w warstwie fabularnej parodią psychologicznego dramatu rodzinnego. Witkiewicz odwołuje się w tekście do dramaturgii Ibsena i Strindberga. W tym dramacie utrzymanym w poetyce groteski autor posługuje się również zabiegami później wykorzystywanymi w teatrze absurdu.

Odrzucając teatr psychologiczny, naturalistyczny i symboliczny, Witkacy tworzy własną radykalną teorię teatru - teorię czystej formy, której celem jest przyprawienie widza o metafizyczny dreszcz zbliżenie go do przeżycia Tajemnicy Istnienia. Dlatego walczy o niezależność dramatopisarza, który powinien mieć:
"(...) możliwość zupełnie swobodnego deformowania życia lub świata fantazji dla celu stworzenia całości, której sens byłby określony tylko wewnętrzną, czystą sceniczną konstrukcją, a nie wymaganiom konsekwentnej psychologii i akcji według jakichś życiowych założeń." (S.I. Witkiewicz, "Teatr i inne pisma o teatrze", Warszawa 1995)

MARYNKOWE PONIEDZIAŁKI Z MUZĄ (2019/2020)

9.03 (poniedziałek); godz. 14.45; bilet 10 zł; MUZA - NĘDZNICY

Reżyser: Ladj Ly

czas trwania: 102 min

''NĘDZNICY'' to poruszająca, pełna emocji i trzymająca w napięciu historia rozgrywająca się na paryskim przedmieściu, gdzie ponad 150 lat temu Wiktor Hugo osadził akcję powieści ''Nędznicy''.

Stéphane, młody policjant, zostaje przeniesiony do lokalnej brygady antykryminalnej i szybko odkrywa, że dzielnica buzuje od konfliktów i napięć pomiędzy mieszkańcami, władzą i policją. Kiedy niewinny psikus dzieciaków z osiedla wywołuje lawinę wydarzeń i policja musi interweniować, sytuacja wymyka się spod kontroli. Stéphane musi wybrać, po czyjej stronie stanąć – czy postąpić w zgodzie ze swoim sumieniem, czy wykazać solidarność wobec kolegów z drużyny.

Jonathan Romney z "The Hollywood Reporter" obwołał film ''debiutem o sile eksplozji", a Nicholas Barber z BBC uznał, że film jest ''szokujący, ekscytujący; napięcie nie opada ani na chwilę''.

Michał Jarecki, naEKRANIE
Nędznicy okazują się ściskającym za gardło obrazem. Pozbawionym, niestety, krzty optymizmu, niepatrzącym w przyszłość z nadzieją. I trudno się dziwić, skoro ta nędza okazuje się starsza niż najstarsi spośród żywych. Wszyscy równie winni i równie bezradni. Solidny oscarowy kandydat i konkurent.

 

2.03 (poniedziałek); godz. 14.45; bilet 10 zł; MUZA - MATTHIAS I MAXIME

Reżyser: Xavier Dolan

czas trwania: 119 min

Najczulszy, najcieplejszy, bezwstydnie romantyczny nowy film Xaviera Dolana jest historią jednego pocałunku, który wstrząsnął starą znajomością, zmącił beztroskie wody młodości i na zawsze odmienił życie tytułowych bohaterów. Ten pean na cześć przyjacielskich więzów przypomina, że prawdziwa miłość nie może się obejść bez prawdziwej przyjaźni. A czasem się od niej zaczyna.

''MATTHIAS I MAXIME'' zrobiony został z myślą o trzydziestolatkach, których krzepnąca tożsamość pozostawia coraz mniej miejsca na niespodzianki i nieprzewidziane zwroty uczuć. Opowiedziany w delikatnych pastelowych kolorach, błyskotliwych dialogach i piosenkach (między innymi Arcade Fire, Pet Shop Boys, Tom Odell, Florence+The Machine, Britney Spears) brzmiących jak wyznanie, którego nie ma się odwagi uczynić wprost.

Maxime (Xavier Dolan zagrał we własnym filmie po raz pierwszy od 6 lat) właśnie wybiera się na dwa lata do Australii. Chce pozostawić za sobą nie tyle Kanadę, co pracę w barze, uczuciowe niespełnienie i nieustanne kłótnie z matką, którą musi się zajmować. Kilka ostatnich tygodni przed wyjazdem spędza z paczką starych przyjaciół: piją piwo, palą papierosy, grają w kalambury, obrażają się i godzą. Dla nieśmiałego Maxime’a, po którego twarzy, niczym łza, spływa czerwone znamię, kumple stanowią namiastkę kochającej i akceptującej rodziny. Jednym z najbliższych przyjaciół chłopaka jest Matthias (Gabriel D’Almeida Fritas), początkujący prawnik zmierzający wprost do kariery i ślubu. Sprecyzowane plany obu chłopaków pokrzyżuje jednak pewna impreza, podczas której zagrają w studenckim filmie, w scenie pocałunku. Spotkają się w niej, ubrane w almodovarowskie błękit i czerwień, tłumione latami uczucia i nieoczekiwanie odkryte pożądanie. Czy bohaterowie odważą się z nimi skonfrontować?

Bernadetta Trusewicz, FDB
Nie ma nuty fałszu, za to wiele niewykoncypowanej urody. Dolan potrafi bezszelestnie zakraść się pod skórę i powieki.

 

24.02 (poniedziałek); godz. 14.45; bilet 10 zł; MUZA - KŁAMSTEWKO

Reżyser: Lulu Wang

czas trwania: 100 min

Rodzina decyduje się ukryć przed ukochaną babcią złe wieści o jej stanie zdrowia i odwiedzić ją tłumnie pod naprędce skleconym pretekstem: hucznym weselem kuzyna.

Kamila Cieślik, FalaKina.pl
To dla mnie dzieło idealnie zbalansowane, pełne wzruszeń, ale i dodające otuchy. Na półtorej godziny zyskałam nową rodzinę, która pokazała mi inny punkt widzenia. Ale film ten jest też bardzo dobrze zrealizowaną produkcją - obfitującą zarówno w piękne kadry i ścieżkę dźwiękową, jak i świetne aktorstwo.

 

17.02 (poniedziałek); godz. 14.45; bilet 10 zł; MUZA - MAŁE KOBIETKI

Reżyser: Greta Gerwig

czas trwania: 135 min

Scenarzystka i reżyserka Greta Gerwig (''LADY BIRD'') podeszła do tematu kultowej powieści ''MAŁE KOBIETKI'', bazując na książce oraz rysunkach Louisy May Alcott; przygląda się alter ego autorki – Jo March, sięgając do fikcyjnego życia, które ta prowadzi w wyobraźni.

Spojrzenie Gerwig na ukochaną przez publiczność historię czterech sióstr March, zdeterminowanych, by żyć po swojemu, jest zarówno ponadczasowe, jak i silnie osadzone w rzeczywistości. W rolach Jo, Meg, Amy i Beth zobaczymy Saoirse Ronan, Emmę Watson, Florence Pugh oraz Elizę Scanlen. W filmie występują także: Timothee Chalamet w roli sąsiada sióstr March – Lauriego oraz Laura Dern jako Marmee i Meryl Streep jako ciotka March.

Jakub Popielecki, Filmweb
Ekran tętni życiem, ujmuje plątaniną radości, smutku i wszystkiego pomiędzy. Oglądając, poczujecie zimne ukłucie prawdy, ale i wtulicie się w ciepły kocyk marzeń. Pełna skala doznań. Co tu dużo mówić: kobietki może małe, ale reżyserka i scenarzystka zdecydowanie duża.

 

MARYNKOWE PONIEDZIAŁKI Z MUZĄ - II SEMESTR inauguracja

10.02 (poniedziałek); godz. 14.45; bilet 10 zł; MUZA - 1917

Reżyser: Sam Mendes

czas trwania: 119 min

Dwóch młodych żołnierzy - Schofield i Blake dostają rozkaz przedostania się za linie wroga, aby dostarczyć tajną wiadomość, która pozwoli brytyjskim żołnierzy uniknąć wpadnięcia w śmiertelną pułapkę.

Jakub Krawczyński, HDTVPolska
Jest nie tylko fenomenalnym dziełem na poziomie reżyserii i realizacji scen akcji, ale i bardzo ujmującym, ciężkim i smutnym dramatem, którego symbolizm wizualny wynosi do miana niepowtarzalnego wydarzenia w kinematografii.

 

MARYNKOWE PONIEDZIAŁKI Z MUZĄ (2019/20)

20.01 (poniedziałek); godz. 14.45; bilet 10 zł; MUZA - Judy

Reżyser: Rupert Goold

czas trwania: 118 min

Zima 1968 roku. Ciesząca się ogromną popularnością Judy Garland przybywa do Londynu na serię koncertów.

Małgorzata Czop, Movieway
Pewna nostalgia, kruchość i minimalna doza szaleństwa sprawiają, że to pełnokrwisty portret, który zapewne będzie się liczyć w oscarowym biegu.

 

13.01 (poniedziałek); godz. 14.45; bilet 10 zł; MUZA - Oficer i szpieg

Reżyser: Roman Polański

czas trwania: 126 min

Historia francuskiego kapitana Alfreda Dreyfusa, który został niesłusznie oskarżony o zdradę stanu i skazany na dożywotnie więzienie.

Radosław Folta, Movies Room
Świetnie zrealizowany, ostry w swojej wymowie film Polańskiego jest chyba najlepszym filmem twórcy od czasu znakomitego "Autora widmo".

Jan Brzozowski, Film.org.pl
Na dłużej zostaje z nami poczucie ogromnej niesprawiedliwości, która dotknęła oficera ze względu na jego pochodzenie.

WAŻNE!! --- WPŁATA za bilet KONIECZNA do 13.12

Spektakl dla widzów od 18. roku życia. (młodsi za ZGODĄ RODZICÓW – raczej klasy II i III)

PEREGRYNACJA TEATRALNA IV (2019/20) - Warszawa; Teatr Powszechny

29 lutego 2020 roku (sobota)

[szczegółowy program zostanie podany później]

18.00 – 23.45 (3 akty, 2 przerwy) Capri – wyspa uciekinierów

na podstawie utworów: Kaputt i Skóra Curzia Malapartego

Reżyseria, scenariusz i scenografia: Krystian Lupa

Obsada: Karolina Adamczyk, Grzegorz Artman, Jacek Beler, Michał Czachor, Anna Ilczuk, Michał Jarmicki, Andrzej Kłak, Magdalena Koleśnik, Mateusz Łasowski, Vova Makovskyi, Monika Niemczyk, Filip Orliński, Halina Rasiakówna, Maria Robaszkiewicz, Nikodem Rozbicki, Piotr Skiba, Ewa Skibińska, Julian Świeżewski, Paweł Tomaszewski, Wojciech Wójcik, Julia Wyszyńska, Michał Zieliński, Wojciech Ziemiański, Michalina Żemła.

Zapowiedź reżysera, Krystiana Lupy:

Imperator Tyberiusz, Jezus Chrystus...
Jean Luc Godard, Fritz Lang, Brigitte Bardot – Le mépris. Tu Jean Luc Godard kazał w swoim filmie „Pogarda” kręcić sceny ze swojej upartej wizji Odysei, na tarasie Casa Malaparte miał Odyseusz w ostatnim ujęciu filmu zobaczyć ojczystą Itakę. Ponieważ jednak śmierć producenta przerwała tę podróż, podróż Odyseusza, podróż Fritza Langa, podróż Jean Luc Godarda – Odys zostaje w tym domu razem z filmową ekipą...
Tu, w pomieszaniu, w syntezie czasów, spotykają się wszyscy...

Wyspa i dom na wyspie. Azyl, schronienie. Uciekamy przed monstrum Europy. Przed państwem, przed religią, przed dyktaturą, przed demokracją, przed Potworem Homo Christianis, przed wojną...
Dom Malapartego, Villa Tiberius, Casa san Michele...
Na zewnątrz trwa nieokreślona wojna, nie wiadomo, czy to jest pierwsza, druga, czy trzecia wojna światowa wynikła z szaleństwa współczesnego człowieka, pychy twórców polityczno-społecznych ustrojów, marzycieli LUDZKIEGO RAJU, FILOZOFUJĄCYCH ZBRODNIARZY I FANTASTÓW, narkomanów władzy.... Reformatorów kultury, i tak dalej...

Ten dom jest więzieniem...
Ten dom jest schronem...
Ten dom jest Archetypem DOMU.
TEN DOM JEST TAJEMNICĄ.
Ten dom jest jaskinią artysty...
TEN DOM JEST MIEJSCEM SEANSU SPIRYTYSTYCZNEGO, SPOTKANIA UPIORÓW...
TEN DOM JEST MIEJSCEM SEANSU SPIRYTYSTYCZNEGO MARZYCIELI NOWEGO CZŁOWIEKA...

Koszt orientacyjny (autokar i spektakl): 140-150 zł (przy pełnej obsadzie autokaru)

Przedpłata: 80 zł (najpóźniej do 13 grudnia)

Ze względu na zainteresowanie spektaklem rezerwacja musi być opłacona znacznie wcześniej – wymagania teatru

prof.I.Okoń - koordynacja

 

MARYNKOWE PONIEDZIAŁKI Z MUZĄ (2019/20)

2.12 (poniedziałek); godz. 14.45; bilet 10 zł; MUZA - Lighthouse

Reżyser: Robert Eggers

czas trwania: 110 min

Historia dwóch strażników latarni morskiej, którzy w obliczu samotności powoli tracą zdrowie psychiczne, a wkrótce zaczynają im zagrażać ich własne najgorsze koszmary.

Adam Lewandowski, Movies Room
Jednak to, co świadczy o wyjątkowości dzieła Eggersa, to dopracowana w najmniejszych szczegółach strona techniczna, korzystanie ze specyficznego poczucia humoru i zrezygnowanie z realizmu na rzecz piętrzenia tajemnic oraz oniryzmu. W końcu jego najnowszy film to w równym stopniu dramat psychologiczny, czarna komedia, a wreszcie kino grozy mocno inspirowane niemieckim ekspresjonizmem i epoką kina niemego.

Jakub Popielecki, Filmweb
Willem Dafoe i Robert Pattinson dają tu koncert aktorstwa totalnego.

Michał Piepiórka, Bliżej Ekranu
Hipnotyczny, transowy, wciągający w swoją smolistą strukturę i obraz pogrążony w wyrazistych światłocieniach. Jest tu sporo z kina absurdu, surrealizmu, ale jeszcze więcej z horroru czy filmów psychologicznych Romana Polańskiego.

 

9.12 (poniedziałek); godz. 14.45; bilet 10 zł; MUZA - Nie ma nas w domu

Reżyser: Ken Loach

czas trwania: 100 min

Ricky i Abbie chcą dla swojej rodziny czegoś więcej. On zrobi wszystko, żeby spełniło się ich marzenie. Postanawia zaryzykować i zaczyna pracę na własną rękę.

Małgorzata Czop, Movieway
Kawał dobrego kina, wzruszająca rodzinna historia, pouczające lekcja, ale także frustrujący obraz bezsilności. Dla wszystkich, którzy nie znają twórczości brytyjskiego reżysera, ten film może być wciągającym dramatem z głównym bohaterem na miarę biblijnego Hioba (…)

Joanna Roman, Kultura Osobista
Jeżeli kino jest sztuką, która ma czy może mieć też i ten cel, aby nami potrząsnąć, aby zmusić nas do refleksji nad losem ludzi, których życie jest nie do zniesienia wręcz niesprawiedliwie podłe - to Nie ma nas w domu - zasługuje na wszystkie nagrody tego świata!

 

16.12 (poniedziałek); godz. 14.45; bilet 10 zł; MUZA - Ukryta gra

Reżyser: Łukasz Kośmicki

czas trwania: 95 min

Początek lat sześćdziesiątych, u szczytu kryzysu kubańskiego amerykańskie tajne służby porywają wybitnego matematyka Joshuę Mansky'ego.

Piotr Olczyk, Multikino
Zręczny szpiegowski thriller z międzynarodową obsadą i brakiem zbędnych ambicji.

Damian Marciniak, Box Office'owy Zawrót Głowy
Mierzy siły na zamiary i wychodzi z powierzonego zadania obronną ręką. To ciekawy thriller z zarysowanym wątkiem politycznym, nakręcony nieco w amerykańskim stylu.

 

WAŻNE!! Deklaracja (odpowiedzialna) chęci/możliwości uczestnictwa do 10.12

PEREGRYNACJA TEATRALNA III (2019/20)

15 lutego 2020 roku (sobota)

8.15 - zbiórka

8.30 - odjazd autokaru (hala sportowa LO św.MM)

ok.12.30 przyjazd do WARSZAWY

ok. 13.00 – 14.30 Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie/zwiedzanie z Przewodnikiem (Zamek Ostrogskich; ul. Okólnik 1)

czas do dyspozycji [w tym dla Uczestników pełnoletnich możliwość zwiedzenia wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski; Karol Radziszewski; Potęga sekretów. Treści prezentowane na wystawie przeznaczone są wyłącznie dla widzów pełnoletnich.]

18.00 zbiórka w centrum/przejazd do Nowego Teatru; ul. Madalińskiego 10/16

19.00 – ok. 21.10 Matka Joanna od Aniołów

Na podstawie: Matka Joanna od Aniołów Jarosława Iwaszkiewicza

Reżyseria, scenariusz, opracowanie muzyczne: Jan Klata

Obsada: Małgorzata Biela, Bartosz Bielenia, Ewa Dałkowska, Emma Giegżno, Małgorzata Gorol, Wojciech Kalarus, Włodzimierz Końko, Zygmunt Malanowicz, Jerzy Nasierowski, Ewelina Pankowska, Dorota Papis, Joanna Połeć, Jacek Poniedziałek, Maciej Stuhr, Arkadiusz Pyć.

Opowiadanie Iwaszkiewicza było inscenizowane kilkukrotnie, m.in. w Teatrze Polskim we Wrocławiu przez Feliksa Falka, jednak najsłynniejszą dotąd adaptacją pozostaje ta filmowa - w reżyserii Jerzego Kawalerowicza (film przypomniany na DKF przed potencjalnym wyjazdem)

Jak Klata przeniesie na scenę mistyczną, niepokojącą atmosferę tej historii?

Matka Joanna i ojciec ciemności.

Egzorcysta jedzie na koniec świata zmierzyć się z szatanem.

Spotyka miłość.

Zapraszamy do Nowego Teatru na dramatyczną konfrontację dobra i zła! Czeka moc atrakcji! Pokażemy m. in. jak Serafiny czczą Pana Zastępów oraz jak Trony składają hołd Najwyższemu! Metafizyczny dreszczyk, oraz spektakularne ludzkie upadki w cenie biletu! Kto nie kupi biletu, przegra życie.

Po spektaklu:

21.30 - odjazd autokaru

ok. 2.00 - przyjazd do Poznania (ul. Dworcowa - Dworzec Letni PKP)

Koszt orientacyjny (autokar i spektakl) - 125 zł (przy pełnej obsadzie autokaru)

zapisy i przedpłata: 55 zł (najpóźniej do 8 stycznia)

Całość do 24.01 (razem z podpisaną ZGODĄ RODZICÓW)

prof.I.Okoń - koordynacja

 

MARYNKOWE PONIEDZIAŁKI Z MUZĄ (2019/20)

4.11 (poniedziałek); godz. 14.45; bilet 10 zł; MUZA - Joker

Reżyser: Todd Phillips

czas trwania: 2 godz. 2 min.

Strudzony życiem komik popada w obłęd i staje się psychopatycznym mordercą.

 

18.11 (poniedziałek); godz. 14.45; bilet 10 zł; MUZA - Van Gogh. U bram wieczności

Reżyser: Julian Schnabel

czas trwania: 1 godz. 50 min.

Malarz Vincent van Gogh przenosi się do niewielkiego miasteczka Arles w Prowansji, gdzie pracuje nad własnym stylem. Nie znajduje jednak zrozumienia wśród mieszkańców.

 

25.11 (poniedziałek); godz. 14.15 ; bilet 10 zł; MUZA - Irlandczyk

Reżyser: Martin Scorsese

czas trwania: 3 godz. 30 min.

"Irlandczyk" to osadzona w powojennej Ameryce epicka opowieść widziana oczami weterana II wojny światowej Franka Sheerana, oszusta i płatnego mordercy pracującego dla najbardziej osławionych przestępców XX wieku. Rozgrywająca się na przestrzeni kilkudziesięciu lat saga poświęcona jest jednej z największych zagadek kryminalnych w historii Stanów Zjednoczonych – tajemniczemu zaginięciu legendarnego przywódcy związków zawodowych Jimmy’ego Hoffa. Widzowie wezmą udział w brutalnej podróży, podczas której zostaną przed nimi odsłonięte kulisy funkcjonowania przestępczego półświatka, wewnętrznych walk o wpływy oraz kryminalnych powiązań ze światem polityki.

 

TEATR POLSKI POZNAŃ

30 listopada 2019 (sobota); godz.18.00; bilet 30 zł - płatność do 11 listopada

MALOWANY PTAK

wg Jerzego Kosińskiego (na podstawie przekładu Tomasza Mirkowicza)

Reżyseria: Maja Kleczewska

Czas trwania: 3 godz.; liczba przerw: 1

 

„Sprowadza się to do jednego: do obowiązku zobaczenia naszej przeszłości w prawdzie”.  Jan Błoński

W Polsce w 1939 roku mieszkało około 35 milionów współobywateli polskich:
31 milionów Polaków oraz około 3,5 miliona Żydów. Okupacja niemiecka rozbiła Polskę na dwie grupy przedzielone przepaścią, polskich Żydów i Polaków − chrześcijan, którzy egzystowali koło siebie przez stulecia.
Podczas eksterminacji na ziemiach polskich zginęło 2 miliony 900 tysięcy polskich Żydów.
Przemoc zmienia stosunki międzyludzkie.
Dlaczego ukrywanie Żydów niosło za sobą tak straszne zagrożenie?
Dlaczego nie brakowało chętnych do konspiracji w Państwie Podziemnym, która również była zagrożona karą śmierci, a tak trudno było znaleźć schronienie dla współobywateli żydowskich?
Bycie „obok”.
Bycie „nie-zainteresowanym”.
Bycie „nie-zaangażowanym”.
Bycie „biernym obserwatorem”, w obliczu masowego codziennego ludobójstwa, jest działaniem. Zdaje się, że rozmowa na ten temat wcześniej nie była możliwa, była prawie niesłyszalna, wymagała czasu.
Już w 1940 Jan Karski złożył raport o sytuacji w Polsce rządowi generała Sikorskiego. Był on miejscami niewygodny. Przygotowując wersję oficjalną, do której Alianci mogli mieć dostęp, raport Karskiego sfałszowano. Uznano bowiem, że Zachód nie powinien wiedzieć o antyżydowskich nastrojach w Polsce, o których informował Karski w swoim meldunku.
„Malowany ptak” stanowi efekt powolnego uwalniania umysłu długo skutego strachem.

Spektakl w koprodukcji Teatru Polskiego w Poznaniu oraz Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich.

Spektakl przeznaczony  dla widzów dorosłych. (ZGODA RODZICÓW)

 

TEATR WIELKI POZNAŃ

8 grudnia 2019 (niedziela); godz.18.00; bilet 43 zł/parter - płatność do 15 listopada

ANHELLI

Dariusz Przybylski

opera w trzech aktach

libretto kompozytora na podstawie poematu Juliusza Słowackiego

Anhelli jest poetycką wędrówką po śnieżnym piekle, krainie, która przemienia ludzi w złych i szkodliwych. Krainie równie strasznej, co pięknej. Przewodnikiem Anhellego – człowieka -anioła – jest Szaman, posiadający wiedzę praojców. Naszym przewodnikiem będzie polsko-łotewski duet artystyczny: Dariusz Przybylski i Margo Zālīte. On komponuje muzykę pełną ekspresji, nasyconą emocjami, niekiedy delikatną i subtelną, kiedy indziej wybuchającą nagłą eksplozją dźwięków. Ona myśli obrazem, tworzy na scenie kompozycje paralelne do muzyki i przełamuje je, kiedy widz poczuje się bezpiecznie. Razem budują współczesny teatr operowy bliski romantycznej wizyjności.

Szczególnie polecane wizjonerom i poetom (gwarantujemy, że poziom natchnienia po spektaklu znacznie się podniesie).

 

TEATR NOWY – SCENA NOWA POZNAŃ

14 listopada 2019 (czwartek); „premiera z legitymacją”; godz.19.30; bilet 20 zł - płatność do 30 października

CHCIAŁBYM NIE BYĆ

Adam Ziajski, na podstawie prawdziwych historii bohaterów

Z medialnej historii studenta Rosiaka zostały w zbiorowej pamięci trzy obrazy.
Pierwszy: kiedy Michał kupował tancerce drinka za 79 złotych.
Drugi: kiedy zwymiotował na przystanku.
I trzeci: kiedy jego ciało wyłowiono z Warty.
Zaginieni to pierwszorzędny towar dla mediów. Odsłaniają bowiem naszą żądzę sensacji i głęboko skrywane lęki. Tyle, że nic więcej z tego nie zostaje. Kolejny gorący temat, który prędko stygnie. A przecież każdy człowiek jest niepowtarzalną opowieścią.
Za medialną fasadą kryją się również realne historie rodzin osób zaginionych. To oni są bohaterami spektaklu. Kamieniarz, nauczycielka matematyki, czyjś brat, siostra, matka. Są też ich emocje. Najpierw wstrząs, szok, niedowierzanie. Trauma i poczucie winy. Z czasem przeraźliwa pustka lub długo wyczekiwana ulga.
I pytania.
Dlaczego? Co się stało? Czy wróci?
Tyle pozostaje po najbliższych.

Jest jeszcze pamięć – depozyt uczuć i doświadczeń, które stanowią źródło naszej osobistej narracji. Żywe świadectwo czyjegoś istnienia.

Co roku w Polsce policja odnotowuje około 20 000 zaginięć. To jakby z mapy zniknęło średniej wielkości miasto – Chełmno, Gostyń, Opoczno. Ludzie znikają bez względu na wiek, płeć czy sytuację osobistą. Przyczyny są różne – choroby, nieszczęśliwe wypadki, ucieczki przed problemami, sprawy kryminalne. Wielu z nich nigdy nie wraca. Nierzadko jest to świadoma decyzja; ktoś po prostu postanawia nie być..

To niebycie zaczyna się przy rodzinnym stole, w tramwaju, w niechcianej rozmowie. Tuż obok. Codziennie..

 

MARYNKOWE PONIEDZIAŁKI Z MUZĄ (2019/20)

7.10 (poniedziałek); godz. 14.45; bilet 10 zł; MUZA - Wysoka dziewczyna (2019)

Reżyser: Kantemir Bałagow

czas trwania: 2 godz. 10 min.

Jak zacząć żyć, gdy dotknęło się piekła? Kantemir Bałagow w swoim drugim filmie, którym potwierdza, że jest jednym z najciekawszych młodych twórców rosyjskich, przenosi nas do zniszczonego Leningradu tuż po drugiej wojnie światowej. W jednym z tamtejszych szpitali pracuje Ija zwana Tyczką – nieśmiała pielęgniarka, która popada w stany dziwnego otępienia. Gdy z frontu wróci jej przyjaciółka – energiczna Masza – obie dziewczyny wkrótce połączy nowa tragedia. Wojna u Bałagowa ma twarz kobiety – wyczerpanej, zdesperowanej towarzyszki, która w ojczyźnie nie zawsze była witana z honorami. Niejednoznaczna relacja bohaterek, lawirująca między pragnieniem miłości, manipulacją a okrucieństwem, pozwala reżyserowi "Bliskości" pokazać życie z wojenną traumą, bagażem doświadczeń, których nie da się udźwignąć.

 

14.10 (poniedziałek); godz. 14.45; bilet 10 zł; MUZA - Boże Ciało

Reżyser: Jan Komasa

czas trwania: 1 godz. 55 min.

GDYNIA 2019:
Nagroda Publiczności - Jan Komasa
Nagroda Specjalna Don Kichot - Nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych Jan Komasa
Nagroda Dziennikarzy - Jan Komasa
Nagroda Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych - Jan Komasa
Nagroda festiwali i przeglądów filmu polskiego za granicą - Jan Komasa
Złote Lwy Najlepszy reżyser - Jan Komasa
Najlepsza drugoplanowa rola kobieca - Eliza Rycembel
Najlepszy scenariusz - Mateusz Pacewicz

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast tego jednak, popychany niemożliwym do spełnienia marzeniem, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i w przebraniu księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców, szczególnie w oczach surowej kościelnej Lidii. Z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej. Tymczasem w miasteczku pojawia się dawny kolega Daniela z poprawczaka, a córka kościelnej, Marta, coraz mocniej zaczyna kwestionować duchowość młodego księdza. Wszystko to sprawia, że chłopakowi grunt zaczyna palić się pod nogami. Rozdarty pomiędzy sacrum i profanum bohater znajduje jednak w swoim życiu nowy, ważny cel. Postanawia go zrealizować, nawet jeśli jego tajemnica miałaby wyjść na jaw...

 

21.10 (poniedziałek); godz. 14.45; bilet 10 zł; MUZA - Ikar. Legenda Mietka Kosza

Reżyser: Maciej Pieprzyca

czas trwania: 1 godz. 59 min.

GDYNIA 2019:
Srebne Lwy - Maciej Pieprzyca, Maria Gołoś, Renata Czarnkowska-Listoś
Złote Lwy Najlepsza pierwszoplanowa rola męska - Dawid Ogrodnik
Najlepsza charakteryzacja - Jolanta Dańda
Najlepsza muzyka - Leszek Możdżer
Najlepsze kostiumy - Agata Culak
Najlepsze zdjęcia - Witold Płóciennik
Złoty Klakier Nagroda publiczności dla najdłużej oklaskiwanego filmu

"Ikar. Legenda Mietka Kosza" to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niewidomego geniusza fortepianu. Mietek (Dawid Ogrodnik) jako dziecko traci wzrok. Jego matka (Jowita Budnik), oddaje go pod opiekę sióstr zakonnych w Laskach. W ośrodku dla niewidomych chłopiec odkrywa, że muzyka może stać się dla niego sposobem, by na nowo widzieć i opowiadać świat. Mietek zostaje świetnym pianistą klasycznym. Jednak, gdy odkrywa jazz – ma już tylko jeden cel: zostać najlepszym pianistą jazzowym w Polsce. Odnosi coraz większe sukcesy, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Wygrywa prestiżowy Montreux Jazz Festival. Niespodziewanie w jego życiu pojawia się charyzmatyczna wokalistka Zuza (Justyna Wasilewska). To spotkanie zmieni jego życie.

 

28.10 (poniedziałek); godz. 14.45; bilet 10 zł; MUZA - Obywatel Jones (2019)

Reżyser: Agnieszka Holland

czas trwania: 1 godz. 59 min.

GDYNIA 2019:
Złote Lwy Najlepszy film - Agnieszka Holland
Najlepsza scenografia - Grzegorz Piątkowski

Młody dziennikarz Gareth Jones (James Norton) zyskał sławę, pisząc artykuł o swoim spotkaniu z Adolfem Hitlerem, zaraz po przejęciu przez niego władzy w 1933 roku. Teraz ambitny Walijczyk przymierza się do kolejnego wielkiego tematu – gwałtownej modernizacji Związku Radzieckiego. Chcąc gruntownie zbadać sprawę, reporter decyduje się na podróż do Moskwy, aby przeprowadzić wywiad ze Stalinem. Na miejscu poznaje młodą dziennikarkę Adę Brooks (Vanessa Kirby), pracującą dla Waltera Duranty’ego (Peter Sarsgaard), dzięki której odkrywa, że prawda o stalinowskim reżimie jest brutalnie tłumiona przez sowieckich cenzorów. Słysząc zatrważające plotki na temat wielkiej klęski głodowej w ZSRR, Jones udaje się w samotną podróż przez Ukrainę. Dziennikarz staje się naocznym świadkiem tragedii Hołodomoru. Miliony ludzi umierają z głodu, podczas gdy tony zboża sprzedawane są za granicę, by sfinansować proces industrializacji radzieckiego imperium. Po powrocie do Londynu, Jones pisze artykuł ukazujący horror, którego doświadczył. Publikacja jest wyciszana, a jej autentyczność podważana przez zachodnich dziennikarzy, pozostających pod wpływem Kremla. Pomimo śmiertelnych pogróżek, Gareth nie ustaje w walce o prawdę. Swoimi odkryciami postanawia podzielić się z młodym, aspirującym pisarzem – George’em Orwellem.

 

PEREGRYNACJA TEATRALNA II (2019/20)

2 listopada 2019 roku (sobota)

10.00 - zbiórka

10.15 - odjazd autokaru (hala sportowa LO św.MM)

ok.14.00 SŁUPSK

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku; Witkacy - wystawa stała /zwiedzanie z Przewodnikiem

Stanisław Ignacy Witkiewicz Witkacy (1885-1939) - Twórczość plastyczna.

Jedyna w Polsce i na świecie stała wystawa prac plastycznych tego oryginalnego i interesującego artysty; około 120-125 prac oraz fotografie, listy, pierwodruki książek.

Na wystawie eksponowanych jest ponad 100 pastelowych portretów, w większości wykonanych w ramach Firmy Portretowej "S.I.Witkiewicz", kilka obrazów olejnych, kilka rysunków. Dzieła z lat 1904-1924 prezentowane są w układzie chronologicznym, natomiast portrety powstałe w okresie działania firmy - przeważnie w układzie typologicznym (w zależności od typu regulaminowego, typu ikonograficznego, niekiedy także od osoby portretowanej). Widz ma możliwość zapoznania się z pracami reprezentatywnymi dla wszystkich faz twórczości Witkacego (od okresu młodzieńczego do portretów powstałych w ostatnich miesiącach życia artysty). Zgromadzone materiały dokumentacyjne (fotografie, książki) przybliżają bogatą osobowość twórczą autora.

W gablotach wyłożono pierwodruki książek S.I.Witkiewicza, pocztówki i kartki pisane do znajomych oraz oryginalne fotografie. Dopełnienie stanowią współcześnie wykonane reprodukcje fotograficzne kilku prac oraz zdjęć przedstawiających artystę w otoczeniu bliskich mu osób.

Uzupełnieniem ekspozycji prac plastycznych są, wykonane z oryginalnych negatywów pozostawionych przez Witkacego, fotografie lokomotyw (z lat 1899-1900) oraz słynnych "min" (z lat trzydziestych), wg negatywów Jana Głogowskiego.

Spacer po mieście/czas do dyspozycji

17.40 - zbiórka - ul. Jana Pawła II 3; Nowy Teatr im. Witkacego

18.00 – 20.25; Kupiec wenecki

Autor: Wiliam Shakespeare

Autor przekładu poetyckiego: Stanisław Barańczak

Reżyseria: Szymon Kaczmarek (LOMM)

Scenografia: Kaja Migdałek (LOMM)

Opracowanie muzyczne: Żelisław Żelisławski (LOMM)

Spektakl otrzymał nagrodę Złotego Yoricka 2019 Festiwalu Szekspirowskiego jako najlepsza polska inscenizacja szekspirowska sezonu 2018/2019.

Jury doceniło spójną interpretację dramatu, która potwierdza, że Szekspir jest ciągle o tym, „co jest w Polsce do myślenia”.
Z uzasadnienia Selekcjonera Konkursu Łukasza Drewniaka:
Słupski „Kupiec wenecki” Szymona Kaczmarka traktuje tę najbardziej dwuznaczną, niewygodną i niekomfortową ze sztuk Szekspira jakby była napisana dziś – w świecie powracających potworów antysemityzmu, wściekłych reakcji na wyzwolenie kobiet, wszystkich tych zatruwających nas stereotypów, które trwają od zawsze lub właśnie się budzą. Nic u Kaczmarka nie jest tylko dobre ani tylko złe. Nie ma jednorodnych bohaterów. Ludzie reagują złem na zło, niesprawiedliwością na niesprawiedliwość. Wykluczeni i ukryci potrafią zachować się niemoralnie, podejrzanie, nieuczciwie. I wszyscy przegrywają, zostają oszukani. Kaczmarek przenosi nas na portowe nadbrzeże, gdzie trudno z gorąca oddychać, jak śpiewała Kora…

Po spektaklu:

ok.21.00 - odjazd autokaru

ok. 1.00 - przyjazd do Poznania (ul. Dworcowa - Dworzec Letni PKP)

Koszt: (autokar i spektakl) - 80 zł (do 25 października) przy wsparciu Rady Rodziców – koszty muzealne

zapisy i przedpłata: 25 zł (do 15 października)

prof.I.Okoń - koordynacja

 

PEREGRYNACJA TEATRALNA I (2019/20)

12 października 2019 roku (sobota)

7.45 - zbiórka

8.00 - odjazd autokaru (hala sportowa LO św.MM)

ok.11.00 – 13.00 Żelazowa Wola

Przejazd do Warszawy, przerwa

ok. 15.00 – 16.00; MUZEUM SZTUKI NOWOCZESNEJ/Muzeum nad Wisłą - spacer po wystawie z Przewodnikiem
Nigdy więcej
Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku

Wystawa „Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku” identyfikuje ikoniczne obrazy i kluczowe aspekty tradycji antyfaszystowskich we wszystkich tych momentach historycznych. Poprzez obrazy pragniemy pokazać złożoność postawy antyfaszystowskiej, różnorodność ujęć problemu – od politycznej satyry i świadectw zbrodni, przez apokaliptyczne prognozy i propagandę wizualną, po bardziej niejednoznaczne, abstrakcyjne artykulacje prodemokratycznych i antyautorytarnych treści.

czas do dyspozycji

18.00 - zbiórka w centrum/przejazd autokarem

19.00 – 20.40. ATM STUDIO Wał Miedzeszyński 384 TEATR ROZMAITOŚCI; Dorota Masłowska

Między nami dobrze jest

Spektakl dedykowany pamięci Danuty Szaflarskiej (1915-2017).

Reżyseria: Grzegorz Jarzyna

„Między nami dobrze jest” to jeden z największych przebojów TR Warszawa, oblegany przez widzów, chwalony przez krytykę i wielokrotnie nagradzany na festiwalach. Spektakl Grzegorza Jarzyny, jednego z najważniejszych polskich reżyserów, oparty jest na sztuce Doroty Masłowskiej, nominowanej do Nagrody Literackiej NIKE. To śmieszny i poruszający portret podzielonego polskiego społeczeństwa, przytłoczonego ciężarem traumatycznej historii, rozdartego między narodową dumę i poczucie wstydu. Za pomocą szalonego, pełnego inwencji języka i ostrego jak brzytwa humoru Masłowska portretuje współczesną Polskę, w której nuworysze, pseudoartyści i medialni celebryci spotykają się z rozczarowaną młodzieżą i żyjącymi na skraju ubóstwa ludźmi z klasy pracującej. Wszyscy próbują utrzymać się na powierzchni toksycznej mieszaniny komercji, katolickiego nacjonalizmu i idealizowanej tragicznej przeszłości

Przedstawienie „Między nami dobrze jest” było wielokrotnie nagradzane, m.in.:

  • Nagrodą im. Konrada Swinarskiego dla Grzegorza Jarzyny przyznaną przez miesięcznik „Teatr" dla najlepszego reżysera w sezonie 2008/2009,
  • Nagrodą Główną IX Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu dla Grzegorza Jarzyny, nagrodami aktorskimi IX Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu dla Aleksandry Popławskiej i Danuty Szaflarskiej,
  • Grand Prix - Nagrodą Publiczności IX Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu,
  • medalem im. Stanisława Bieniasza dla najlepszego dramatopisarza IX Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu dla Doroty Masłowskiej,
  • Grand Prix dla najlepszego spektaklu na II Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Boska Komedia",
  • Grand Prix 46. Przeglądu Małych Form Teatralnych „Kontrapunkt" w Szczecinie.

bilety: 100 zł (normalny), 60 zł (ulgowy), 30 zł (wejściówka) - bilet dla LO św.MM - 30 zł

Po spektaklu:

ok.21.00 - odjazd autokaru

ok. 1.00 - przyjazd do Poznania (ul. Dworcowa - Dworzec Letni PKP)

Koszt (autokar i spektakl) - 100 zł (do 10 października)

zapisy i przedpłata: 30 zł (do 3 października)

prof.I.Okoń - koordynacja

 

TEATR NOWY POZNAŃ

20 października 2019 (niedziela); godz.19.30; bilet 35 zł - płatność do 3 października

Adam Mickiewicz PAN TADEUSZ CZYLI OSTATNI ZAJAZD NA LITWIE

Reżyseria: MIKOŁAJ GRABOWSKI

Spektakl trwa: 180 minut (1 przerwa)

„PAN TADEUSZ dzieje się w naszych głowach.
Potraktowałem ten utwór jak naszą Biblię, która jest w naszych rękach, w naszych sercach albo w naszych głowach. Poważnie podszedłem też do wypowiedzi polityków mówiących o tym, że tak naprawdę to my nie żyjemy jeszcze we własnym kraju. W tym haśle usłyszałem nasze polskie piekło: z jednej strony brzmi ono absurdalnie, z drugiej zaś – jest w nim sporo prawdy. Bo czyż nie jest tak, że do dziś trwamy na granicy dwóch światów – prawdziwego i wyimaginowanego?

Ten nierealny jest nam bliższy. W realnym trzeba wziąć się do roboty – to nam nieco gorzej wychodzi. W nierealnym wystarczy rzucone hasło, by przenieść się w byt idealny, w którym źli są tylko ci, którzy nie są z nami. Często tę właśnie drogę wybieramy. A nadużywanie sfery duchowości – co jest nam bliższe – może się przemienić łatwo w stan chorobowy.

Szykujemy widowisko, budowane ze scen nie tylko o napięciu dramatycznym, ale także komediowym, nie unikając fragmentów poetyckich. W tym polskim tyglu pośmiejemy się, mam nadzieję, niemało. Gdybyśmy spojrzeli na siebie tylko na serio… No nie. Śmiech jest czymś, co wybacza, co daje rozgrzeszenie”. (Mikołaj Grabowski)

 

STARA RZEŹNIAI; ul. Garbary 101/111; POZNAŃ

XII Spotkania Teatralne BLISCY NIEZNAJOMI: UKRAINA

22 września 2019 (niedziela); godz.18.00; bilet 30 zł

Hamlet / ГАМЛЕТ

Na podstawie dramatu Williama Shakespeare’a „Hamlet, książę Danii” w tłum. St. Barańczaka oraz Heinera Müllera „HamletMaszyna” w tłum. J. St. Burasa

reżyseria: MAJA KLECZEWSKA

czas trwania spektaklu: 2 godziny 30 minut (0 przerw)

Historia Hamleta, napisana przez Williama Shakespeare’a między 1599-1602 rokiem, stała się kodem kulturowym, przekazywanym od pięciu stuleci na całym świecie. „Hamlet” jest maszyną, która napędza kolejne pokolenia, myśli humanistyczne i nigdy się nie zatrzyma. Dwudziesty wiek skończył się na dobre, a jego lekcję zapomniano. Potrzebujemy nowych narzędzi, aby opisać współczesność. Hamlet, grany przez ukraińskiego aktora Romana Lutsky’iego pyta o możliwość Nowego Człowieka na gruzach obalonych idei i autorytetów. Hamlet prowadzi, tu i teraz, międzypokoleniowy i międzykulturowy dialog.

„Hamlet” nie jest widowiskiem. „Hamlet” jest akcją.

Kto obserwuje, a kto jest obserwowany?

Do przestrzeni „Hamleta” można dołączyć w dowolnym momencie, i w dowolnej chwili ją opuścić. „Hamlet” jest otwarty dla publiczności przez kilka godzin, i tak jak w galerii sztuki, widzowie sami decydują, jak długo „Hamlet” trwa, które fragmenty historii chcą zobaczyć i usłyszeć. Widz dzięki wielokanałowym słuchawkom, które otrzymuje przy wejściu, sam wybiera, których fragmentów historii chce posłuchać. W trakcie jej trwania dowolnie sam decyduje, kiedy zmienić kanał dźwiękowy.

Struktura „Hamleta” pozwala widowni poruszać się swobodnie po sali wraz z aktorami – postaciami sztuki. Widz w sposób indywidualny poddaje się wpływom aktorów, nowych mediów, muzyki współczesnej, wielości bodźców płynących z wybiórczego, fragmentarycznego odbioru świata. „Hamlet” chce stworzyć utopijną przestrzeń. Indywidualni ludzie – widzowie i aktorzy, tworzą nowe ciało społeczne, nową wrażliwość, nowy świat.
Maja Kleczewska, Łukasz Chotkowski

WAŻNE!

Na potrzeby spektaklu zostaną wypożyczane Państwu słuchawki. Bedzie się to wiązało z podaniem danych osobowych: imienia, nazwiska oraz numeru PESEL, co jest konieczne do wzięcia udziału w przedstawieniu „Hamlet”, a ich niepodanie uniemożliwi Państwa udział w spektaklu.

 

TEATR POLSKI; DUŻA SCENA; POZNAŃ

XII Spotkania Teatralne BLISCY NIEZNAJOMI: UKRAINA

15 września 2019 (niedziela); godz.19.00; bilet 30 zł (do 10.09)

LWÓW NIE ODDAMY / ЛЕВІВ НЕ ВІДДАМО

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

reżyseria: Katarzyna Szyngiera

aktorzy i aktorki: Oksana Czerkaszyna, Dagny Cipora, Małgorzata Machowska, Mateusz Mikoś, Piotr Mieczysław Napieraj, Robert Żurek

czas trwania spektaklu: 110 minut

Jesteśmy wychowani w kulcie pamięci. Myślimy o niej jak o drzewie. Pamięć należy pielęgnować, dbać o jej korzenie, by dawała nam schronienie i poczucie wspólnoty, by stanowiła punkt odniesienia w zmieniającym się świecie. Tymczasem pamięć znacznie bardziej przypomina rzekę. Nie tylko nieustannie płynie i zmienia się, lecz także dzieli i wyznacza granice. Wierzymy, że trzeba pamiętać, by oddać sprawiedliwość przodkom, by być członkiem narodowej wspólnoty, by w przyszłości uniknąć tragedii. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak łatwo pamięć staje się pożywką dla uprzedzeń, konfliktów, nawet nienawiści. Stosunki polsko-ukraińskie ilustrują ten mechanizm. Choć tyle mamy wspólnego w teraźniejszości, tak wiele dzielimy planów i obaw o przyszłość, nasze relacje wciąż układamy pod dyktando trudnej przeszłości.

Nadarza się doskonała okazja, by o tym porozmawiać. 1000 lat temu spotkaliśmy się po raz pierwszy. Wojowie Bolesława Chrobrego przegonili ich za Bug rycerzy Jarosława Mądrego, obrzuciwszy ich inwektywami. 100 lat temu trwała Bitwa o Lwów i wojna polsko-ukraińska. Pół roku temu polski minister pojechał do Lwowa, uwolnić z klatek kamienne lwy, symbolizujące polską przeszłość miasta. Spektakl „Lwów nie oddamy” powstał na podstawie materiału dokumentalnego. Wykorzystując wypowiedzi zebrane w wywiadach, ankietach i źródłach pisanych pokazuje, jak uprzedzenia i nienawiść karmią się pamięcią.

Spektakl "LWÓW NIE ODDAMY!" powstał na podstawie materiału dokumentalnego. Wykorzystując wypowiedzi zebrane w wywiadach, ankietach i źródłach pisanych pokazuje, jak uprzedzenia i nienawiść karmią się pamięcią. Przygotowali go wspólnie twórcy z różnych dziedzin - aktorzy, reżyserka, reporter, badacz pamięci, operator oraz artyści wizualni. Na różne sposoby śledzimy możliwe wersje pamięci polsko-ukraińskiej i współczesne relacje, by przedstawić je w interdyscyplinarnej formie teatralnej.".

 

TEATR POLSKI; MALARNIA; POZNAŃ

XII Spotkania Teatralne BLISCY NIEZNAJOMI: UKRAINA

14 września 2019 (sobota); godz.18.00; bilet 30 zł (do 10.09)

PSYCHOSIS (Charków, Kijów, Lwów) / ПСИХОЗ (Харків, Київ, Львів)

spektakl oparty na motywach dramatu Sarah Kane oraz wierszy Anne Sexton i Sylvii Plath

reżyseria: Roza Sarkisian

scenografia: Diana Khodiachykh

muzyka: Alexandra Malatskovska

performerki: Nina Khyzhna, Oksana Cherkashyna, Alexandra Malatskovska premiera listopad, teatr „Aktor”, Kijów / прем’єра: лютий 2018

czas trwania spektaklu: 70 minut

Witold Mrozek, Dwutygodnik.com
„Czarny kabaret o nielegalnej miłości i śmierci”, „dwubiegunowe show”, „psychodeliczny wieczór panieński”, „feministyczna rewia”, „manifest wyemancypowanej kobiecości” – to tylko niektóre z określeń, jakimi opisywała spektakl ukraińska krytyka i publiczność. Spektakl celebruje siłę kobiet: świadomych i szalonych, niepokornych i bezczelnych, cierpiących i śmiejących się z własnego cierpienia, nierozważnych i nieromantycznych. Na scenie toczy się nieustanna gra z granicą: granicą bólu, „normalności”, formy teatralnej, społecznego tabu. Wszystko to służy dekonstrukcji mitu o miejscu kobiety w społeczeństwie.

Spektakl, zrealizowany przez bezkompromisowe charkowskie artystki rozpoznawalne w całej Ukrainie, jest uważną, dotkliwą analizą tego, jak działa norma i normatywność w patriarchalnym społeczeństwie, które dla kobiet rezerwuje tylko ograniczony zestaw ról. Wyprowadza widza ze strefy intelektualnego i estetycznego samo- zadowolenia, myli tropy, sprowadza na manowce i odbiera mu bezpieczną rolę konsumenta cudzych wzruszeń. Miłość, rozpacz, depresja i śmierć obecne w słynnym dramacie Sarah Kane i w wierszach amerykańskich „poetek przeklętych”, w spektaklu nabierają nieoczekiwanych kształtów. Jeśli rozpacz to w rytmie songów, jeśli depresja to wymieszana z autoironią. Seksualność bywa zarówno bolesna, jak i groteskowa. „Chora” może stać się lekarzem, i na odwrót.

Pierwotna wersja spektaklu została zrealizowana w kijowskim teatrze „Aktor” w ramach projektu British Council Ukraine „Taking the stage” Obecna, zmodyfikowana wersja jest produkcją niezależną.

 

MARYNKOWE PONIEDZIAŁKI Z MUZĄ (2019/20)

9.09 (poniedziałek); godz. 14.30; bilet 10 zł; MUZA - Pewnego razu... w Hollywood (2019)

Reżyser: Quentin Tarantino

czas trwania: 2 godz. 41 min.

Pełna anegdot i elektryzujących dygresji historia aktora grającego w westernach, który próbuje wrócić na szczyt (Leonardo DiCaprio), oraz jego wiernego dublera (Brad Pitt nigdy nie był lepszy). W tle czasy kontestacji, ruch hipisów, zmierzch epoki klasycznego Hollywoodu i złotej ery telewizji. Poza tym Steve McQueen, Bruce Lee, spaghetti westerny, a także piękna Sharon Tate i Roman Polański po wielkim sukcesie "Dziecka Rosemary".

 

16.09 (poniedziałek); godz. 14.45; bilet 10 zł; MUZA - Ból i blask (2019)

Reżyser: Pedro Almodóvar

czas trwania: 1 godz. 53 min.

Salvador Mallo, kultowy hiszpański reżyser filmowy, który stroni od mediów i usilnie strzeże swojej prywatności, przeżywa na nowo najważniejsze momenty swojego życia.

 

23.09 (poniedziałek); godz. 14.45; bilet 10 zł; MUZA - Parasite (2019)

Reżyser: Joon-ho Bong

czas trwania: 2 godz. 12 min.

Żywot rodziny pana Ki-taeka (Kang-ho Song) nie należy do najbardziej udanych. Rodzice z dwójką dorosłych dzieci żyją w nędzy, wszyscy są bezrobotni, a przyszłość rysuje się tylko w szarych barwach. Jednak pomimo niedoli, potrafią być ze sobą blisko, kochać się i trwać w zgodzie - nikt tu nie krzyczy w desperacji "Jak żyć?!". Pewnego dnia otrzymują prezent od losu, który przepełnia ich nadzieją oraz wizją stałego dochodu. Syn Ki-woo (Woo-sik Choi) zostaje polecony przez kolegę, studenta prestiżowego uniwersytetu, na dobrze płatną posadę korepetytora. Chłopak udaje się na rozmowę kwalifikacyjną do domu rodziny Parków, żyjących w zupełnie innym świecie. Pan Park (Seon-gyun Lee) jest właścicielem międzynarodowej firmy z branży IT, ma też piękną żonę Yeon-kyo (Yeo-jeong Jo). Spotkanie dwóch jakże odmiennych rodzin prowadzi do ciągu tragikomicznych wydarzeń.

 

30.09 (poniedziałek); godz. 14.30; bilet 10 zł; MUZA - Mowa ptaków (2019)

Reżyser: Xawery Żuławski

czas trwania: 2 godz. 18 min.

Tomasz Raczkowski, Film.org.pl
Skrajnie szalone epitafium dla jednego z najbardziej radykalnych autorów w polskim kinie.